Narcisoidnim osobama nedostaje empatije i nisu u mogućnosti sagledati vlastito ponašanje kao problematično jer si ne mogu priznati postojanje mana niti preuzeti odgovornost. Prema navodima američke psihoterapeutkinje dr. Erin Leonard za Psychology Today, narcisoidne osobe ne znaju u partnerskim odnosima komunicirati pet ključnih izraza.

Odnosi se razvijaju i u njima je potrebno pronaći oslonac i motivaciju za osobni rast. Ako sumnjate kako vašem partneru nedostaje emocionalne inteligencije te se u tom smislu ne razvija unutar odnosa, moguće kako je riječ o osobi narcisoidnog obrasca ponašanja.

„MOJE TE DJELOVANJE POVRIJEDILO, A TO NIJE U REDU“

Narcisoidne osobe često djeluju ogorčeno ako partner izrazi svoje nezadovoljstvo ili pokuša otvoriti dijalog na temu onoga što smatra ponašanjem koje boli. Umjesto prihvaćanja kako je njihovim djelovanjem partner povrijeđen, narcisoidne osobe nastavljaju izbjegavati odgovornost. U tom trenutku krivnju će, bez jasnog promišljanja, najčešće prebaciti na partnera tako braneći svoju ličnost ili pak posegnuti za pasivno-agresivnim ponašanjem.

Priznavanje negativnog čina za narcisa nije opcija jer je to suprotno njihovim ustaljenim obrambenim mehanizmima. Postoje situacije u kojima mogu preuzeti djelić odgovornosti kako bi povratili vlastitu kontrolu unutar odnosa, pogotovo ako primijete partnerovu nezainteresiranost, ali i tada to neće biti potpuno jer nisu u stanju uvidjeti negativne posljedice svojeg ponašanja.

„IMAŠ PRAVO LJUTITI SE“

Česta je pojava ne priznavanja osjećaja koji su drugačiji od onih narcisoidnog partnera, upravo zbog nedostatka empatije. Narcisi nisu u stanju pristupiti negativnim emocijama prema kojima bi trebali izraziti suosjećanje pa stoga ne mogu razumjeti partnerovo stanje. Sami su suviše krhki i teško se stavljaju u poziciju drugih jer u takvoj situaciji moraju pokušati priznati vlastite slabosti. Izbjegavaju suosjećanje i umjesto toga posežu za sažaljevanjem te se postavljaju u poziciju autoriteta.

Njihova je osnovna potreba biti tada vašim spasiteljem, ali ne prihvaćaju vaše stvarno stanje već u njemu traže ulogu za sebe. Čine to ne kako bi pomogli vama, već kako bi njegovali svoj ego i potaknuli u vama osjećaj ovisnosti o njihovom djelovanju i odnosu.

„DRAGO MI JE ŠTO ZNAM KAKO TE TO SMETA I POKUŠAT ĆU NE ČINITI TO“

Komunikacija je ključna u svakom partnerskom odnosu i bitno je osjećati se sigurno pri iskazivanju vlastitih emocija. Nitko nije savršeno i uvijek je korisno ukazati na ponašanje koje vam u datom trenutku ne odgovara. Naravno kako se partner tada može uzrujati ili uvrijediti.

No, ako nije u stanju prihvatiti vaše mišljenje i osjećaje tada dolazi do problema. Pogotovo ako se ono što vas smeta kontinuirano događa, ponavlja. Mnogim ljudima treba vremena prihvatiti kritiku, ali na posljetku su u stanju uvidjeti svoje obrasce ponašanja te ulažu određeni trud kako bi ih korigirali. Narcisoidne osobe nisu u stanju preuzeti odgovornost čak ni za najmanje pogreške u vezi.

Radije će se postaviti u obrambenu poziciju i prozvati vašu kritiku kao agresivno ponašanje. Njihov je prirodni poriv zauzeti ulogu žrtve, a vas adresirati kao zlostavljača. Prema riječima dr. Leonard koriste „defleksiju, zatim projekciju, ignoriraju vašu perspektivu i optužuju vas za ono što su zapravo sami radili“, a zbog sklonosti defenzivnosti, obično nisu sposobni za introspekciju „pa je manje vjerojatno da će velikodušno prihvatiti povratne informacije i koristiti ih za trajni rast i promjene.“

„ISPRIČAVAM SE ZBOG BEZOSJEĆAJNOG DJELOVANJA"

Zbog iskrivljene slike o sebi u kojoj se sami portretiraju kao bezgrješni, narcisi lako i brzo pronalaze izgovore za svoje ponašanje, a posebno im je teško ispričati se. Učinit će to u kriznim situacijama poput vašeg iniciranja prekida. No, čak i tada, isprike koje bi mogli ponuditi bit će zamaskirane u opravdavanje i generalne jer vjeruju kako ih morate čuti kako bi vas zadržali, ali ne i zato jer to uistinu misle.

Pritom će se potruditi svaliti i određenu krivnju na vas, podsjećajući kako su djelovali na određeni način zbog vašeg ponašanja. To je bio njihov obrambeni mehanizam, reakcija na vas. Ne očekujte kako će uistinu, iskreno misliti ili izreći ono što vi želite čuti.

„KAKO MOGU POMOĆI?“

Rečenica koja je potrebna svakome, pogotovo u partnerskim odnosima. Mnogi ne znaju tražiti pomoć, ali svakome je ponekad potrebna iskrena gesta koja sugerira kako vas partner razumije i želi biti vaš oslonac u situacijama koje vas more.

Prva reakcija narcisa, koji vjeruje kako je uvijek u pravu, nije stvarna pomoć već preuzimanje inicijative iz pozicije spasitelja. Polaze i djeluju iz ega i očekuju od vas prihvaćanje njihova stajališta i savjeta. Umjesto da prate vašu reakciju i budu prisutni na način koji je vama pogodan, umanjuju vašu ulogu.

Time bude osjećaj nedostatka kompetencije u partneru, a zatim, kroz vrijeme, koriste tu situaciju kako bi vas posjetili na vašu ovisnost o njima, a sve kako vas ne bi izgubili.