Samo su prošle godine reciklirali dvije i pol tisuće tona otpadnog tekstila koji su, nažalost, u najvećoj mjeri (85 posto) prisiljeni uvoziti, a na domaćem terenu, u Hrvatskoj, uspiju prikupiti samo ostatak od 15 posto. To je djelomično i bio razlog zbog kojeg je Ministarstvo zaštite okoliša donijelo novi pravilnik po kojemu će sve trgovine koje prodaju tekstil ili obuću, u posebnim spremnicima takav stari tekstil, odnosno obuću morati od građana i primati te ih slati na daljnju uporabu.
Regeneracija, koja zapošljava 200 radnika, od starog tekstila proizvodi materijale za zaštitu i izolaciju podova u građevinarstvu, kao i vlakna za ojačavanje guma u autoindustriji i industriji namještaja. Njihova je proizvodnja sve veća pa su u ovoj godini reciklirali čak 30 posto više otpadnog tekstila nego u cijeloj 2014.
Tekstil, naglašavaju u toj tvrtki, čini samo oko tri posto ukupno bačenog otpada, no zapravo je riječ o oko 15.000 tona starog tekstila godišnje. To je materijal koji se gotovo u cijelosti može reciklirati, a zatim ponovo koristiti.