4 TIPA EMOCIONALNIH UCJENJIVAČA: Provjerite jeste li meta ovih vještih manipulatora

Njihove su klopke suptilne i primamljive. Nude pregršt mogućnosti, a samo kako bi vas kontrolirali

Pexles

“Postoje oni čija je primarna sposobnost vrtjeti kotače manipulacije. To im je druga koža i bez tih kotačića jednostavno ne znaju funkcionirati… Ako uklonite jedan od kotača, oni se nikada neće moći osjećati sigurno, biti cijeli.” – C. JoyBelle C.

Uistinu, postoje oni koji ne znaju komunicirati osim kroz prizmu vlastitih potreba. Nameću ih ostalima i izvrću situacije u svoju korist. Da, to su manipulatori, a za realizaciju svojih ciljeva koriste se emocionalnim ucjenama. Jednostavnim rječnikom, meti se nameće imaginarni izbor; raditi po njihovom nahođenju ili patiti.

Četiri su osnovna tipa emocionalnih ucjenjivača.

Oni koji kažnjavaju

Kako bi vas kontrolirali koriste ili izravne prijetnje ili ignoriranje vašeg prisustva odbijajući komunikaciju. Tihi tretman ili oglušivanje na pokušaj razgovora, koriste kako bi kod mete izazvali osjećaj zabrinutosti i tjeskobe. Ponašaju se gotovo infantilno pri prezentiranju vlastite povrijeđenosti vašim akcijama, a zatim posežu za frazama koje uključuju riječi „ako“ i „onda“. Stavljaju vas pritom u poziciju nekoga tko je ljudima koji su njima bitni nedostatan ili na neki način neprihvatljiv. A ipak, oni se trude i žele baš vas. Pokušavaju vam ukazati kako biste trebali uložiti više truda u odnos i njih, jer oni ulažu u vas. Često ćete se uz njih susresti s izjavama poput: „ako se ne osjećaš spremno na sljedeći korak, onda naš odnos nije kakvim ga ja vidim i možda više nema smisla nastaviti“. Time će vam nametnuti izbor – otići ili ostati. Mete, nažalost rijetko ne doživljavaju kao emocionalnu ucjenu već kao dokaz njihove želje za odnosom.

Oni koji kažnjavaju sebe

Posežu za verbalnim prijetnjama kako bi objasnili bol koju doživljavaju otporom koji im pruža meta. Ne libe se nanijeti svojem tijelu ozljede, a s ciljem izazivanja osjećaja krivnje. Kako bi njihova žrtva preuzela odgovornost i popustila. Nije im problem koristiti se drugima oko sebe kao primjerom kojemu meta nedostatkom akcije nanosi bol. Pritom se naglašava vrijednost manipulatora koji se bori za ostvarenje nekog cilja. Na primjer: prijatelj koji želi od vas uslugu, upakiranu u vapaj pomoći, jer je u teškoj situaciji, a zbog toga što mu ne pomažete dovoljno, pati njegova obitelj. Ili osoba koja nakon što ne dobije željeno, prijeti izolacijom, a dodaje kako je zbog toga depresivna i daje naznake da bi se mogla ozlijediti.

Oni koji pate

Svoje nezadovoljstvo odnosom izražavaju kroz suze i uzdahe. Žele privući metu svojim krhkim emocionalnim stanjem koje je produkt duboke boli koju osjećaju. Kontinuirano prezentiraju sebe kao osobu koja se žrtvuje. Oslikavaju situacije iz prošlosti kroz ono što su sami uložili, žrtvovali za sreću mete koja to ne zna vidjeti. S manipulatorima ove vrste teško je raskinuti odnose i odmaknuti se od njih. Većina koja ima razvijenu empatiju, teško se nosi s mišlju nanošenja boli drugoj osobi pa njihove mete lako posustaju i ostaju zarobljene u takvom odnosu. To se najlakše vidi na primjerima raskida parterskih veza, u kojima, premda nezadovoljna, meta nastavlja bivati.

Oni koji mame

Vole darivati metu poklonima i komplimentima. Djeluju kao motivatori, ali cilj im je zadržati odnos na onoj razini koja njima odgovara. Riječ je o vrlo suptilnom i zbunjujućem obliku manipulacije. Daju obećanje za pozitivne pomake u odnosu i bude nadu za bolju budućnost, ali još uvijek povezuju prijetnju s potražnjom. Recimo, ako je riječ o partneru manipulatoru tada će vam dati velika obećanja, prikazujući idealnu zajedničku budućnost, samo kako bi kasnije usporavao odnos i stvarao ritam koji njemu odgovara.
U svim ciklusima zlostavljanja važno je razumjeti kako emocionalna ucjena napreduje. Dopustiti si pogledati na odnos kroz neke druge naočale, ne samo ružičaste. Meta emocionalnih manipulatora osjeća se odgovorno i pokušava, jer je osoba koja suosjeća, pružiti i više nego je moguće. Obično sve počinje suptilno i teško je prepoznati ucjenu. Valja vjerovati vlastitoj intuiciji jer manipulativne situacije vrlo brzo mogu postati ozbiljan problem.

Bijeg iz ovih nezdravih odnosa moguć je tek nakon što si žrtva prizna kako se osjeća iskorišteno i kako njome vladaju želje i potrebe manipulatora. Svatko ima jasne granice koje treba poštivati. Ako su te granice ugrožene pritiscima i prijetnjama riječ je o ucjeni. Ucjenjivač dobro zna okidače svoje mete. Stoga je prije razgovora ili u situaciji kojom vlada osjećaj jednostrane kontrole važno ostati priseban, razuman i ne dopustiti si reagirati kako ucjenjivač želi. Težak, ali neophodan korak koji znači poznavati sebe. Kontrolirati sebe. Samokontrola znatno umanjuje rizik od manipulacije.

Opcija je naravno, ovisno o sponama između ucjenjivača i mete, pronalazak kompromisa za poboljšanje odnosa. Generalno, ljudi se teško mijenjaju, ako nisu sposobni uvidjeti mane vlastitog ponašanja. Ali može im se ukazati na njih, a posebno se može raditi na uspostavljanju međusobnog uvažavanja. Prihvatite li ucjenjivačeve osjećaje kao osnovnu, zajedničku perspektivu moguće je pristupiti situaciji zajedničkim planiranjem i rješavanjem problema.