Istraživanja su pokazala - vježbanje jača memoriju, povećava inteligenciju i suzbija depresiju! Evo koje vježbe trebate raditi u srednjoj životnoj dobi ako želite primjetne rezultate

Trčanje i dizanje utega za poboljšanje kratkoročnog pamćenja
Čak i ako ste čekali do srednje životne dobi da počnete vježbati, rezultati mogu biti zapanjujući. Stručnjaci sa Sveučilišta u Montrealu otkrili su da se pretilim muškarcima prosječne dobi od 49 godina redovitim vježbanjem povećala mentalna agilnost, a struk smanjio. Muškarci su mršavjeli dok su intenzivno trenirali dvaput tjedno, a trening je uključivao dizanje utega, vožnju sobnog bicikla i kružne treninge.
Nakon četiri mjeseca truda poboljšali su stanje arterija, a kako to mozgu omogućuje bolju opskrbu kisikom, postigli su i znatno bolje rezultate u testovima koncentracije, procesiranja informacija, kratkoročnog pamćenja, a pokazali su i fleksibilnost u razmišljanju.
Otporni na depresiju
Bavljenje fizičkom aktivnosti je dokazano učinkovito u suzbijanje stresa i depresije kod osoba srednje životne dobi. Nedavno objavljena studija u časopisu Cell pokazala je kako je to moguće. Znanstvenici s Instituta Karolinska u Stockholmu uzgojili su miševe s određenim enzimima u mišićima koji se proizvode isključivo vježbom. Zatim su životinje izložili kroničnom stresu koji je trajao pet tjedana.
Za razliku od miševa koji u mišićima nisu imali PGC-1 alpha enzime, „trenirani“ miševi bili su otporni na depresiju. Maria Lindskog, neuroznanstvenica koja je sudjelovala u projektu, tvrdi da se vježbanjem smanjuje rizik obolijevanja od depresije, a njene kolege tvrde da fizička aktivnost može pomoći i u borbi protiv depresije koja se već razvila. Aerobik, trčanje i slične vježbe najviše mogu podići raspoloženje.
Trčite vani na svježem zraku
„Određene studije pokazuju da samo nekoliko dana trčanja može potaknuti rast tisuća novih moždanih stanica“, tvrdi londonska psihologinja Dearbhla McCullough. Na Sveučilištu u Cambridgeu otkrili su da redovito trčanje utječe na mentalne sposobnosti, poboljšanje pamćenja, što potiče učenje i bolje rezultate na kognitivnim testovima. „Trčanje ili hodanje u prirodi, po šumi ili parku, poboljšalo je mentalno zdravlje osoba srednje životne dobi za 50 posto više od vježbanja na traci za trčanje u zatvorenom prostoru. Poruka za vas glasi: svjež zrak itekako pomaže!“ tvrdi McCullough.
Ako trčanje nije vaš odabir, zamijenite ga šetnjom ili vožnjom bicikla i imat ćete bolju koncentraciju, a bit ćete i manje izloženi stresu u uredu, otkrivaju stručnjaci na britanskom Sveučilištu East Anglia (UEA). „Što više vremena provode u automobilu, psihičko stanje ljudi postaje gore“, kaže Adam Martin sa spomenutog sveučilišta.
Najbolje vježbe: Kombinacija trčanja i dizanja utega. Ako tijekom dana nemate puno vremena koje možete odvojiti za vježbu, isprobajte treninge visokog intenziteta; skraćujte si intervale, a pojačajte intenzitet. Tako ćete ugurati fizičku aktivnost u svoj dnevni raspored i istovremeno raditi na poboljšanju mentalnih sposobnosti. Ako ne stignete posvetiti vrijeme ni ovoj vrsti treninga, 20 minuta brzog hodanja na dan minimalna je preporuka. Preporučujemo kratke vježbe svaki dan, no pokušajte izbjeći uzastopno ponavljanje istih vježbi.