PAZITE NA ZDRAVLJE PERILICE RUBLJA: Bez redovitog održavanja može postati leglo nečistoća i neugodnih mirisa

Donosimo vam savjete za održavanje perilice rublja

Shutterstock

Kada ste posljednji put napravili generalku perilice rublja? Premda i sama služi za čišćenje, tj. pranje, bez redovitog održavanja može postati leglo plijesni, nečistoća, kamenca, neugodnih mirisa... Za pravilnu higijenu (kojom se ujedno produljuje ispravnost i trajnost perilice), stručnjaci za kućanske uređaje preporučuju:

Nakon svakog pranja treba očistiti spremnik za deterdžent da se u njemu ne bi nataložili ostaci preparata za pranje. Pritom provjerite jesu li čisti i prohodni kanalići iznad spremnika koji vode prema unutrašnjosti perilice.

Guma na vratima perilice može biti podloga za razvoj bakterija i plijesni. Stoga, nakon svakog pranja uklonite vodu koja se zadržala u pregibima gume te je prebrišite suhom spužvom ili krpom.

Po završetku pranja ostavite vrata perilice i spremnik za deterdžent otvorenima da bi se perilica dobro prozračila i osušila.

Odmah nakon pranja izvadite rublje iz perilice da ne bi „povuklo“ neugodan miris.

Jednom mjesečno očistite filtar (izvadite ga i operite prema uputama proizvođača stroja).

Nemojte koristiti više deterdženta i omekšivača nego što je preporučeno na uputama navedenim na proizvodu.

Preparate na bazi sintetskih kemikalija lako možete zamijeniti ekološki prihvatljivim varijantama na bazi prirodnih sastojaka. No, ispirete li unutrašnjost perilice „domaćim“ sredstvima poput sode bikarbone, octa, limunova soka i eteričnih ulja, pripazite na njihovu jačinu jer visoke koncentracije tih mješavina mogu nepovoljno djelovati na gumene dijelove perilice.