Najvažnije je, međutim, što se na emocionalnoj inteligenciji može raditi. Želite li rasti i razvijati se, ovi savjeti će vam pomoći.

1. Ojačajte svoju spremnost da izdržite negativne emocije
Ne zaboravite da je ono što nas čini upravo ono o čemu mislimo čitav dan! Stoga nijedan aspekt emocionalne inteligencije nije važniji od sposobnosti upravljanja negativnim emocijama, tako da nas ne zatrpaju i ne utječu na našu prosudbu. Možemo li promijeniti svoje osjećaje o nekoj situaciji ili događaju? Naravno, ali pod uvjetom da prvo promijenimo mišljenje o toj situaciji.

2. Trudite se ostati pribrani pod pritiskom
Slobodno primijenite neke od najstarijih tehnika čuvanja pribranosti - vježbajte brojanje do 10 prije nego što odgovorite brzopleto (a vidjet ćete da ćete uvijek smisliti bolji odgovor već kod broja 7), rashladite lice i ruke hladnom vodom i izađite na svjež zrak ako ste napeti, a ako reagirate tjeskobom i povlačenjem u sebe, prošetajte i napravite nekoliko aerobnih vježbi.

A kad ne možete razaznati koje su vas emocije preplavile - ljutnja, tuga, kajanje, nostalgija... pronađite mirni kutak u prirodi i povežite se s njom. Osjećaj veličine koja nas natkriljuje olakšat će trenutnu situaciju.

3. Usavršavajte sposobnost čitanja signala
Istraživanja pokazuju da ljudi razvijene emocionalne inteligencije mogu bolje protumačiti emocionalne, fizičke i verbalne izraze, što im pomaže u komunikaciji. Evo kako možete poboljšati svoju sposobnost tumačenja signala:

  • Kada ugledate izraz na nečijem licu, ne brzajte sa zaključcima.
  • Smislite barem još jednu opciju osim one koja vam prva pada na pamet.
  • Proširite perspektivu, bolje ćete čitati signale.
  • Ako je potrebno, pitajte osobe čije signale ne razumijete zašto se tako ponašaju, otvoreno pitajte i uporedite odgovore s govorom tela.

4. Vježbajte zauzimanje za sebe i naučite izražavati negativne emocije
Ima trenutaka u životu kada je važno postaviti granice, kada je važno reći svoje mišljenje, bez obzira na to slažemo li se s nekim. Recite "ne" bez grižnje savjesti i postavite prioritete. Kažite kako se osjećate. Evo nekoliko primjera: "Povrijedilo me je što si me ismijavao na večeri", "Osjećala sam se neugodno kada si tražio da stavim tvoje prioritete ispred svojih."

Izbjegavajte rečenice koje počinju s "ti", optužbe i presude kao što su "ti si...", "trebao bi...", jer takav stav stvara samo otpor.

5. Usavršavajte sposobnost izražavanja osjećaja u bliskim odnosima
"Kad netko tko vas voli izgovara vaše ime, ono zvuči drugačije", kaže jedan četvorogodišnjak kojeg su pitali da objasni što znači kad te netko voli.

Izgovaranje nježnosti, odnosno izražavanje bliskosti također je vještina koja se uči. Ono može biti verbalno, kao u riječima "volim te", "uživam kad ovako razgovaramo", ali i fizičko - pogledom, osmijehom, držanjem za ruku... Pokazujte emocije i ponašanjem - slušajte empatično osobu koju volite, pripremajte joj male darove, obradujte je toplim napitkom ili ukusnim jelom. Sve te aktivnosti učvršćuju vezu i izražavaju jedan stav - želim biti još bliskija s tobom.