Možemo li danas živjeti bez automobila? Teško, no zato automobile možemo prilagoditi okolišu i barem im povremeno naći alternativu. I mali koraci pridonose boljitku, pa uz nekoliko sljedećih savjeta promet učinite možda ne prijateljem, ali barem poznanikom prirode.
Auto u leru
Čekate djecu da izađu iz škole ili ste u dugom redu na benzinskoj crpki, a motor vam i dalje radi? Ugasite automobil i smanjite emisiju ugljičnog dioksida. Statistike govore da roditelji u iščekivanju djece automobil ostavljaju u leru od dvije do čak 20 minuta, razbacujući se tako benzinom i istodobno onečišćujući zrak. Da ne govorimo o tome koliko novca bacaju u vjetar. Prazan hod motora onečišćuje zrak 20 puta više od automobila koji se kreće brzinom od 50 kilometara na sat.
Dvda puta tjedno ostavite auto u garaži
Prosječan automobil godišnje ispušta toliko CO2 koliko je težak. Za jedan sat vožnje autocestom brzinom 130 km/h potroši se isto toliko kisika koliko jedan čovjek potroši u deset dana za disanje. Ostavite automobil u garaži barem dva puta tjedno i na posao krenite javnim prijevozom. Na taj način smanjit ćete svoj negativan utjecaj na planet. Ako pritom autobus kojim se vozite pokreće biodizel, možete si čestitati na ekološkom aktivizmu!
A ako ne možete odustati od automobila, pridružite se kolegama u njihovu automobilu ili ih pozovite u svoj. U jedan automobil stane najmanje četiri osobe, stoga nije nužno da svaki dan četiri osobe svojim automobilima putuju same.
Bicikl - i nemojte sad okretati očima
Prema posljednjem popisu stanovništva, 50 posto kućanstava u Hrvatskoj ima više od jednog bicikla, no nažalost većinom nisu ni u povremenoj, a kamoli u svakodnevnoj uporabi. Za Zagreb, za koji postoje podaci, udio biciklističkog prijevoza u gradu u odnosu na automobile je 5,7 posto. A upravo je bicikl jedna od ekoloških zamjena za motorna vozila čijim korištenjem utječemo na smanjenje CO2. Naučiti voziti bicikl djetetu je istovjetno osvajanju svijeta. A onda kada odrastamo, navika pedaliranja postaje samo lijepa uspomena. Oživite je jer nikad nije kasno ponovno sjesti na bicikl.
Darinka Širola, autorica nekoliko vodiča za bicikliste i strastvena biciklistica, kaže: „U vrijeme kad pojedinci u društvu osjećaju nemoć da promijene globalna kretanja poput nestašice vode, gladi, onečišćenja, topljenja planeta, i kada ta nemoć prerasta u frustraciju, vožnja biciklom neće u trenu promijeniti svijet, ali će utjecati na vaše unutarnje zadovoljstvo jer ste ipak učinili nešto i za sebe i sve oko sebe.“