5 OSOBINA EMOCIONALNO NEZRELIH MUŠKARACA: Ne pitajte se mogu li se promijeniti, već zašto to odbijaju

Prepoznati, razumjeti i efikasno upravljati vlastitim emocijama temelj je zrelosti. Ukazuje na poimanje potreba, vlastitih ograničenja i omogućuje uspostavljanje zdravih odnosa.

Priscilla Du Preez 🇨🇦 / Unsplash

Emocionalna zrelost razvija se kontinuiranim propitkivanjem sebe, samoanalizom. Osobe kod kojih je razvijena jasno komuniciraju kako se osjećaju, prilagodljive su situaciji te prepoznaju stanja drugih. Najvažnije, sposobne su donositi racionalne odluke čak i u stresnim, neočekivanim situacijama. Dok definicija emocionalne zrelosti može varirati ovisno o kontekstu te se njeguje i razvija s godinama, bez djelovanja i upravljanja vlastitim reakcijama pojedinci ne mogu dosegnuti određeni nivo koji je potrebno zadovoljiti.

Nepredvidljivi odnosi zarazne su energije i u početku mogu biti uzbudljivi, no trenutak u kojemu naslutite kako je zapravo riječ o nestabilnoj vezi, vjerojatno ste u pravu. Odrasla osoba čije je poimanje odgovornosti infantilno i naivno, primjer je emocionalno nerazvijenog pojedinca.

Naizgled zabavna perspektiva svijeta, uskoro postaje opterećenja za jednog partnera, fokusiranog na budućnost, svakodnevni razvoj. Kroz zabludu, jedna osoba tada pokušava unijeti prijeko potrebne promjene i širiti vidike druge. No, interes je kratkog vijeka, a bez želje pojedinca za razvojem, uz rad na sebi, promjene su nemoguće.

Slutite li kako ste u vezi s emocionalno nezrelom osobom, provjerite možete li im pripisati sljedeće osobine:

DRAMATIČNI REZOVI

Krizne situacije doživljavaju buntovno i osobno, a rješenje pronalaze u prijetnji odlaskom ili odustajanjem. Jasno, svatko se ponekad nađe u situaciji koja prelazi određene granice i odustajanje je često akcija na koju se referira pod pritiskom. Ali, ako je to jedina reakcija vašeg partnera kada se suočava s problemima, tada je riječ o naznaci djetinjastog ponašanja.

ČESTI SUKOBI

Imaju posebnu sposobnost stvaranja sukoba u situacijama u kojima ostali uopće ne mogu vidjeti problem. Potreban im je određen ventil kroz koji pokazuju svoje stavove i pokušavaju djelovati dominantno. Često bez konkretnog zaleđa.
Nemoguće ih je urazumiti i predložiti rješenje situacije jer tada posežu za defenzivnim oblikom ponašanja. Nikada nisu krivi, odgovorni, ali su vrlo argumentativni i projiciraju svoju poziciju kao onu žrtve. Traže isprike ostalih, a ne nude vlastitu.

ŽELJA SE IZJEDNAČAVA SA ZASLUGOM

Samo zato što nešto žele, trebaju, smatraju kako im je svijet to nužan i pružiti. Vjeruju kako su automatski zaslužili dobiti to. Rijetko razumiju što pojam zasluge uistinu znači i koliko rada je potrebno investirati u realizaciju postignuća. Želje se ne ostvaruju, one se izgrađuju i definiraju djelovanjem.

DJELUJU SUKLADNO OSJEĆAJIMA

Njihove akcije motivirane su trenutnim emotivnim stanjima. Nalet pozitivne energije, zanos, privući će ih određenim aktivnostima, a bliskim će ljudima biti veoma zabavni pa čak i atraktivni. No, jednom kad taj zanos ispari, osjećaju se nerealiziranima, napuštenima, praznima i prepuštaju se osjećajima tuge i usamljenosti. Teško shvaćaju izvor takvih stanja jer nemaju alata za dublju analizu vlastitih stanja i generalno identiteta.

SMATRAJU SE ŽRTVAMA

Svi su protiv njih. Sistem, okolina, (ne)postojanje prilika… Nemoguće im je objasniti kako se nekim situacijama treba prilagoditi. Duboko u sebi, možda su i svjesni negativnog aspekta takvog ponašanja, međutim ostaju pri njegovom prakticiranju jer im je potrebna pažnja. Bez nje, ne mogu funkcionirati, a time dokazuju i kako ne mogu ostvariti neovisnost. Oslanjaju se na partnera iako to ne žele priznati.

Ispod površine svima je zajednički nedostatak samopouzdanja. Osobe koje se nisu sposobne sagledati, teško će se izgraditi. Na vama je odluka; pokušati im pomoći ili odustati. No, budite svjesni kako je riječ o radu koji ne nudi obećanje uspjeha.