Robne su marke i same zakoračile u područje istraživanja raznovrsnih mogućnosti koje pruža tehnika ekološkog tiska. Uz nove trendove poput organske odjeće i ručnog tkanja, nišno tržište shvaća potrebe konzumenata koji postaju sve više ekološki osviješteni. No upravo potrošači zaboravljaju koliko je jednostavno i kreativno pronaći vlastiti put u osmišljavanju garderobe zahvaljujući istraživanju. Primjenom tehnika eko tiska mogućnost dizajna i tekstura postaju beskonačne, a rezultat je jedinstven, poput same prirode koja pruža osnovu njegova stvaranja.
Možda ste se udaljili od vještina koje su znale prijašnje generacije, poput osnova krojenja, šivanja, štrikanja pa i bojenja odjeće. Bio je to bijeg od razmišljanja o siromaštvu jer ono je bilo razlog snalaženja. Mnogo žena bilo je primorano, ne tako davno, školovati se kao švelje, naučnice koje će poslije postati služavke onima sretnijima. Bile su bez elementarnog znanja, svedene na osmoljetku i samo osnove zanata potrebne za opstanak. Početak industrijalizacije promijenio je i taj aspekt života, otvorila su se vrata novih mogućnosti, a u želji za posjedovanjem do tada nedostupnih artefakata, prijašnje su vještine odbačene. Poput otiska prošlosti koji podsjeća na sputanost. Danas, pak, pripadamo nekom drugom svijetu krajnosti u kojem zaboravljamo da su upravo te vrijednosti postale interesnom sferom koja nudi novu vrstu oslobođenja, a zapravo se pretvara u robovanje markama, trendovima, uskraćujući izražavanje osobne slobode.
Još ranih dvijetisućitih australska umjetnica India Flint vratila se korijenima istražujući simbiozu prirodnih resursa i nosivih materijala. Oslonila se pritom na proces proizvodnje otisaka dijelova biljaka s pomoću topline, vlage i pritiska koji je olakšan upotrebom prirodnih, jestivih boja. Istaknula je pritom širok raspon nijansi, od rustikalnih crvenih do blistavo žutih tonova, proizišlih iz dizajna nastalog djelovanjem pojedinca i korištenjem prirodnih izvora.
Vrsta tkanine ima ključnu ulogu u eko tisku. Prirodne tkanine poput pamuka, lana, svile i vune najbolje reagiraju na prirodne boje jer dobro upijaju biljne pigmente. Svila, primjerice, zadržava intenzivne boje iz biljaka poput nevena ili šipka, dok pamuk i lan bolje reagiraju na biljne otiske i teksture. Za postizanje trajnijih rezultata mnogim je prirodnim pigmentima potrebno vezivo ili mordant kojima se boje kvalitetnije vežu uz tkaninu. U ekološkom tisku koriste se prirodni mordanti poput soli, octa ili limunova soka, a oni su mnogo prihvatljiviji za okoliš od kemijskih alternativa.
Eko tisak može se primijeniti na odjeći koristeći široku paletu prirodnih jesenskih resursa. Prikupljanje lišća, cvjetova i plodova te njihova priprema za otiskivanje ili ekstrakciju boje kreativan su i opuštajući proces u kojemu mogu sudjelovati svi uzrasti.
Vodič kroz osnove kućnog eko bojenja
Prije nego što počnete bojiti, preporučuje se da tkaninu obradite mordantom - prirodnim fiksatorom boje koji pomaže pigmentima da se bolje vežu za vlakna tkanine. Obično se koriste ocat, sol ili soda bikarbona.
Crveni luk – zlatno-smeđi tonovi
Crveni luk često se koristi u kulinarstvu, ali njegova ljuska može se koristiti i za dobivanje zlatno-smeđih nijansi na tkaninama, savršenim za jesensko razdoblje jer se prirodno slažu s vunom i pamukom. Ne bacajte ljusku od crvenog luka, sačuvajte je za kuhanje do 45 minuta, dok voda ne poprimi tamnu zlatnu boju. Potom procijedite tekućinu kako biste uklonili ljuske. Tkaninu prvo namočite u otopinu vode i soli (pamuk) ili vode i octa (vunu) kako bi se boja bolje primila. Potopite tkaninu u pripremljeno bojilo i kuhajte na laganoj vatri 30 do 60 minuta, ovisno o željenom intenzitetu boje. Nakon bojenja, isperite tkaninu hladnom vodom i ostavite da se osuši na svježem zraku.
Neven – svijetli narančasti tonovi
Neven je mediteranska biljka koja ne donosi samo živopisne cvjetove u vrtove, nego i prekrasne narančaste pigmente na tekstil. Bojilo od nevena pruža tople, svijetle tonove koji se odlično slažu s lanom ili pamukom. Cvjetovi nevena mogu biti svježe ubrani ili osušeni. Potrebno je kuhati ih u vodi na laganoj vatri svega 30 minuta, a zatim procijediti tekućinu koja će poslužiti za bojenje. Kao i u prethodnom postupku, tkaninu treba najprije tretirati otopinom vode i octa, a zatim potopiti u bojilo i kuhati još 30 minuta. Potom treba ostaviti da u njemu odstoji nekoliko sati te isprati hladnom vodom.
Cvjetni uzorci
Želite li osvježiti omiljenu, ali iznošenu košulju ili jednobojnu haljinu novim detaljima, poigrajte se cvjetnim uzorcima koje ćete na nju otisnuti. Za postizanje najboljih rezultata tkaninu najprije operite kako biste uklonili nečistoće i kemikalije koje mogu utjecati na prijenos pigmenta. Nakon pranja, tretirajte tkaninu prirodnim mordantima kako biste osigurali otpuštanje biljnih pigmenata na tkaninu. Pripremite otopinu od 4 dijela vode i 1 dijela bijelog octa. Potopite tkaninu u otopinu i ostavite je da odstoji sat-dva. Nakon toga lagano iscijedite tkaninu bez ispiranja.
Prostrite tkaninu na ravnu površinu. Razmislite o uzorku koji želite dobiti pa pažljivo rasporedite cvjetove i lišće na tkaninu. Cvjetovi i listovi mogu biti postavljeni u pravilnim redovima, nasumično ili prema vlastitom dizajnu. Cvjetove stavite licem prema dolje kako bi se pigmenti bolje otisnuli na tkanini.
Kada ste zadovoljni rasporedom, nježno preklopite tkaninu tako da biljke budu prekrivene. Ovaj sloj može biti drugi dio tkanine ili jednostavno presavijeni dio iste tkanine. Stavite zaštitni sloj (kuhinjski papir ili platnenu krpu) iznad tkanine kako biste zaštitili biljke tijekom prešanja. Valjkom za tijesto nježno prijeđite preko biljaka kako biste ih pritisnuli i potaknuli otpuštanje njihovih pigmenata.
Tkanina potom treba proći proces parenja ili kuhanja kako bi se boje fiksirale. Omotajte je čvrsto oko štapa, pazeći da biljke ostanu na svom mjestu. Učvrstite je gumicama. Postavite je zatim iznad lonca s vodom i parite je sat-dva. Ako nemate opremu za parenje, tkaninu možete jednostavno kuhati u vodi, ali parenje daje čišće rezultate. Nakon toga slijedi hlađenje (najbolje tijekom noći), a potom se uklanjaju biljke i tkanina se ispire hladnom vodom. Pri sušenju valja izbjegavati izravnu izloženost suncu.