Pristranost na temelju korespondencije radnja je s kojom se susrećemo gotovo svakodnevno, a možda toga i nismo svjesni. U naletu žara u nespretnoj situaciji lako se donose zaključci o situaciji ili osobama koje u njima sudjeluju. Primjer, koji je zasigurno svima poznat, proizlazi iz sudjelovanja u prometu. U velikim gužvama, mnogi su fokusirani samo na svoje ciljeve, a jedna reakcija koja se protivi osobnim očekivanjima može izbaciti iz takta i navesti na negativne asocijacije vezane uz karakteristike drugih. Ukratko, ako takvo inicijalno ponašanje drugih vidimo kao odraz onoga tko su suštinski, tada govorimo o pristranosti u korespondenciji.
Spoznaja se ravna prema objektu, a zanemaruju se ostali razlozi koji daju objašnjenje za postupke. Ne samo da stvaramo predrasude već zapravo podcjenjujemo namjere i situacije. Istovremeno pak, gledajući sebe u nekom negativnom aspektu, činimo upravo suprotno. Svoje ponašanje pripisujemo situaciji, potražujemo razloge, a zanemarujemo ulogu osobnosti.
Kao što Harvardski psiholog Daniel Gilbert ističe: „ možda težimo vidjeti druge onakvima kakvi stvarno jesu ali prečesto… porote krivo procjenjuju optuženike , glasači kandidate… i kao posljedica toga, nevini bivaju pogubljeni, nesposobni izabrani.“
Znanstvenici vjeruju kako je kognitivna pristranost kod nekih povezana i s anksioznošću ili paničnim poremećajem. Ipak, ishitreno zaključivanje može se umanjiti, ako ne i potpuno istrijebiti, ako se naučimo korigirati na vrijeme, a koristeći nekoliko mogućih metoda. Točnije, preispitivanjem svojih reakcija uz ovih nekoliko jednostavnih koraka.
Prisjetite se posljednjeg donošenja brzinskog zaključka. Što vas je na to nagnalo? Koliko ste dugo uopće promišljali o danoj osobi i situaciji? Ili vas je jednostavno nešto odbilo na prvu i nastavili ste pronalaziti negativne aspekte? Je li ova situacija bila na ikakav način vezana uz neku iz prošlosti?
Vratite se na početak. Pokušajte ponovno zamisliti događaj. Kako ste sami utjecali na njega? Kroz ishitrenu emociju ili ste zastali na trenutak i sabrano reagirali? Kako biste reagirali da ste si uistinu dali priliku promotriti situaciju objektivno i primijetiti njen izvor.
Saberite informacije. Tek tako moći ćete sagledati sve čimbenike i na temelju vanjskih faktora formirati mišljenje. Potom ga ponovno preispitajte. Stvarate li još pretpostavke? Možete li se pokušati zaustaviti i sami dati obrazloženje događaju? Vjerujte intuiciji, naravno, ali djelujte i znanstveno. Uključite racio.
Pokušajte se zamisliti u poziciji druge osobe. Upitajte se koje bi vama u tom trenutku informacije bile potrebne kako biste drugačije postupali. Bi li vam bile dostupne?
Brzanje i donošenje mišljenja na prvi pogled, ponekad uistinu može biti pokazatelj nečijeg karaktera. Ali, češće govori više o osobi koja formira predrasude, nego onoj koja nije ni svjesna tog činjenja. Naravno, u određenim trenutcima treba vjerovati svojim nagonima i čulima, ali ako ste svjesni čestog formiranja mišljenja na ovaj način osvijestite i kako je negativnost tihi ubojica napretka. A iza nje često stoje strah i panika.