Manja cijena, velika šteta

Znate li da izborom hrane koju stavljate na stol, ali i izborom odjeće koju nosite možete utjecati na život, pa čak i preživljavanje stanovnika zemalja Trećeg svijeta? Kako, zapitat ćete se. Tako da ne podržavate izrabljivanje kojemu je sklono globalističko tržište koje spušta cijenu rada i plaća sramotne nadnice radnicima diljem Azije, Afrike i Latinske Amerike, nedovoljne za pokrivanje cijene proizvodnje, a kamoli za njihovo prehranjivanje.

Dakako, kupujući te na muci izrađene proizvode platit ćete manju cijenu, no posljedice te računice na drugom su kraju svijeta goleme. One podržavaju siromaštvo, bolest, neobrazovanost i time nemogućnost stvaranja pristojnih uvjeta za život tamošnjih radnika, a sve radi golema profita u razvijenim zemljama. Ako mislite da vas se to ne tiče jer je možda riječ o velikom biznisu sirovinama, u krivu ste. Jer konačni proizvod namijenjen je vama, a on nije ništa drugo nego kava, čokolada, šećer, banane, pamuk...

Igramo li fer?

Većinom se i ne pitamo odakle dolazi sirovina za nezaobilaznu jutarnju nessicu ili omiljenu čokoladu. Pod podrijetlom obično mislimo na proizvođača. No i on sirovinu negdje mora kupiti, a kupuje ju često na drugoj strani globusa. Po kojim uvjetima, po kojoj cijeni, od koga, pitanja su koja si moramo postaviti želimo li živjeti u fer svijetu. Upravo ta pitanja postavlja i na njih odgovara Fairtrade. Riječ je o organizaciji koja se bori za poštene uvjete rada i proizvodnje u zemljama Trećeg svijeta.

To znači da se radnicima na plantažama kakaa, kave, šećerne trske, riže, pamuka,voća itd., koji su uključeni u program te organizacije, jamči minimalna nadnica koja je propisana uvjetima Fairtrade djelovanja. Ona je tolika da osigurava pokrivanje minimalnih životnih potreba radnika (koje dosad često nisu bile pokrivene), a u to su uključene i njihove obitelji.

Naime, zbog neimaštine mnoge su obitelji na polja slale i svoju djecu kako bi pridonijela oskudnom kućnom budžetu. Zbog toga mališani nisu pohađali školu, što je u konačnici rezultiralo još većom bijedom budući da bez naobrazbe nema ni napretka.

Ujedinjavanje malih uzgajivača u zadruge

Nizom svojih djelatnosti Fairtrade inzistira na tome da se takva praksa prekine. Zato minimalne nadnice nisu jedni uvjet. Još jedan je izravno poslovanje s marginaliziranim pojedincima i zajednicama koji su donedavno svoj urod mogli prodavati samo posrednicima za bijednu cijenu. Posrednici su onemogućavali proboj malih uzgajivača na tržište. Otkupom njihovih uroda po vrlo niskoj cijeni i potom monopolističkom prodajom proizvođačima u razvijenom svijetu, posrednici su seljake stavljali na sam rub preživljavanja.

Fairtrade je stoga potaknuo ujedinjavanje malih uzgajivača u zadruge kako bi svoje proizvode izravno mogli nuditi na razvijenom tržištu. U tome svoj interes imaju i velike kompanije jer plaćaju uzgajivača bez posredničke naknade. Ipak, da bi dobio pravo na Fairtrade oznaku za svoj proizvod, proizvođač mora učiniti nešto više za održivi razvoj, a to znači da na određeni način mora vratiti zajednici od koje je ionako jeftino uzeo.

To znači da se prema Fairtrade standardima proizvođači uključuju u kreditiranje marginaliziranih uzgajivača. Uz pomoć takvih kredita mnogi stanovnici u zabitima Afrike i Azije okrupnjavaju svoju zemlju, udružuju se, educiraju u vođenju poslovanja, kupuju strojeve te na taj način svojim urodom konkuriraju na svjetskom tržištu. PageBreak

fairtrade
Profimedia/Shutterstock fairtrade
Fairtrade - pitanje statusa

Kupnjom proizvoda s oznakom Fairtrade stvara se svojevrsno partnerstvo između kupaca u razvijenim zemljama i uzgajivača, kojima je to doista jedini izvor prihoda. Razvijanje svijesti da smo svi dio istog planeta i da jedino ravnotežom možemo osigurati opstanak, bez obzira na to gdje i u kojim uvjetima živimo, polučilo je mnogo uspjeha. Danas se 58 zemalja u razvoju koristi prednostima Fairtradea, a u desecima razvijenih zemalja kupuju se njihovi proizvodi.

Za mnoge proizvođače postalo je pitanje statusa kupovati Fairtrade sirovinu pa sve više proizvoda na policama trgovina ima zeleno-plavu oznaku prepoznatljivu diljem svijeta (neke zemlje poput SAD-a imaju i vlastite oznake povezane s njihovom podružnicom Fairtradea).

U Hrvatskoj ovih proizvoda još nema mnogo, no uvjerili smo se kako na policama supermarketa, ali i malih specijaliziranih trgovina za zdravu prehranu, ipak možete pronaći smeđi šećer, čokoladu, kakao i odjeću od pamuka s ovom oznakom. Među proizvođačima na našem tržištu u čijoj ponudi postoje proizvodi s oznakom Fairtrade su Nesscaffe, Timberland, Accessorize, M&Co, Marks&Spencer, Top&Shop, Lidl. No već u susjednoj Sloveniji možete pronaći i trgovinu specijaliziranu za Fairtrade proizvode (3Muhe u Ljubljani), a još zapadnije gotovo ispred svake police možete donijeti svjesni izbor – kupiti proizvode koji su nastali uz poštovanje ljudskih prava ili one nastale izrabljivanjem.

Pridonosite pravdi

Odlučite li se za proizvod s etiketom Fairtrade pridonosite pravdi. No istodobno tu su koristi i za vas. Ova organizacija zabranjuje uzgoj GMO proizvoda i potiče ekološki uzgoj, zbog čega je kupac siguran da dobiva prirodan proizvod. Za cijenu koju plaća, Fairtrade zahtijeva i određenu kvalitetu sirovine pa kupac može biti siguran da tijekom uzgoja zbog smanjena ulaganja nije nastao proizvod manje kvalitete.

Nadalje, na plantažama i poljima ovoga sustava poštuje se zaštita okoliša pa je stoga sigurno da dobivena sirovina ne sadržava nedopuštene kemikalije iz pesticida i gnojiva. Istodobno, u nerazvijenim krajevima i dalje prevladava tradicionalni oblik poljodjelstva, što pridonosi čistoći sirovina.

Bolji život

No uz sve to, ne zaboravite da negdje nekome daleko pomažete da živi bolje. Iako se danas vode rasprave o tome kako veliki kupci i dalje izrabljuju radnike pod krinkom dobre namjere, budući da je minimalno utvrđena cijena sirovine, pa tako i nadnice, i dalje iznimno niska, Fairtrade ipak poboljšava život. Evo samo nekih primjera – u Kolumbiji su kooperanti Fairtradea spriječili da se 1600 hektara plodne površine pretvori u ilegalna polja maka i koke izborivši pravo da na nju zasade kavu.

U Papui Novoj Gvineji organizirani su medicinski timovi koji su prvi put u povijesti te zemlje poslani u daleke ruralne krajeve, gdje je upravo počela Fairtrade proizvodnja. U Guatemali postoje područja gdje djeca prvi put odlaze na fakultet uz pomoć Fairtrade stipendija... Primjera je sve više, kao i dobrobiti za sve u kupoprodajnom lancu. Stoga sljedeći put kad krenete u kupnju, potražite Fairtrade markicu.