S bijelim lažima smo se svi često susretali – izgovarali bismo ih drugima, a ni drugi ih nisu ostali dužni uzvratiti nama. Ponekad bismo se zapitali zašto to činimo i osvijestili da možda ne bismo trebali, ali većinom smo svi pronašli valjane razloga da ih se ipak ne odreknemo (barem ne u potpunosti!).
Ipak, upravo bijele laži negativno djeluju na našu autentičnost – zbog njih ne možemo biti potpuno iskrena osoba. Vjerojatno bismo se svi mogli složiti s tvrdnjom da ne volimo lažljivce, ali čine li nas bijele laži lažljivcima?
Odgovor na ovo pitanje uopće nije jednostavan, ali to ne znači da ne bismo trebali dodatno poraditi na toj problematici.
Koga zapravo štitimo?
Bijele laži smatraju se prihvatljivima jer je namjera plemenita - zaštititi nekoga od osjećaja povrijeđenosti. Ipak, budimo iskreni - bijele laži imaju više veze s našom zaštitom. Mnogi od nas ne znaju kako prigrliti nelagodu, a bijele laži su lak izlaz.
Evo nekih uobičajenih tema:
- Izbjegavanje osjećaja krivnje: Napravili ste planove za večeru s prijateljima prije nekoliko tjedana, ali kada dođe taj dan, shvatite da ste umorni i neraspoloženi. Umjesto da kažete istinu, izmislite olakotnu okolnost da se izvučete iz toga i onda uživate u vlastitom društvu.
- Izbjegavanje osude: Budući da vas vaša obitelj smatra jakom osobom, lažete o tome kako se osjećate jer ne želite da oni brinu. Kažete 'da' kada biste trebali reći 'ne' i da vam je sve jasno kada trebate zatražiti pomoć. Mislite da to radite zato što ih ne želite opterećivati, ali možda se bojite da će vas osuđivati da ste slabi.
- Izbjegavanje nelagode: Jeste li se susreli sa situacijom u kojoj vas bliska osoba pita što mislite o njezinom novom partneru, a vi bez razmišljanja slažete da mislite sve najbolje? Brinete se da će je vaše iskreno mišljenje povrijediti, ali zapravo vas je više strah toga da će vas percipirati kao lošu osobu.
- Sprječavanje razočaranja: Kasnite na posao jer ste prespavali i kažete svom šefu da je jedno od vaše djece bilo bolesno, bojeći se da će biti razočarani kad sazna da ste čovjek s manama kao i svi ostali.
Dugoročne posljedice
Ako su bijele laži bile norma za vas dok ste odrastali, možda se smatrate odgovornima za osjećaje drugih ljudi. To interakciju može učiniti suviše kompliciranom jer previše razmišljate što ćete reći i brinete se da ćete nekoga uvrijediti.
U ljubavnim vezama, ako jedan partner u početku govori bijele laži kako bi zadržao interes drugoga, neminovno dolazi do sukoba kada druga osoba to shvati.
Iskrenost je neophodna za zdrav odnos, a previše bijelih laži može narušiti povjerenje.
Na kraju, bijele laži sprječavaju onu vrstu realnosti koja oslobađa. Ako vas nikad nisu učili da stojite čvrsto za ono što je za vas istinito, možda vam je bilo teško razviti samopouzdanje, što je umanjilo vašu sposobnost da se pokažete autentičnima.
Što možete učiniti?
Evo nekoliko načina za borbu protiv bijelih laži:
- Svijest: Primijetite svoju naviku laganja. Gdje to najviše radite i s kim? Je li to samo na poslu ili u vezi? Što više svijesti imate, to ćete bolje moći započeti s promjenama.
- Prihvaćanje: Bojite li se da neće svidjeti drugima? Da ćete biti osuđeni? Budite iskreni prema sebi - možda shvatite da ste malo nesigurni.
- Primjena: Zamolite nekoga u vašem životu da bude nepokolebljivo iskren prema vama. Imajte na umu da je način na koji vam netko daje iskrene povratne informacije jedinstven i da se ne morate složiti s njima. Kao što vi niste odgovorni za njihove emocije, tako ni oni nisu odgovorni za vaše.
S istinom kao kompasom, nikada se nećete osjećati izgubljeno, piše Psychology Today.