ZAŠTO DOLAZI DO OBITELJSKIH SUKOBA TIJEKOM BLAGDANA? Donosimo vam najčešće okidače, ali i kako ih izbjeći

Percepcija Božića i blagdanskog duha ukorijenjena je u nadi i sreći. No, svima je jasno kako je to ujedno i stresan period pa tijekom obiteljskih susreta nerijetko isplivaju i određene negativne emocije.

Shutterstock

„Sve sretne obitelji nalik su jedna na drugu, svaka nesretna obitelj nesretna je na svoj način.“ Zasigurno ste upoznati s ovom mišlju velikog ruskog pisca Lava Nikolajeviča Tolstoja, a kojom je otvorio knjigu naziva „Ana Karenjina“. No, danas ne ulazimo u analizu njegova djela već otvaramo temu obiteljskih odnosa koji se rađaju u doba blagdanskih okupljanja. Premda je Tolstoj ovdje generalizirao iluziju sretnih obitelji, neminovno je kako u svakoj postoje razilaženja u mišljenjima, očekivanjima i podijeli uloga pa iz toga proizlaze određeni uzorci ponašanja i donekle, zamjeranja članovima. Svaka je obitelj ispunjena različitim karakterima. Neki svoje osjećaje ne znaju iskazati ili odabrati „pravo“ vrijeme za razgovore određene tematike, a u vihoru obaveza i emocija, učine to na sasvim nespretan način koji u drugima budi bol.

Suvremene obitelji povezane su određenim boljkama i težnjama. Premda svaka ima svoje nesavršenosti i probleme, u ovom periodu povezivanja i introspekcije većina se bavi sličnim temama koje je nemoguće izbjeći. Uz klasično pitanje koje započinje s „a kada ćeš…“ na površinu odnosa izlaze i drugi obrasci ponašanja, a psiholozi su otkrili kako postoje četiri generalna okidača kojima započinju razgovori koji mogu prerasti u sukob.

FINANCIJE

Neupitno je kako živimo u doba napretka, ali i neizvjesnosti. Ljudi su opterećeni svakodnevicom, a financijska sigurnost jedan je od osnovnih elemenata egzistencije i osjećaj koji je uteg, opterećenje. Svi bi voljeli ostvariti vlastite ideale, postići sigurnost, ali realnost ukazuje kako uvijek postoji nešto sputavajuće, neki problem koji se čini nemogućim za premostiti. Razmišljanje o budućnosti i novcu, često zaokuplja misli i mnogima je teško percipirati budućnost.

U doba blagdana troškovi okupljanja, poklona, ukrašavanja doma, se lako gomilaju te izazivaju stres, a to dovodi do svađa oko trošenje novca. Kako biste izbjegli sukobe unutar vlastite obiteljske zajednice na tu temu, sastavite unaprijed proračun, budžet za praznike. Razgovarajte s članovima obitelji o ograničenjima poklanjanja, predložite alternativna djelovanja, a sve začinite s malo zabave. Predložite sudjelovanje u darivanju kroz tajnog Djeda Božićnjaka. Time ćete se dodatno povezati jer će si svaki član dati truda istražiti interese onoga kojeg daruje i bit će i prilike darivanje učiniti kreativnim. Čak i ako vam je neugodno pričati o financijama, prisjetite se kako je to bolje od dugovanja na računu i prije početka nove godine.

IREALNA OČEKIVANJA

Većina si u samom početku zadaje određene ciljeve koji se moraju ispuniti, a svode se na koncept savršenstva. Dom mora biti savršeno čist, hrana mora biti savršeno ukusna, stol savršeno bogat, svi savršeno obučeni i savršeno sretni. No savršenost ne postoji, zar ne? Ne znači kako se ne treba potruditi i iskoristiti ovaj period za postizanje ljepše atmosfere u domu, ali sklad ne proizlazi iz detalja već kvalitete druženja.

Nemoguće je zadovoljiti očekivanja drugih. Budite proaktivni i odmaknite se od toga kako su svi zamislili određeni trenutak. Udovoljite si. Napravite one stvari koje su neophodne i koje vas ispunjavaju zadovoljstvo. Ne postavljajte si zadatke koji će vas samo opterećivati, a time i vjerojatno, razdražiti. Podijelite poslove na sve ukućane. Uključenost i nedostatak kontroliranja od strane samo jedne osobe je temelj uspješnog obiteljskog druženja. Budite fleksibilni i dopustite isto i ostalim članovima vaše obiteljske zajednice.

MUČENICI

Gotovo svaka, sretna ili nesretna, obitelj ima jednog člana koji u ovo doba treba posebnu pozornost i iskazuje potrebu kroz ulogu mučenika. Takva situacija proizlazi upravo iz prethodno navedenog momenta – očekivanja. Riječ je o pojedincu koji nameće vlastitu viziju i daje si suviše zadataka, osjećajući se pritom napušteno, a sve zbog toga što ne dozvoljava pomoć. Od silnog pritiska i očekivanja, prije ili kasnije, ove osobe „eksplodiraju“ ističući sve što su učinile i naglašavajući kako ih se dovoljno ne cijeni.

Ako vam je ovaj obrazac ponašanja već poznat i ponavlja se iz godine u godinu, učinite ovog puta prvi korak kako biste spriječili emotivni ispad. Zahvalite im na svemu što čine, na angažmanu i izrazite jasno kako spoznajte količinu posla i odgovornosti. Premda vjerojatno neće prihvatiti vašu pomoć, ponudite ju i budite prisutni. Dok osoba radi, vodite razgovore, dijelite trenutke iz života i inkorporirajte taj rad u sadašnjost. Kasnije će njihova samonametnuta obaveza prestati biti tortura, a pretvoriti se u ugodno sjećanje.

RANE IZ PROŠLOSTI

Ako postoji samo jedna zajednička dimenzija apsolutno svih obitelji, tada je to prešućivanje nekih sukoba i problema ili nerazriješenost istih. Stare rane često isplivaju na površinu, a često se počinju šuljati u razgovor kroz dozu humora, iz „dobrih namjera“. Iznenada, postaju evidentan problem koji je nemoguće izbjeći i s kojim se valja suočiti.

Ne bježite od toga jer će se samo stvoriti nove napetosti, a one će nastaviti prožimati vaš obiteljski odnos te pojačati već postojeći razdor. Čak i ako se ne slažete, prihvatite osjećaje osobe koja ima potrebu iznijeti svoje emocije i stavove. Pokušajte pronaći način za razumijevanje. Ne intenzivirajte i ne izazivajte sukob već stvorite prostor za dijalog. Učinite što god je u vašoj moći kako biste pomogli ispraviti situaciju.

Zasigurno već znate potencijalnu tematiku koja bi se mogla otvoriti tijekom druženja vaše, posebne obitelji. Zapišite si neke od očekivanih situacija i promislite unaprijed kako im pristupiti. Osjetite li kako neke od njih već danas možete otvoriti i popraviti, smanjiti očekivanja ili olakšati sebi i drugima, učinite potrebno već sada. Blagdani mogu proći bez trzavica i u ugodnom druženju, a na vama je da to omogućite.