Da je Makedonija djevojka, sigurno vas ne bi oborila s nogu na prvi pogled besprijekornim stilom i ulickanom vanjštinom. Dapače, zbog pomalo "demode outfita" djelovala bi vam možda i neugledno. Djevojka Makedonija osvojila bi vas polako, ali nepovratno osobinama koje mnogim drugim curama nedostaju: duhovnom dubinom, nepretencioznošću, vedrinom, kulinarskim umijećem i, iznad svega, toplinom. Uvukla bi vam se pod kožu slatko i zauvijek, i zaljubili biste se preko ušiju, a da ne biste znali ni kad ni kako vam se to dogodilo.
Makedonija je i danas netipična i prilično neotkrivena turistička destinacija - još uvijek masovnije ne privlači zapadnjake, premda rado istražuju bivše komunističke zemlje, a mi je ovdje ne doživljavamo posebno egzotičnom jer nam se kao dio bivše Jugoslavije čini previše poznato. Ali griješimo, jer ovo je zemlja za uživanje svim osjetilima: domaća hrana, izvrsna vina i rakije, više od tisuću manastira, bazilika, kapelica, stari zanati, klubovi, restorani... Čak i fraza iz turističkih prospekata o ljubaznim i gostoljubivim domaćinima ovdje ima drukčije značenje: nenametljivi Makedonci potrudit će se da vam pruže sve, a opet, ni u jednom vas trenutku neće opteretiti svojom gostoljubivošću.
Objasnili su nam da je rujan u Makedoniji topao kao kolovoz, pa ako dosad niste mogli na ljetovanje, evo prilike da isprobate nove, egzotične okuse i mirise. Dođite vi kakvi jeste, nikakva "dodatna oprema" vam ne treba. Uživat ćete. Postoji samo jedan problem - jedan posjet neće vam biti dovoljan. Na zimu ćete se morati vratiti da upoznate Šar planinu (domovinu šarplaninaca), skijalište Popovu šapku, Prespansko i Dorjansko jezero.
Ohrid
Priča kaže da je nekad na području Ohrida bilo onoliko crkava i manastira koliko je dana u godini. Grad je doista muzej na otvorenome, a s obzirom na 7000 godina postojanja, i jedan od najstarijih na Balkanu. Riva i centar Ohrida jako podsjećaju na Jadran, a i jezero izgleda kao more. Ne vidite mu kraja. U centru je 1000 godina star kanadski javor pod imenom Ćinar. Tu je najljepša ohridska fontana i čisto bijela Ali-pašina džamija, a u blizini i Samuilova tvrđava uz koju je povezana srcedrapajuća legenda. Dojam će biti jači ako vam je ispričaju domaćini...
Biseri, ikone i drvorez najljepši su makedonski suveniri. Iako na mnogim zlatarnicama piše "ohridski biseri", pravi su samo "talevi". Galerija s lijepim ikonama i drvorezom ima mnogo, npr. posjetite Bukefal i kući odnesite uokvireno makedonsko sunce.
Ohridski su biseri jedinstveni zbog organskog materijala od kojeg se izrađuju. Svako se zrno iz školjke ručno premazuje emulzijom kojoj je u osnovi riblje srebro iz krljušti ribe plašice. Ostali su sastojci emulzije tajna koja se prenosi s oca na sina. Ženskoj se djeci tajna ne smije otkriti, nego im obitelj od bisera osigurava financijsku potporu. Tko prekrši zavjet, može očekivati kaznu božju.
Skoplje
Veliko i živo Skoplje uvuklo se u usku dolinu Vardara, u kotlinu u kojoj je zimi magla, a ljeti kao u kotlu. Otud i neobičan oblik - grad je dug čak 25, a širok manje od 10 kilometara. Vardar je i granica između dviju kultura - desni brijeg je zapad, s trgovačkim centrima, uređenim parkovima, slastičarnicama s bozom (osvježavajuće piće od kukuruza), kafićima i crkvama. Na lijevom su orijent i egzotika - velika, šarena tržnica Bit pazar te Šutka, grad u gradu, ciganska prijestolnica koja ima svog gradonačelnika, svoj red i izgled: ceste bez asfalta, kričave kuće, gola i bosa djeca, žene u šljokicama.
Kad ste u zapadnom dijelu grada,posjetite spomen-kuću najpoznatije Skopljanke,Majke Tereze, prekrasnu katedralu Sv. Klimenta Ohridskog, sjedište makedonske pravoslavne crkve, spomenik Skoplju srušenom u velikom potresu 1963. i stari kolodvor na kojemu je sat zaustavljen točno u trenutku potresa, u 5.17 sati, danas Muzej grada.
U jednom od najstarijih kvartova, Debar Maalo, nalazi se odličan autohtoni restorančić DM. Dobri su i Oreov lad (fine pite), Lira i Nostalgija. Kaj marsalot ili Kod maršala sve je u znaku Tita. Za nostalgične ili duhovite... Puštaju Titove govore na razglas.
Sv. Naum
Uz cijelu obalu Ohridskog jezera nanizani su manastiri, a jedan od najljepših je Sv. Naum. Idilična crkvica leži na ohridskim izvorima (onim na kojima "Biljana platno beleše"), a poznata je po ikonama i čudima svetog Nauma, Ćirilova i Metodova učenika. Poželite li ostati, možete odsjesti u lijepom hotelu, a budete li imali sreće kao ja, jelo će vam začiniti Cigani trubači.
Sveti Naum bio je čudotvorac koji je liječio i psihičke tegobe, a žele li iskušati njegove moći, turisti u samostanu mogu kleknuti pred njegov grob, zaželjeti želju i nasloniti uho otprilike na mjesto gdje je svečevo srce. Začut ćete otkucaje... Skeptici kažu da je to klokot vode ispod manastira, ali njima nemojte vjerovati.
Tikveška dolina
Jug Makedonije iznimno je lijep, ljudi su neposredni i otvoreni (kao svi južnjaci), govore jakim dijalektom (tako barem kažu Makedonci) i pakleno je vruće (zato je valjda vino tako slatko). Uz 260 sunčanih dana u godini, Tikveška je dolina raj za lubenice, rajčice, feferone, ali najviše za grožđe. To je najznačajnija vinska regija u Makedoniji, a u Kavadarcima se nalazi i najveća vinarija u jugoistočnoj Europi, Tikveš. Za njihova vina T'ga za jug i Vranec u nas svi znaju, pa zašto svoj posjet Makedoniji ne biste zaokružili razgledavanjem vinske kleti Tikveš, njihovom domaćom hranom i degustacijom vina?