Put do sretnog života popločan je zdravim navikama, poput brige o tjelesnom i mentalnom zdravlju, provođenja vremena u prirodi te dobrih odnosa s prijateljima i obitelji, piše profesor Arthur Brooks. Svatko je u potrazi za sretnim životom, a da bi ga pronašli, mnogi idu utabanim stazama uz motivacijske knjige i članke za samopomoć, a svi se stalno pitamo koje su osobine ljudi koji su najsretniji u životu.
Problem s uputama iz knjiga je taj što ih obično ne prati radnja, a kada ne možemo postići sve što nam ove knjige obećavaju, dolazi do suprotnog efekta: postajemo još depresivniji, objašnjava profesor Brooks za izdanje Atlantic.
U pokušaju sastavljanja popisa učinkovitih i izvedivih savjeta, tim stručnjaka proveo je istraživanje 2020. godine. U nastavku donosimo 10 zaključaka do kojih su došli za zdraviji i sretniji život.
1. Ulažite u obitelj i prijatelje
Čak i ako je prvi poticaj kupnja stvari za voljene osobe, istraživanja su pokazala da je korisnije ulagati u poboljšanje odnosa s voljenima kroz zajednička iskustva i provođenje slobodnog vremena s njima.
2. Društvene veze
Društveni kapital koji stječete dobrovoljnim i redovitim udruživanjem s drugim ljudima – bez obzira radi li se o formalnoj organizaciji ili ne – ima dobro poznate prednosti. Stvara osjećaj pripadnosti te nas štiti od izolacije i usamljenosti.
3. Ostanite mentalno i fizički aktivni
S ovim savjetom svatko može raditi što god želi, ovisno o tome koliko novca i vremena ima. Ali najlakše je pokušati hodati sat vremena i čitati iz užitka sat vremena dnevno.
4. Vjera
Nije nužno prakticirati vjeru ili biti religiozna osoba u tradicionalnom smislu. Da biste bili sretni, preporučuje se slijediti svoj filozofski ili duhovni put.
5. Vježbajte
Ovaj savjet je razrađena varijacija točke 3. Dnevne šetnje treba nadopuniti dobro utvrđenim planom vježbanja. Istraživanja su pokazala da redovita tjelesna aktivnost pomaže u poboljšanju raspoloženja i socijalnoj prilagodbi.
6. Ponašajte se lijepo
Utvrđeno je da je ljubazan stav u pozitivnoj korelaciji sa srećom.
7. Budite velikodušni
Altruizam prema drugima proizvodi dopamin, serotonin i oksitocin u mozgu, neurotransmitere koji proizvode osjećaj sreće.
8. Pazite na svoje zdravlje
Od svih zdravstvenih problema, oni koji uzrokuju najviše neugode obično su kronična bol i tjeskoba. Ne zanemarujte redovite sistematske preglede i posjete stomatologu. Ako vas emocije sprječavaju u obavljanju poslova ili su vam prepreka u ljubavnim i društvenim odnosima, posjetite psihologa.
9. Provodite vrijeme u prirodi
Istraživanja pokazuju da u usporedbi s gradskim šetnjama, šetnja prirodom značajno smanjuje stres, popravlja raspoloženje i čak pomaže kod pamćenja.
10. Družite se s kolegama izvan posla
Istraživanja pokazuju da prijateljstva na radnom mjestu povećavaju angažman zaposlenika, što je povezano sa srećom i produktivnošću radnika.
Za sretan život potrebno je više od ovih 10 savjeta - potrebna je integrirana strategija za sreću. Strategija sreće ima tri dijela.
- Morate razumjeti sreću. To može uključivati proučavanje sreće ili proučavanje filozofije.
- Morate održavati dobru higijenu sreće. Tu dolaze gore navedeni savjeti koji moraju prijeći u naviku, a ne u povremenu gestu.
- Dijelite znanje i napredak s drugima. To nije samo etički potez, već će vam pomoći da još više učvrstite svoje ideje kada ih podučavate drugima.
Izvor: Sensa.mondo.rs