Upoznajte Mantu, divovsku jedrilicu koja je prvi ekološki brod osposobljen za prikupljanje, obradu i reciklažu velike količine plastike koja pluta morima i oceanima

Raža koja guta plastiku
Svake minute 17 tona plastičnog otpada baca se u oceane. To čini ukupno između 10 i 12 milijuna tona plastičnog otpada godišnje.
Tu u priču ulazi Manta, divovski brod koji nudi jedinstvena rješenja dizajnirana da obrani ocean od plastičnog otpada i da ponudi opsežan odgovor kroz prevenciju i korektivnu akciju. Poput vrste raže koja se hrani filtrirajući vodu, ona guta male komade plutajuće plastike veličine 10 milimetara koji se zatim transformiraju u energiju.
Manta je sposobna za skupljanje do tri tone otpada po satu. Tri velike mreže zarobljavaju plastiku na dubini od jednog metra, najviše u priobalnim vodama. Dva manja broda koji se nalaze na Manti skupljaju otpad u plitkim ili uskim područjima. Oni skupljaju mikrootpad, makrootpad i ugljikovodik u teško dostupnim priobalnim područjima i rijekama sa snažnim strujama i također u mirnim i zaštićenim vodama. Svaka brodica može skupiti i pohraniti do 10 kubičnih metara otpada.
Makrootpad koji pluta na površini vode privlači se u brodicu motornim pogonima koji su smješteni između trupaca brodice. Otpad zatim putuje u tvornicu za upravljanje otpadom koja se nalazi u srcu broda kako bi se transformirao. Otpad se prvo šalje u sortirnicu gdje radnici ručno razvrstavaju otpad na metal, staklo i aluminijski otpad. Zatim se vraća na kopno kako bi se reciklirao kroz lokalnu sortirnicu otpada.
Organski se materijali vraćaju u vodu. Plastični otpad se sjecka i transformira u pelete prije nego što se šalje u jedinicu za konverziju energije.
Ploveći znanstveni laboratorij
Pravo remekdjelo ove plutajuće tvornice je konverzija otpada u energiju. Ona topi plastične pelete na visokoj temperaturi kroz pirolizu i transformira ih u sintetski plin. Sintetski plin zatim prolazi kroz turbinu koja stvara struju. Ta će struja zauzvrat napajati sve dijelove Mante. Njezinu tvornicu, kokpit, baterije i pogonske jedinice.
Tijekom konverzijskog procesa, emisije topline i otpadni plinovi su vraćeni podržavajući princip Mante za ekološki prihvatljivo rješenje. Manta je sposobna skupiti pet do deset tisuća metričkih tona otpada godišnje i procesuirati sto posto otpada skupljenog iz oceana.
Mantu napajaju obnovljivi izvori energije opremljeni s hibridnim pogonom i automatskim platformama. To je ambasador čistih navigacijskih tehnologija s minimalnim utjecajem na okoliš ciljajući na prosjek od 75 posto energetske autonomije.
Uz to, Manta je moderan znanstveni laboratorij za smanjenje onečišćenja plastikom. Na brodu će se provoditi znanstvene misije, a za vrijeme dok je brod u luci javnost će moći prisustvovati platformama za podizanje svijesti i prevencije. Kombinirajući visoku tehnologiju i ekološku osviještenost, Manta će putovati do najvećih svjetskih estuarija i riječnih ušća gdje je mnoštvo plastičnog otpada. Hitno treba poduzeti mjere sada, a Manta će to omogućiti!