Otrovne veze ostavljaju duboki trag, a posljedice njihove štete često se prenose i u nove odnose. Najgori osjećaji koji iz njih izviru dolaze u formi paranoje, gubitka kontrole, neprepoznatljivih obrazaca ponašanja, sumnje u sebe i vlastite vrijednosti. No što kada takva veza postane opsesija?

Partneri u odnosima koji su opsesivno otrovni dijele se na one koji se ne mogu nekoga odreći te one koji se apsolutno žele ukloniti iz takve situacije. Partner koji odbija prihvatiti prošlo svršeno stanje takvo odbijanje i rez mogu dovesti do opsesije kojom ne može kontrolirati.

Opsesivna ljubav zapravo je kontradiktoran pojam. Jer, nema konekciju s ljubavlju već čežnjom za onim što ne posjedujemo. Opsesivnim ljubavnicima upravljaju osobne želje i nezasitne potrebe, popraćene ljubomorom i strahom. Takve veze mogu se pokazati opasnima jer opsesivni partneri ne prestaju tražiti nemoguće zanemarujući pritom druge spone, poput prijateljskih i obiteljskih. Ono što je prvotno zdrav interes za novog ljubavnika, opsesivnim tipovima postaje standard ponašanja te osnovni fokus. Kako se njihov svijet sužava, tako se širi njihova potreba za partnerom.

Kako saznati jeste li u vezi s opsesivnim partnerom ili ste baš vi opsjedatelj? Prema knjizi terapeutkinje dr. Susan Forward naziva „Otrovna ljubav“, ovih nekoliko pitanja suzit će vaše sumnje i dati jasniji uvid u opsesivno ponašanje.

Žudite li za nekim tko vam nije fizički ili mentalno dostupan?

Nadate li se svakodnevno kako će se ta osoba predomisliti?

Vjerujete li kako će vas zavoljeti, ako to dovoljno priželjkujete?

Vjerujete li kako će vas morati prihvatiti ako je uporno progonite?

Priželjkujete li tu osobu još intenzivnije nakon što vas odbaci?

Ljuti li vas kontinuirano odbijanje, a nakon prvotnog ushita?

Smatrate li se žrtvom jer ne možete dobiti ono što priželjkujete?

Vjerujete li kako je ta osoba svrha i centar vašeg života?

Dolazite li toj osobi nepozvani ili ju stalno zovete, šaljete poruke, pokušavate ostvariti kontakt?

Znate li gdje je ta osoba u pojedinom trenutku?

Jeste li prešli granicu, čak pomislili na nasilje ili nasilno već reagirali na tu osobu?

Dovoljna su samo tri potvrdna odgovora kako biste potvrdili pripadnost opsesivnoj kategoriji. Ali, kako to nije urođeno stanje, moguće je prevladati opsesivnost, prvenstveno jer ona uistinu upravlja životima.

Jedan od poznatijih primjera lica opsesivnosti jest uloga spasitelja. Opsesivni ljubavnici često su upravo oni pojedinci koji odbijaju otpustiti toksične partnere koji ih ugrožavaju i vežu se uz njih. Ne mogu zamisliti odvojenost, pronalaze sva moguća opravdanja za njihovo ponašanje i nadaju se kako će ih jednom, nekako promijeniti. Kako će se to dogoditi inspirirano njima, zbog njih, odbijajući prihvatiti istinu. Istovremeno, spasitelji su ti koji brinu o svakom segmentu unutar odnosa i prihvaćaju odgovornost za sve potrebe svojih partnera.

U ovim vezama nije nužno samo jedan partner opsesivan. Ta uloga ne mora se dijeliti. Opsesivna meta i opsjedatelj mogu dijeliti zajedničke opsesije jer u početku oboje su motivirani strašću i uzbuđenjem. Često dijele strah od odbacivanja i osjećaju prazninu u sebi izvan odnosa. Isprepleteni unutar dramatičnih zbivanja u vezi, ovi se parovi često ne mogu razdvojiti i nastavljaju svoje otrovne odnose. Brkaju osjećaj ljubomore s ljubavlju, a mete mori osjećaj krivnje. Jedini izlaz je asertivno ponašanje mete ili čvrsto i jasno "Ne!". U toj situaciji meti će biti potrebna pomoć i potpora obitelji i prijatelja. Proces može biti intenzivan za obje strane no, bitno je spoznati kako je moguće osvijestiti ovakvu situaciju i vlastitim akcijama promijeniti. Ono što nije uvjetovano, ne mora se nastaviti.