Prema mišljenju utemeljitelja psihoanalize Sigmunda Freuda, snovi su način na koji naš nesvjesni um obrađuje događaje, a razumijevanjem simbolike u snovima možemo steći uvid u svoje najdublje strahove i želje.
Kolektivno nesvjesno, s druge strane, skladište je znanja i iskustva koje dijeli cijelo čovječanstvo, smatra psiholog i psihijatar Carl Gustav Jung. Razumijevanjem naših snova, Jung je vjerovao da možemo doći do golemog rezervoara znanja.
Iako su obojica izuzetno važna za učenje o tumačenju snova, imali su različita stajališta o značenju snova s motivom zmije. Freud je bio sklon pridjeljivanju fiksnih značenja simbolima snova i često im je pridavao tumačenja seksualne prirode - vjerovao je da je sve povezano s našim željama i strašću. Jung je, međutim, uvidio da su mnogi simboli relevantni samo za sanjara i tu se njih dvoje 'sukobljavaju', piše AuntyFlo.
Simbolika snova s motivom zmije po mišljenju Sigmunda Freuda
Prema Freudu, snovi s motivom zmije povezani su s muškim reproduktivnim organom, a vjerovao je da takvi snovi označavaju potisnutu seksualnu želju.
Snove s motivom zmije povezivao je s našim libidom, a zmiju je definirao kao 'falički simbol', tj. smatrao je da zmija u snovima predstavlja mušku figuru nečijeg života ili seksualni nagon prema drugoj osobi.
Simbolika snova s motivom zmije po mišljenju Carla Gustava Junga
Jung je zmiju povezivao s mudrošću i smatrao ju je simbolom iscjeljenja. Odgovor na pitanje zašto smo sanjali zmiju, po njemu se krije u nama samima.
On je vjerovao da su snovi od velike važnosti i da trebamo razmišljati o njihovom značenju dok nam ono ne postane logično, a za to je potrebno duboko zaroniti u nesvjesni dio našega uma.