Impozantna secesijska arhitektura, tinto de verano i tapasi koji se mogu pronaći na baš svakom koraku samo su neki od motiva koji su nas ovoga ljeta potaknuli da konačno posjetimo katalonsku prijestolnicu. O Barceloni su na različitim putopisnim formatima ispisani brojni hvalospjevi, kao i poveće liste nezaobilaznih turističkih atrakcija pa se ponekad čini kako je suvišno uopće ponoviti bilo što od toga. Ipak, ljeti nikada ne fali dodatni poticaj za uputiti se u nekom novom smjeru kako bismo uživali u svemu što živopisni boravak nudi pa je i ovaj kratki putopis samo mali doprinos tome.
Grad Antonija Gaudíja
Rijetka je i gotovo endemska povezanost između jednoga grada i njegove arhitekture, ali baš je tako u Barceloni. Gaudíjeve bajkovite secesijske ljepotice nerijetko su i prva asocijacija na sam spomen ovoga grada, a danas turisti svoj itinerar ravnaju upravo po vremenu posjete nekom od djela koje je projektirao upravo on. No, tko je zapravo Antoni Gaudí?
Antoni Gaudí ključna je figura u arhitektonskoj povijesti Barcelone. Njegova jedinstvena vizija i inovativni dizajn ostavili su neizbrisiv trag u gradu, čineći ga prepoznatljivim širom svijeta. Kroz svoja djela, Gaudí je uspio spojiti umjetnost, prirodu i religiju, stvarajući jedinstvene prostore koji su postali kulturni i turistički simboli Barcelone. Sagrada Familia, Casa Batlló, Casa Milà, Casa Vicens i park Güell samo su neke od lokacija koje svoj šarm duguju Gaudíjevom vrijednom radu i neograničenoj mašti. Ulaznice za navedene lokacije potrebno je rezervirati barem nekoliko dana unaprijed, a osim Gaudíjevih djela, preporuka je posjetiti i Casu Amatller ili Palau de la Música Catalana - ako nemate vremena za detaljno razgledavanje, možete barem popiti kavu u njihovim barovima i svejedno se diviti impozantnoj arhitekturi.
Simbioza povijesti i umjetnosti
Barcelona nikako neće ostaviti razočarane zaljubljenike u povijest i umjetnost. Različite tipove muzeja i galerija pronaći ćete zaista posvuda, a budući da je nas zanimala katalonska povijest zaputili smo se u smjeru Povijesnog muzeja Katalonije. Osim ovoga muzeja, u gradu se nalazi i Nacionalni muzej umjetnosti Katalonije u podnožju brda Montjuïc koji plijeni poglede svojim velebnim izdanjem.
Još jedna od nezaobilaznih lokacija je Picassov muzej. Pablo Picasso u nekoliko navrata za vrijeme života boravio je u Barceloni koja je ostavila veliki trag na njegov umjetnički razvoj. On je zauzvrat gradu poklonio velik dio svog mladenačkog stvaralaštva koje danas čini značajan dio muzejske postave posvećene njegovim početcima i evoluciji njega kao umjetnika.
Hedonistička riznica za putnike različitih intencija
Najpoznatiju barcelonsku turističku promenadu La Ramblu rijetko kada napuštaju grupe turista, ali u njezinoj neposrednoj blizini nalazi se nešto pitomiji Plaça Reial koji čini savršeno mjesto za odmak od mnoštva ljudi. Ako pak volite gužvu i šušur, vrijeme za ručak uvijek možete provesti na najpoznatijoj tržnici La Boqueriji i uživati u domaćem pršutu od crne svinje (jamón ibérico), siru i svježem voću.
I za kraj, nakon puno prošetanih kilometara i upoznatih ljepota, ispravno je jedino zaključiti kako je Barcelona zaista istinska riznica za putnike željne upoznavanja nove kulture i upijanja neposrednog ugođaja. Iako je sam grad poprilično prilagođen turistima pa se na glavnim prometnicama ne može ni očekivati previše domaće atmosfere, samo nekoliko ulica dalje kriju se veseli Katalonci. Prepoznat ćete ih po tome što neopterećeno uživaju u čaši crnog vina, nekom od ukusnih tapasa i prijateljskom druženju uz glasan govor i smijeh, baš onako kako ih i zamišljamo.