BAYESOV TEOREM ILI KAKO DONOSIMO ODLUKE U SVAKODNEVNOM ŽIVOTU: Možemo li jednostavno promijeniti ono što mislimo?

U svojoj srži, Bayesov teorem je izjava o uvjetnoj vjerojatnosti - vjerojatnosti da je hipoteza istinita s obzirom na neki dokaz, a evo kako se ovaj teorem manifestira u našoj svakodnevici

Unsplash

Bayesov teorem je izjava o uvjetnoj vjerojatnosti - vjerojatnosti da je hipoteza istinita s obzirom na neki dokaz. Dakle, to može biti vjerojatnost da je osumnjičenik nevin (hipoteza) s obzirom na dio forenzičkih dokaza ili vjerojatnost da će cesta biti mokra ako je najavljeno da će cijeli dan padati kiša. Osim što je ovaj teorem matematička izjava, također se razmatra i kao filozofsko gledište: nikada ne možemo pristupiti savršenoj apsolutnoj istini, ali što se više dokaza prikupi, naša uvjerenja mogu biti čvršće pročišćena, na kraju konvergirajući prema istini.

Iako ima preciznu matematičku pozadinu, korisno je usredotočiti se na dvije ključne lekcije koje nam Bayesovo pravilo daje da ponesemo u svakodnevni život.

1. Razmotrite drugačije gledište
Mnogi od nas bit će svjesni načina na koje nas pristranost može odvesti na krivi put. Međutim, kognitivna podloga fenomena možda se najbolje objašnjava razmišljanjem u smislu Bayesova teorema. Pristranost je u suštini neuspjeh u razmatranju ili dodjeljivanju dovoljne težine našim prijašnjim uvjerenjima o alternativnim hipotezama ili podcjenjivanje vjerojatnosti.

Zamislite situaciju u kojoj isprobavate novi lijek za liječenje kronične boli u leđima od koje patite. Nakon tjedan dana uzimanja tableta počinjete se osjećati bolje. Očigledan zaključak koji se može izvući je da je lijek poboljšao vaše probleme s leđima, ali važno je zapamtiti da postoji barem jedna alternativna hipoteza koju treba razmotriti. Možda vaša bol u leđima ionako značajno varira iz tjedna u tjedan i, tijekom razdoblja u kojem ste uzimali lijek, vjerojatno je da se vaša bol ipak povukla. Možda je manje vjerojatna mogućnost da je poboljšanje uzrokovano nečim sasvim drugim - na primjer, drugačijim položajem spavanja ili različitim oblicima tjelovježbe. Osim ako ne uzmemo u obzir druge hipoteze i ne dodijelimo im realne prethodne vjerojatnosti, tada će doprinos novih dokaza uvijek biti neproporcionalno pripisan očitoj hipotezi koju imamo na umu.

Alternativno, pristranost može nastati kada smo dobro upoznati s alternativnim hipotezama, ali ne uspijevamo pronaći dokaze ili im pridati odgovarajuću težinu koji su u suprotnosti s našim preferiranim uvjerenjima. To rezultira našim precjenjivanjem vjerojatnosti podataka koji podržavaju našu omiljenu hipotezu i našim podcjenjivanjem vjerojatnosti podataka koji podržavaju alternative.

2. Postupno mijenjajte svoje mišljenje
Bayesovo pravilo nikada nije bilo osmišljeno kao alat koji se može primijeniti samo jednom za ažuriranje jednog prethodnog uvjerenja s jednim novim dokazom. Sposobnost kontinuiranog ponovnog korištenja Bayesovog teorema za ažuriranje naših uvjerenja jedna je od njegovih najvećih prednosti. Osjećaj povjerenja u naša uvjerenja mogao bi dovesti u iskušenje ignoriranje sitnih informacija koje ne mijenjaju značajno naš pogled na svijet. Druga strana dopuštanja sebi da imamo prethodna uvjerenja kao dio Bayesove perspektive je ta da se moramo posvetiti izmjeni mišljenja svaki put kada se pojavi nova relevantna informacija, bez obzira koliko se beznačajnom činila. Kad bi stiglo mnoštvo malih dokaza od kojih svaki pomalo potkopava čvrsto uvjerenje, tada bi nam Bayes dopustio da - dapače, teorem bi nam nalagao da moramo - postupno ažurirati svoje gledište.

Postupno, mali dokazi mogu početi mijenjati naše mišljenje o nekom problemu. Možda bismo ih zanemarili pojedinačno, jer se činilo da ne čine veliku razliku, ali polako se mali pomaci položaja uzrokovani postupnom tektonikom ploča pri prikupljanju podataka mogu akumulirati sve dok se ne nađemo uzdignuti na vrhu planine dokaza.

Nije uvijek lako promijeniti svoje mišljenje u svjetlu novih dokaza. Neugodno je priznati da smo bili u krivu i gotovo kukavički odustati od uvjerenja kojih smo se prethodno tako čvrsto držali. Zapravo, potrebna je velika hrabrost za držanje i zastupanje gledišta koje je kontradiktorno onom koje ste prije prihvaćali.

Pokušaj rasuđivanja suočen s nesigurnim i promjenjivim dokazima nije lak zadatak. Moramo prihvatiti da nećemo uvijek donositi prave odluke, stvarati točna predviđanja ili imati točna mišljenja. U konačnici, svi ćemo biti sretniji kada naučimo prihvatiti, ako ne i uvijek očekivati, neočekivano, zaključuje Psychology Today.