Bez obzira na međunarodnu trgovinu, veliki svjetski biznis, razmjena biljaka među ljudima još je uvijek nešto što se ne vrednuje novcem. Dapače, čak se smatra nepristojnim zahvaliti na darovanoj biljci jer kažu ako zahvališ, mogla bi se osušiti. Iako je, naravno, riječ o predrasudi, ostaje činjenica da biljke darujemo sa srcem. Stoga i ja ovog Božića za svoje prijatelje i obitelj pripremam upravo takva iznenađenja.

Mnoge biljke i usred zime izgledaju vrlo atraktivno

Darovati biljku znači darovati nešto živo, nešto što raste i mijenja se. Zbog toga i nije neobično što mnogi ljudi takav dar godinama čuvaju i njeguju s osobitom pažnjom. Zapravo je svejedno odakle biljka dolazi, je li kupljena u vrtnom centru ili razmnožena u vlastitu vrtu. Poznajem mnoge ljude koje bi jako veselilo da dobiju neke moje posebne biljke. I to doista nije problem. Budući da one rastu i šire se, ne postoji dobar ili loš trenutak da se izvade iz tla i posade u ukrasne posude. No, rekli bi neki, zar nije u ovo doba godine već pomalo kasno za takav pothvat. Nije, jer mnoge biljke čak i sada, usred zime, izgledaju vrlo atraktivno. Prema tomu, treba samo izaći u svoj vrt i, ako tlo nije smrznuto, izvaditi biljke i razdijeliti ih na manje dijelove.

Među takvim zimskim atrakcijama sasvim sigurno ističu se žednjaci (sedumi), rod biljaka koje poznajemo kao odlične pokrivače tla. Izvrstan su izbor za svaki vrt ili balkon, a prednost im je to što su toliko maleni da mogu stati i u običnu staru šalicu. Naime, čak ni posude nije uvijek potrebno kupovati. Dapače, to mogu biti odbačene stvari kojima će biljke udahnuti novi život, poput starih porculanskih šalica, posudica za šećer ili bilo kojeg drugog dijela davno zaboravljenog servisa. Jer, vjerujte, čak i takve stare stvari mogu svojim šarmom uljepšati sivi kutak na nečijem balkonu ili prozoru.

Osim starog posuđa, veoma šarmantno mogu izgledati i limene posude, od onih velikih za čuvanje maslina, srednjih za kolače ili onih malih za čaj. Pustite mašti na volju i slobodno kreirajte svoje male darove. Za razliku od šalica, na limenim posudama ipak se mogu (uz pomoć čavla i čekića) probušiti rupice za otjecanje suvišne vode.

Puzavac iz kutije za čaj

U limenim posudama mogu rasti različite vrtne biljke, ovisno o veličini, pa to znači da u njih možemo smjestiti i veće biljke poput patuljaste crnogorice ili čak božićno drvce. Ova ideja može se, naravno, primijeniti i za sobne biljke, jer nema nikakvog razloga da u kutiji od kolača ili čaja ne raste i neki puzavac ili ciklama. U tom slučaju poklopce kutija ne treba baciti, mnogo je bolje iskoristiti ih kao tanjuriće za skupljanje viška vode.

A vjerovali ili ne, čak i stara šuplja cigla može biti posuda, naravno ne za neku veliku biljku, nego za mnogo malenih. Mnoge male biljke rastu u pukotinama, olucima i između kamenja, pa zašto ne i u šupljinama cigle. Napunite li ih supstratom za sadnju, stvorit ćete posve dobre uvjete za rast mnogim malim biljkama. Vaš odabir tada neka budu minijaturni sukulenti poput tustika ili čuvarkuća. Prednost je takvih biljaka što gotovo uopće ne trebaju njegu. Toliko su skromne u svojim zahtjevima da ih slobodno možete darovati nekomu tko ne zna ništa o biljkama. No ove bi ga neobične vrste mogle iznenaditi i potaknuti da se zainteresira za taj čudesni svijet. A blagdani su uvijek pravo vrijeme za dobre promjene.