Madeži su promjene na koži koje nastaju zbog nakupljanja melanocita, odnosno stanica koje stvaraju pigment. Iako su u većini slučajeva madeži dobroćudne promjene, treba ih redovito pregledavati i reagirati na svaku promjenu boje, veličine i sl., budući da je maligni melanom jedan od najzloćudnijih tumora kože i sluznica. Za razliku od drugih oblika raka kože, melanom je agresivan tumor koji se očituje lokalnom agresivnošću i širenjem putem krvi i limfe.
"Maligni melanom karakteristično je nejednolika, tamnosmeđa ili crna pigmentirana promjena. Može biti i nepigmentirana, kao što je slučaj kod amelanotičnog melanoma. Danas možemo govoriti o povećanom broju melanoma, ali i drugih tumora na koži koje otkrijemo i koji su povezani s opeklinama od sunca koje smo možda zadobili u ranijim fazama odrastanja. Koža sve to pamti i vraća nam promjenama na postojećim madežima ili novonastalim tumorskim promjenama. Dobna granica za pojavu tumora na koži uvelike se smanjila te ih nalazimo i kod osoba od 30-40 godina, a nekad smo ih viđali isključivo kod osoba starijih od šezdeset godina. Također, veći rizik oboljenja i nastanka raka kože imaju osobe svjetlije puti, kose i očiju“, upozorava dr. Gaby Novak-Bilić iz Poliklinike BINOVA.
Zbog činjenice da je melanom jedan od najopasnijih tumora kože i sluznica, važni su praćenje madeža i redoviti preventivni dermatološki pregledi uz dermatoskopiju. Dermatoskopija je, pojašnjava dr. Novak-Bilić, potpuno bezbolan pregled i omogućava analizu pigmenta i strukture pigmentiranih i nepigmentiranih promjena kroz slojeve kože, što je prostim okom nemoguće.
Vrijednost dermatoskopije upravo je u ranijem otkrivanju promjena koje upućuju na određenu atipiju (odstupanje od normalnoga). Što je melanom deblji, to je prognoza lošija i veća je vjerojatnost metastaziranja.
Kako bismo razlikovali normalan madež od displastičnog ili atipičnog madeža, odnosno melanoma, pomaže nam pravilo ABCDEFG (engl. Asymmetry, Border, Color, Diameter, Elevation/evolution, Feeling, Growth). Važno je pratiti je li neki postojeći madež: postao asimetričan; nepravilnih rubova; ima dvije i više boja; veći od 6 mm u promjeru; bio u razini kože; je li se počeo uzdizati; pojavljuje li se subjektivan osjećaj pečenja ili svrbeža nekog madeža i primjećujete li da madež raste.
Poliklinika BINOVA nalazi se na adresi Zagrebačka avenija 104c u Zagrebu. Osim usluga iz područja dermatologije, u Poliklinici BINOVA možete obaviti usluge iz područja estetske dermatologije poput laserskog uklanjanja dlaka, kemijskih pilinga, microneedlinga, mezoterapije ili medicinskog čišćenja lica.
Također, u BINOVI možete obaviti opći internistički pregled, EKG (elektrokardiogram) s ultrazvukom srca, spirometriju i alergološka testiranja.
Na raspolaganju su i specijalisti psihijatrije koji mogu pomoći osloboditi se strahova, stresa, anksioznosti i depresije. Psihoterapija je, osim uživo, dostupna i online.
Više informacija potražite na njihovoj web stranici ili na brojevima 01/5625-118 i 091/6008-184.
*Sadržaj nastao u suradnji s Poliklinikom BINOVA.