PREMA OVIH 8 ZNAKOVA ZNAT ĆETE DA STE UPOZNALI 'RANJIVOG NARCISA': Mnogo ih je teže primijetiti zbog introvertiranosti

Kako prepoznati ranjivog narcisa? Nešto teže nego onog grandioznog, a emocionalna šteta koju vam može nanijeti je ista

Shutterstock

Narcisoidni poremećaj ličnosti se jasno primjećuje kod ljudi koji su iznimno fokusirani na sebe i svoje želje te zanemaruju potrebe svih oko sebe. Tipični znakovi narcisoidnosti su sebičnost, nedostatak empatije i pretjerana potreba da u odnosima uvijek uzima, a ništa ne daje.

Postoji više tipova narcisa, a jedan od njih je ranjivi narcis. To je osoba koja ima tendenciju biti vrlo nesigurna i preosjetljiva na odbacivanje. Oni osciliraju između osjećaja inferiornosti i superiornosti u odnosu na druge, i lako postaju uvrijeđeni, uznemireni ili čak neprijateljski raspoloženi kada nisu u centru pažnje.

Glavna razlika između klasičnog narcisa i ranjivog je da su kod ranjivog narcisa najčešće narcističke tendencije prikrivene. Manipuliraju iz položaja žrtve. Ranjivi narcisi se često suočavaju s visokim nivoom negativnih emocija, pa klinički psiholog dr. Craig Malkin, profesor na Harvardu, primjećuje da mogu čak i koristiti svoj nivo patnje. "Prikriveni narcisi se osjećaju posebno jer vjeruju da je njihova bol važnija od drugih. Osjećaju se kao neshvaćeni geniji, osoba koja najviše pati ili čak najveća žrtva u prostoriji." - istaknuo je psiholog.

Koji znakovi pokazuju da je osoba ranjivi narcis:

1. Introvertna osoba koja maskira nesigurnosti - Ovi narcisi pokazuju tihi osjećaj superiornosti i izgledaju rezerviranije. Međutim, to je često zato što se potajno plaše pokazati svoje mane i neuspjehe. Razotkrivanje njihovih pravih osjećaja uništilo bi iluziju superiornosti. Stoga izbjegavaju društvene interakcije kako bi smanjili rizik da njihova maska bude skinuta.

2. Vrlo je osjetljiv na kritiku - Ranjivi narcisi imaju tendenciju biti veoma osjetljivi na kritiku i postoji veća vjerojatnost da će je internalizirati zbog svog krhkog osjećaja sebe. Njihove primjedbe mogu biti odbojne ili sarkastične, ali su slomljene kritikom.

3. Obrambeni stav i bijes - Mogu u sebi dugo držati neugodne osjećaje poput gorčine, ljutnje, bijesa i ogorčenosti. Na radnom mjestu, ranjivi narcisi mogu se ljutiti na ljude koji dobivaju pohvale, priznanja i unapređenje. Kada ih netko povrijedi, skloni su osveti.

4. Pasivna agresija - Ranjivi narcisi često koriste pasivnu agresiju u svojim interakcijama, komunicirajući kroz osjećaje krivice ili neumjesne šale. Na ovaj način izbjegavaju direktnu komunikaciju.

Shutterstock 

5. Kontroliranje partnera - Ranjivi narcisi često traže veze u kojima mogu biti u centru pažnje i gdje osjećaju da mogu kontrolirati partnera. Koriste manipulativne taktike kako bi zadržali partnera kraj sebe.

6. Nametanje krivnje drugima - Također, koriste "sramotu" drugih da bi sebe uzvisili. Dok su otvoreni narcisi otvoreni u iskazivanju vaših 'mana' i 'propusta', ranjivi narcisi mogu imati naizgled nježniji pristup pri objašnjavanju zašto je nešto vaša greška. Oni se mogu pretvarati da su žrtve, a da ste vi netko tko stalno radi greške.

7. Nisko samopoštovanje - Često, ranjivi narcisi imaju nevjerojatno nisko samopouzdanje.

8. 'Empatija' zbog osobne koristi - Ranjivi narcisi mogu izgledati voljni da pomognu drugima ili da budu suosjećajni, ali uglavnom to rade da bi dobili odobrenje drugih i divljenje za svoja djela.

Anketa
Glasalo je 271 korisnika

Ako ste u svom okruženju prepoznali ranjivog narcisa, evo kako se zaštititi:

1. Prepoznajte znakove - Iako je teže identificirati ranjive narcise, oni imaju slične osobine kao i bilo koji drugi narcis, uključujući preuveličan osjećaj sebe i vrlo visoko mišljenje o sebi. Ako se često predstavlja kao žrtva i ne mari za vaše osjećaje, znat ćete da je pored vas.

2. Ne shvaćajte ništa osobno - Kada imate posla s narcisom, bilo ranjivim ili grandioznim, morate shvatiti da se njihovo manipulativno ponašanje ne odnosi na vas. Koliko god da je bolno, važno je zapamtiti da njihovi postupci nemaju nikakve veze s vama i da sve ima veze s njihovim vlastitim problemima i nedostatkom samopoštovanja.

3. Postavite čvrste granice - Postavite jasne granice već na početku odnosa i komunicirajte da ćete otići ako se prema vama ophode na način koji je nezdrav ili neugodan.

4. Dozvolite im da se suoče s neugodom zbog lošeg ponašanja - Izbjegavajte mu umiriti povrijeđeni ego, ne pokušavajte ga 'spasiti od njega samog', posebno ako je to na štetu vaših vlastitih emocija, a uvijek jest. To im neće pomoći u njihovoj borbi s odgovornošću.

5. Ne nasjedajte na njihove manipulacije - Ako osjećaju da će vas izgubiti, ranjivi narcisi će vas pokušati ponovo pridobiti. Znajte da će se vjerojatno vratiti istim starim navikama.

6. Emocionalno se distancirajte - Narcisi se hrane vašom pažnjom i dramom. Što više drame i kaosa stvaraju, a vi na njih reagirate, to će više pažnje dobivati, što ispunjava njihov cilj. Skratite svoje odgovore, neka budu kratki i ravnodušni.

7. Potražite pomoć - Ljubavna veza s narcisom može potkopati samopouzdanje osobe, negativno utjecati na mentalno zdravlje, distanciranje od prijatelja i članova obitelji... Ako ste izašli iz veze s narcisom i osjećate se loše, razgovor sa psihologom ili terapeutom pomoći će vam da jasnije razumijete situaciju, zaliječite emotivne rane i postavite odgovarajuće granice.