Osim što našim domovima daje umjetnički izgled, posjedovanje biljaka ima prednosti poput smanjenja stresa i povećanja naše produktivnosti. Iako želimo biljke u svojoj kući, mnogi od njih odustaju jer misle kako one zahtijevaju previše brige.
Da biste započeli putovanje kao skrbnik biljke sastavili smo popis onih biljaka kojima je potrebno malo održavanja i koje možete smjestiti u zatvoreni prostor.
1. Schlumbergera (Božićni kaktus)
Gdje ga staviti: Stavite božićni kaktus na dobro osvijetljeno mjesto, ali dalje od izravne sunčeve svjetlosti.
Zalijevanje: Trebali biste ga zalijevati samo kad je gornji dio tla potpuno suh.
Sama biljka teško će uvenuti, ali ako želite da božićni kaktus procvjeta u vrijeme praznika, možda ćete trebati poduzeti neke dodatne korake tijekom jesenske sezone, poput stavljanja u mračnu sobu na najmanje 12 sati jedan dan.
2. Kava arabica
Gdje je staviti: Stavite svoju biljku kave blizu prozora s roletama ili u sjenu.
Zalijevanje: Zalijevajte je barem jednom tjedno i spriječite da se zemlja potpuno isuši.
Među vrstama biljaka kave, kava arabica najprikladnija je kao sobna biljka. Biljke kave su izdržljive i lijepe, i da, na kraju bi mogle proizvesti zrna kave, iako to možda neće biti dovoljno za našu potrošnju.
3. Maranta leuconeura (Molitvena biljka)
Gdje je staviti: Stavite molitvenu biljku u svijetlu sobu, ali dalje od izravne sunčeve svjetlosti.
Zalijevanje: Ove biljke vole da im je tlo vlažno (ali ne i previše zalijevano).
Nazvana je molitvenom biljkom jer noću podiže lišće u uspravan položaj, pa bi moglo izgledati kao da je lišće sklopljeno, kao da moli. Ova biljka uživa u vlažnom okruženju, pa ako je vrijeme malo suho, možete držati posudu s vodom u blizini biljke, tako da isparavanje može povećati vlažnost zraka.
4. Monstera (Švicarska sirana)
Gdje je staviti: Švicarsku siranu smjestite u sobu s neizravnom sunčevom svjetlošću ili na mjesto gdje sunčevu svjetlost filtrira prozirna zavjesa.
Zalijevanje: Jednom tjedno, a rjeđe tijekom jeseni i zime.
Švicarska sirana ili Monstera deliciosa uspijeva u okruženjima s visokom vlagom, ali dobro se nosi i sa suhim unutarnjim uvjetima. Ako im se posveti pažnja, njezino lišće može narasti do 3 metra širine.
5. Falenopsis orhideja (Noćni leptir)
Gdje je staviti: Ove vrste orhideja najradije su u blizini umjereno svijetle prozorske daske ili sličnog okruženja.
Zalijevanje: Svakih 7 do 10 dana.
Orhideje cvatu krajem zime do proljetnog vremena. Cvat mogu izgubiti kada počne ljetna sezona, ali ne brinite, to je normalno. Orhideje treba držati u loncu s dobrom drenažom.
6. Prugasta tradeskancija
Gdje je staviti: Prugasta tradeskancija preferira mjesta s polusjenom, ali u redu su i sunčana područja ako je tlo vlažno.
Zalijevanje: Otprilike dva puta tjedno, a zimi rjeđe.
Prugaste tradeskancije su prilično otporne i teško ih je ubiti, sve dok su stalno izložene sunčevoj svjetlosti. Odgovara im prosječna vlaga u zatvorenom, a općenito uživaju u toplijim temperaturama.
7. Tamjanikovke (Bromeliads)
Gdje je staviti: Postavite je nekoliko metara od prozora, dalje od izravne sunčeve svjetlosti.
Zalijevanje: Svaka 3 do 4 tjedna, a tijekom zime svakih 5 tjedana.
Iako cijene vlažno okruženje, tamjanikovke su zapravo tolerantne na sušu. To ih čini manje zahtjevnima u usporedbi s drugim biljkama. Ako je vaš dom vrlo vlažan, možete se odlučiti za posudu od gline ili terakote, jer će upiti dodatnu vlagu. Inače ih možete staviti u plastični lonac s rupama za odvod.
8. Šeflera
Gdje je staviti: Biljka šeflera želi biti smještena u dobro osvijetljenu sobu s puno neizravne sunčeve svjetlosti.
Zalijevanje: Možete ju zalijevati jednom tjedno, a manje tijekom zimske sezone.
Biljke šeflere nazivaju se i kišobranima jer lišće tvori oblik kišobrana. Ove biljke nisu previše zahtjevne, ali ne vole kad im je tlo prevlažno ili presuho. Ako primijetite da biljka gubi lišće, provjerite tlo jer je možda postalo presuho ili prevlažno.
9. Anturij
Gdje ga staviti: Postavite anturij na toplo, osvijetljeno mjesto, dalje od izravne sunčeve svjetlosti.
Zalijevanje: Dovoljno često da tlo ostane vlažno, ali ne i mokro. Otprilike pola šalice vode jednom tjedno.
Anturij s malo održavanja, može biti šareni dodatak našim domovima. Ako mora, može rasti i s manje sunčeve svjetlosti, ali imat će manje cvjetova i njegov će ukupni rast biti sporiji. Ako cvjetovi uvenu, a vi biste ih željeli ukloniti, možete samo odrezati podnožje cvjetne stabljike najbliže podnožju biljke.
10. Bostonska paprat
Gdje je staviti: Bostonsku paprat radije stavite na mjesto s neizravnom sunčevom svjetlošću, ali izravna sunčeva svjetlosti neće im toliko smetati sve dok to nije tijekom najsunčanijih sati u danu.
Zalijevanje: Jednom ili dva puta tjedno mlakom vodom.
U usporedbi s drugim vrstama paprati, bostonske paprati smatraju se lakšima za održavanje. Bostonskim papratima potrebno je gnojivo nekoliko puta godišnje. Također su vrlo otporne biljke, pa ako otkrijete da vaša biljka gotovo umire, samo joj pružite malo više brige i začas će se vratiti u normalu.
11. Parodia kaktus
Gdje ga staviti: Kaktuse smjestite na mjesto gdje može uhvatiti ranojutarnju sunčevu svjetlost, ali izbjegavajte izravnu sunčevu svjetlost tijekom najtoplijih popodnevnih sati. Prozor okrenut prema jugu idealan je za ovu biljku.
Zalijevanje: Možete ih zalijevati svaka 2 tjedna, a zimi još rjeđe.
Parodia kaktusi zbog svog oblika nazivaju se i loptastim kaktusima. Smješteni na dobro mjesto i u okruženju s niskom vlagom mogu biti vrlo zahvalni. Jednom kad se postave uvjeti, gotovo ga možete ostaviti na miru do nekoliko tjedana, kada ga budete morali ponovno zalijevati.
Izvor: brightside.me