Najbolje tkanine za nošenje zimi

1. Merino vuna

Merino vuna je od merino ovce. Prirodno je vlakno, finije je i mekše od obične vune. To znači da ga možete nositi uz kožu i nećete osjećati svrbež.

Merino vuna pomaže u regulaciji tjelesne temperature, odvodi vlagu i ne smrdi. Dakle, ako se znojite, nećete se osjećati mokro, hladno i ljepljivo.

Nisu sve Merino vune iste. Pet je glavnih razreda vune, izmjerenih mikrometrima: jaka, srednja, fina, superfina i ultrafina. Naravno, što je vuna finija, to je tkanina laganija i nježnija.

Ostale dobre opcije vune uključuju alpaka vunu, koja također ne svrbi. Možda ćete naići i na janjeću vunu, koja je nešto grublje od Merino vune.

2. Kašmir

Kašmir je poznat kao Cadillac svih džempera. Ovo prirodno vlakno potječe od finih, slojevitih dlačica kašmirske koze. Ima gladak, svilenkast osjećaj i jedna je od najpopularnijih zimskih tkanina.

Kašmir može biti tri do osam puta topliji od vune, ali je prozračan i izuzetno lagan. Tkanina ne bi trebala grepsti, poput nekih tradicionalnih vunenih džempera. U osnovi, ima sve blagodati Merino vune, ali je lakši, mekši i topliji.

A povrh toga, također možete nositi kašmir tijekom cijele godine kao šal ili pulover kratkih rukava.

Kašmir se mjeri duljinom vlakana (u inčima) i promjerom (u mikronima). Kraća i deblja vlakna obično su jeftinija, dok su duža i finija vlakna kašmira vrlo poželjna.

3. Svila

Prije nego što se izbezumite i kažete da je svila prehladna na dodir da biste je nosili zimi, pričekajte. Svila je još jedno prirodno vlakno izrađeno od proteina (ili čahura) koje luče svilene bube, odnosno dudov svilac. Zvuči odbojno, ali svila je jako luksuzno vlakno.

Što mislite odakle dolazi fraza "glatko kao svila"? Svila je izuzetno fina i vjerojatno je jedna od najmekših tkanina koje ćete ikada odjenuti. Lagana je, hipoalergena i prirodni je izolator. To znači da je prozračna i da se nećete pregrijati.

Velik je broj vrsta svile. Obično su kategorizirane prema težini (mjereno u milimetrima), tkanju i podrijetlu. Vjerojatno ste čuli za šifon ili organzu.

Budite svjesni da je svila skupa. Neki će dizajneri dodati sintetičku mješavinu kako bi komad učinili isplativijim. Stoga nemojte pretpostavljati ako ste kupili košulju od organze da je 100% svila.

Najgore tkanine za nošenje zimi

1. Pamuk

Iako je pamuk prirodno vlakno, zimi ga trebate izbjegavati. Ne odvaja vlagu i ne izolira dobro. To znači da ćete biti mokri i bit će vam hladno, što u ekstremnim slučajevima povećava šanse za hipotermiju.

2. Sintetička vlakna

Umjetne tkanine poput poliestera, akrila i rajona nisu prozračne. Zarobljavaju toplinu i tjeraju vas da se oznojite.

Ali moramo reći da se tehnologija poboljšala tako da neka od ovih vlakana imaju korisne osobine.

Na primjer, flis je izrađen od poliestera. Mnogo poliesterskog flisa pažljivo je dizajnirano da odvaja znoj i daje izolaciju. Slično tome, neki se zimi kunu flanelom. Danas se flanel može izrađivati od vune, pamuka ili sintetičkih vlakana.

3. Lan

Za lan zimi postoji mnogo toga za i protiv. Izrađen je od vlakana biljke lana. Lagana lanena odjeća idealna je za ljetno vrijeme. Ali, poput svile, lan ima izvrsne značajke regulacije tjelesne temperature. Dakle, teški lan može biti izvrstan slojeviti komad zimi. No, možda se želite odlučiti za tamnije boje od onih koje nosite ljeti.

Izvor: magnoliaandtulle.com