Bilo da je riječ o prihvaćanju stvarnosti, življenju u sadašnjem trenutku, suosjećanju, puštanju, umjerenosti, oprostu, prihvaćanju prolaznosti, zahvalnosti ili unutarnjem istraživanju, svaka od ovih lekcija pruža priliku za razvoj unutarnjeg mira, toliko prijeko potrebnog u današnjem svijetu. U središtu budističkih učenja krije se jednostavna, ali duboka istina: unutarnji mir nije cilj, već putovanje, piše Hack Spirit.
U nastavku donosimo budističke smjernice, odnosno način življenja koji nas može voditi prema mirnijem postojanju.
1. Prihvaćanje stvarnosti
Jedna od glavnih tema budističkih učenja je prihvaćanje onoga što jest, ali to ne znači da ne trebamo težiti boljem ili mijenjati što možemo. Radi se o razumijevanju da je život pun nesigurnosti, promjena i nesavršenosti.
Buda je često govorio o pojmu dukkha – što se često prevodi kao „patnja”, ali dukkha nije samo fizička ili emocionalna bol. To je i suptilno nezadovoljstvo kad život nije onakav kakav bismo htjeli. Ključ unutarnjeg mira, prema Budi, nije u pokušaju da život učinimo savršenim, nego u prihvaćanju života takvog kakav jest – sa svim njegovim usponima i padovima.
2. Umijeće puštanja
Jedno od najmoćnijih Budinih učenja govori o važnosti puštanja. Odnosno, vezanje za ljude, stvari ili ishode izvor je velike patnje.
Život je prolazan – ljudi se mijenjaju, stvari propadaju, ishodi nisu uvijek pod našom kontrolom. Kada se tvrdoglavo držimo svojih očekivanja, otvaramo vrata razočaranju i boli.
3. Put umjerenosti
Buda je često govorio o „srednjem putu” – putu umjerenosti između krajnosti uživanja i samoodricanja. U svijetu gdje je pretjerivanje često norma, ova poruka je važnija nego ikad.
Stalno nam se sugerira da je „više” bolje – više novca, više uspjeha i više zabave. Buda nas uči da pravo zadovoljstvo dolazi iz ravnoteže. Riječ je o prepoznavanju svojih potreba i njihovom ispunjavanju bez pretjerivanja.
4. Snaga oprosta
Budistička filozofija uči da je opraštanje ključno za osobnu slobodu, a svi znamo koliko je teško nositi teret zamjeranja. On nas tišti i krade nam mir.
Oprost nije isto što i zaboraviti ili opravdati ono što se dogodilo, nego znači osloboditi se težine ljutnje i krenuti dalje. Put do oprosta nije uvijek lak, ali donosi neprocjenjivu nagradu: unutarnji mir i slobodu.
5. Snaga suosjećanja
Suosjećanje je temelj Budinih učenja. Ne radi se samo o suosjećanju u smislu sažaljenja – već o dubokom razumijevanju tuđe patnje i iskrenoj želji da se ona olakša.
Zanimljivo je da su znanstvenici otkrili kako činjenje suosjećajnih djela oslobađa hormone sreće poput oksitocina i endorfina. Razvijanjem suosjećanja ne pomažemo samo drugima, nego i sami sebi, jer time njegujemo svoj unutarnji mir.