Iako narcisi mogu ostavljati dojam samopouzdanja, postoji jasna razlika između njih i zdravo samopouzdanih osoba. Zdravo samopouzdanje temelji se na realnoj procjeni vlastitih sposobnosti. Samopouzdana osoba svjesna je svojih snaga, ali i svojih slabosti. Ona ne osjeća potrebu za stalnim vanjskim priznanjem, jer njezino samopouzdanje dolazi iznutra. Takva osoba zna pohvaliti i druge, a uspjeh drugih ne doživljava kao prijetnju. Umjesto toga, raduje se kad i drugi postižu uspjehe, jer nije ugrožena njihovim napretkom.
Samopouzdana osoba također je otvorena za kritiku. Zna razlikovati konstruktivnu kritiku od osobnih napada te koristi tu kritiku kako bi napredovala. Dok narcis izbjegava preispitivanje i bježi od kritike, zdravo samopouzdana osoba koristi povratne informacije kao priliku za rast i učenje. Još jedna važna razlika je u odnosu prema drugima. Samopouzdana osoba gradi međuljudske odnose temeljem uzajamnog poštovanja, dok narcis često iskorištava i manipulira drugima kako bi ostvario svoje ciljeve. Zdravo samopouzdana osoba cijeni ravnotežu u odnosima, razumije da su tuđe potrebe jednako važne kao i njezine vlastite.
Narcis je usredotočen isključivo na sebe, što može dovesti do površnih i konfliktnijih odnosa s drugima. Ima naime iskrivljen pogled na svoju važnost, stavljajući sebe na pijedestal, vjerujući kako je iznad svih. Kako biste uspješnije razlikovali izraze koje pripadaju samosvjesnim osobama od onih narcisa, donosimo vam nekoliko najčešćih rečenica koje koriste narcisi:
1. "Ja sam bolji od drugih u svemu što radim." Riječ je o pretjeranoj samouvjerenosti koja nije utemeljena na realnim procjenama. Narcisi često vjeruju da su superiorni u odnosu na druge, bez obzira na stvarne rezultate ili vještine. Oni uspoređuju sebe s drugima na način koji im uvijek ide u prilog, ignorirajući tuđe talente ili postignuća.
2. "Svi bi trebali prepoznati moju posebnost." Ovdje dolazi do izražaja potreba narcisa za vanjskim priznanjem. Oni ne žele samo biti dobri u nečemu, već očekuju da ih okolina stalno hvali i potvrđuje njihovu "posebnost". Njihovo samopouzdanje je često krhko pa traže stalnu potvrdu od drugih kako bi održali sliku o sebi.
3. "Ako pohvale izostaju to samo pokazuje kako me ljudi jednostavno ne razumiju." Ova rečenica naglašava narcističku nesposobnost prihvaćanja konstruktivne kritike ili nedostatak pažnje. Ako okolina ne odobrava njihove postupke, narcisi to doživljavaju kao nepravdu ili nerazumijevanje, umjesto da preispitaju svoje ponašanje.
4. "Moji problemi su uvijek najvažniji." Narcisi se obično stavljaju u središte pozornosti i imaju tendenciju minimizirati ili ignorirati probleme drugih. Njihova empatija je umanjena pa se tuđi problemi čine nevažnima u odnosu na njihove vlastite brige.
5. " Nije mi ugodno što drugi postižu više od mene." Zavist je ključna osobina narcizma. Iako narcisi žele da ih se smatra superiornima, uspjeh drugih ih može duboko pogoditi. Umjesto da se raduju tim uspjesima, osjećaju se ugroženo i često potajno žele da drugi ne uspiju.
6. "Ne smeta mi iskorištavati ljude kako bih postigao svoje ciljeve." Ova rečenica ukazuje na tendenciju narcisa da koriste manipulativne taktike. Oni su često spremni iskoristiti druge ljude za vlastitu korist, bez obzira na posljedice za te ljude. Njihov fokus je isključivo na vlastitim potrebama i ciljevima.
7. "Pravila ne vrijede za mene jer sam iznad njih." Narcisi često imaju osjećaj grandioznosti, zbog kojeg vjeruju da su iznad društvenih normi ili pravila. Ova misao odražava njihov osjećaj da ih se ne treba ograničavati ili kontrolirati, jer smatraju da su izvanredni u usporedbi s drugima.
8. "Moj put je uvijek ispravan, bez obzira na tuđe mišljenje." Zatvorenost za kritiku i tuđa mišljenja pokazuje rigidnost u razmišljanju narcisa. Oni rijetko preispituju svoje stavove ili priznaju da bi mogli griješiti, jer su uvjereni u vlastitu nepogrešivost.
9. "Ne postoji osoba koja bi mi bila ravna." Ovo je ekstreman primjer narcističke grandioznosti. Narcisi često precjenjuju svoje sposobnosti i vjeruju da su na jedinstvenoj razini, iznad svih drugih. Oni vjeruju da je njihova vrijednost neusporediva.
Za razliku od narcisa dakle, samopouzdana osoba ne manipulira i ne koristi druge kako bi ostvarila svoje ciljeve. Umjesto toga, gradi pozitivne odnose temeljem međusobnog povjerenja i poštovanja. Na kraju, osoba sa zdravim samopouzdanjem ima realan pogled na svoje mjesto u svijetu i ne traži stalno divljenje i potvrdu od drugih.