RETROAKTIVNA LJUBOMORA U LJUBAVNIM VEZAMA: Zašto ne mogu kontrolirati opsesivne misli o prošlosti svoga partnera?

Za razliku od konvencionalne ljubomore, koja se obično fokusira na brigu o budućim postupcima partnera, retroaktivna ljubomora usredotočena je na opsesivnu preokupaciju životom koji je vaš partner živio prije nego li ste započeli vezu

Shutterstock

Retroaktivna ljubomora poseban je oblik intenzivne i iracionalne ljubomore koju pojedinac osjeća u vezi s prošlim ljubavnim iskustvima svog partnera. Ova vrsta ljubomore uključuje 3 oblika ponavljajućih ponašanja:

  • Opsesivne misli: Nametljive misli o prošlosti vašeg partnera mogu biti uporne i teško ih je kontrolirati, a uzrokuju nam  emocionalni stres.
  • Konstantno ispitivanje: Osobe s retroaktivnom ljubomorom obasipaju svoje partnere brojnim pitanjima o njihovim prošlim vezama. Traže detaljne informacije, nadajući se da će pronaći sigurnost, što zapravo samo dovodi do napetosti u vezi.
  • Neprekidno uspoređivanje: Ljudi koji se suočavaju s retroaktivnom ljubomorom često se upuštaju u nezdrave usporedbe između sebe i osoba s kojima je njihov partner bio u prošlosti. Ova navika može dovesti do osjećaja nedostatnosti i nesigurnosti.

Osjećaj nesigurnosti šteti vašoj vezi
Retroaktivna ljubomora često je potaknuta duboko ukorijenjenim osjećajem nesigurnosti. Taj osjećaj može proizaći ili iz stvarnih briga ili izmišljenih strahova, uzrokujući da se pojedinci bore s ljubomorom kada uoče prijetnju svojoj vezi i posumnjaju u partnerovu predanost.
Nesigurnost može imati različite izvore, uključujući osobne sumnje o vlastitoj vrijednosti, kao i vanjske čimbenike poput percipirane nepouzdanosti partnera.

Neuspjeh da se odmah pozabavite ovim problemom i riješite nesigurnost unosi toksičnost u vaš odnos. Ovo je naglašeno u istraživanju objavljenom u Personality and Individual Differences koje pokazuje da će osobe s nesigurnim stilovima privrženosti, koje se često pretjerano brinu o svojim vezama, vjerojatnije namjerno poticati ljubomoru kod svojih partnera. One to čine koristeći neasertivne, pasivne i neizravne komunikacijske stilove, što može rezultirati brojnim nesporazumima i nesigurnošću u njihovim odnosima.

Kako biste svoju nesigurnost držali pod kontrolom, razmislite o vlastitim pozitivnim osobinama, postignućima i onome što vas čini jedinstvenom i vrijednom osobom. Prepoznajte vlastitu vrijednost neovisno o prošlosti vašeg partnera. Kad god se pojave iracionalni strahovi ili misli o prošlosti vašeg partnera, suprotstavite im se racionalnim razmišljanjem. Preispitajte ta negativna uvjerenja i podsjetite se snaga i kvaliteta koje vas čine vrijednim partnerom.

Konstantno uspoređivanje ne doprinosi napretku
Osobe s nižim samopoštovanjem posebno su osjetljive na nepovoljne usporedbe između sebe i bivših ljubavnih odnosa svog partnera, često pretpostavljajući da su prijašnja iskustva partnera bila bolja. Upamtite, vaš je partner s razlogom izabrao biti s vama i njihove su prošle veze zapravo prošlost.

Bavite se aktivnostima u kojima uživate i vi i vaš partner. Stvaranje novih uspomena i zajedničkih iskustava pomoći će u izgradnji povjerenja i intimnosti, što će u konačnici jačati vaš odnos.

Radite na stvaranju zdravijeg partnerstva
Opsjednutost partnerovom prošlošću šteti vezi na dva načina. Prvo, stalno ispitivanje narušava povjerenje koje je bitno za zdrav odnos. Drugo, emocionalni stres uzrokovan retroaktivnom ljubomorom dovodi do osjećaja nesigurnosti i neadekvatnosti, utječući i na pojedinca koji osjeća ljubomoru i na partnera. Ovaj emocionalni stres s vremenom bi mogao značajno naštetiti cjelokupnom zdravlju veze.

Poduzimanje proaktivnih koraka dovest će do zdravijeg partnerstva - proces je to koji zahtijeva vrijeme i trud, ali je ostvariv uz predanost i ispravne strategije.

Izvor: Psychology Today