Ne postoje pravila, samo mašta je granica, a misao vodilja udobnost, ženstvenost i romantičnost. To je opis shabby chic stila. Možda i nehotično, zasigurno ste i sami stvorili barem jedan takav komad namještaja – nestručnim premazima kistom dobio je izgled rabljenog pokućstva. Shabby znači upravo to, pohaban, jeftin stil, ali koji u sebi nosi ljepotu i šarm proteklih vremena.

Od Luja XVI.

Stil je nastao kasnih 80-ih godina, kada je Engleskinja Rachel Ashwell sasvim slučajno starinski namještaj kupljen na rasprodajama 'loše' obojila u bijelo pa se na mjestima ispod boje otkrivalo drvo. Ubrzo je taj način uređenja prenijela na svoju obitelj, da bi nakon nekoliko godina stil prozvala shabby chic, otvorila istoimenu trgovinu namještaja i izdala nekoliko knjiga. Počela je s masovnijom proizvodnjom namještaja i detalja koji odišu duhom prošlih vremena i spajaju različite kulture i tradicije. Rachel Ashwell savjetuje da se, uređujete li dom u njezinu stilu, vodite krilaticom manje je više. 'Prvo počistite cijelu kuću od suvišnih stvari kojima se ne koristite. Napravite listu stvari koje volite, zaputite se u antikvarnicu ili na buvljak i kupite nekoliko probranih komada namještaja poput sofe, stola, tepiha ili lustera i bojite, bojite, bojite. Za kraj dom ukrasite svježim cvijećem u vazama, što će dati dozu luksuza i ljepote', predlaže Rachel Ashwell.

Iako se upravo njezino ime najčešće veže uz taj stil, prema nekima je preteča shabby chica nastala još u doba Luja XVII., kada su se na namještaj stavljali zlatni listići koji bi se prebojili lakom, a brušenjem bi se postigao efekt zlatnih rubova. Drugi pak shabby chic povezuju s viktorijanskim stilom ladanjskih kuća u kojima su prevladavale sofe cvjetnih uzoraka koje su se proširile ostatkom svijeta. U salonima takav namještaj može stajati pravo malo bogatstvo, no želite li svoj stan oviti u bijele i pastelne nijanse shabby chica, potrebna vam je samo kanta boje, kist i stari drveni namještaj.

shabby2
Elle Dekor shabby2

Lažni premazi

Iako izgleda starinski, riječ može biti i o novom pokućstvu koje je izrađeno tako da se jedva razlikuje od kakvog antikviteta. Najčešće je obojeno u nekoliko slojeva kroz koje ostaje vidljiva podloga. Tehnika kojom se premazuje naziva se faux painting, odnosno lažno premazivanje. Dok antikni namještaj ne podnosi ogrebotine, shabby ih veliča i ističe, linije boje su ispucane, a boja je nerijetko neravnomjerno nanesena i upravo to daje draž ovom stilu. U potrazi za vlastitim shabby chic izričajem nije potrebno tražiti specijalizirane salone, dovoljno je obrisati prašinu sa starog namještaja koji godinama skrivate na tavanu i podrumu ili posjetiti buvljak. Prednost ovog stila je što postojeći namještaj možete jednostavno reciklirati, a završni proizvod bit će romantičan i dopadljiv.

Draž detalja

Namještaj prvo dobro izbrusite, a zatim 'nemarno' slojevito obojite u bijelo ili pastelne tonove. Bijele tkanine, namještaj i dekori sobu će učiniti udobnijom i većom. Shabby chic nije minimalizam, već vješto koketira s bogatstvom detalja kao što su keramičke vaze, zrcala, ukrasni jastuci cvjetnih motiva, srebrni svijećnjaci, ornamentni okviri sa slikama, keramički kipići, jastučići skrojeni od debele mekane vintage tkanine, bakini ručno vezeni prekrivači, prekrivači i stolnjaci od grubog lana, čipka, vintage lusteri i lampe te sve što je oslikano ružama. Sofe i naslonjači su bogato punjeni i jednostavno pozivaju da se bacite u njih.

Veliki mekani jastuci su neizostavni. Ne zaboravite bukete cvijeća i stare predmete koji sada imaju dekorativnu ulogu. Podove možete premazati u bijelo, zidove također u bijelo ili ih ukrasiti tapetama cvjetnog uzorka. Ako ne želite da vam cijela soba bude bijela, u prostor unesite blage pastelne nijanse zelene, sive, ružičaste, plave ili krem sa srebrnim, zlatnim ili bakrenim detaljima. Unesite u dom sve što volite, cvjetove, nježne boje, vodoravne ili okomite linije, omiljene ukrase i materijale. Danas ovaj mnogima omiljen stil potiče dizajnere na osmišljavanje namještaja koji će izgledom podsjećati na 19. stoljeće, vrijeme kada su se nosile krinoline. Poenta je da se u shabby chic domu osjećate ugodno i lijepo, kao princeza u svojem dvorcu.