Održiva umjetnost kao stil koji trebamo slijediti: Osim što nudi inspiraciju, potiče nas na promjenu u načinu življenja

Osim inspirativne estetike koju donosi, umjetnost ima mogućnost utjecaja na naše emocije. Uz odgovarajuću komunikaciju i izvedbu, ona nas potiče na promjene i odabir održivoga smjera u načinu življenja

Sandra Horvat

26.07.2024.

Eveling Salazar / Unsplash

Umjetnost je više od estetike, ona ima moć potaknuti promjene i izazvati pozitivne modifikacije društva u kojem živimo. Jedno od ključnih pitanja današnjice upravo je očuvanje okoliša koji je dom nama, ali i generacijama koje tek dolaze. Nikada nije bila naglašenija važnost održivosti, a upravo umjetnost može biti pozitivan pokazatelj preusmjeravanja pozornosti na ekološki prihvatljive odabire.

Senzibilizacijom, transformacijom, interakcijom i aktivizmom umjetnost može nagnati ljude na promjene sveobuhvatne razine, stvarajući put prema održivoj budućnosti za sve nas. Umjesto stvaranja velikih količina otpada, velika imena svijeta umjetnosti mogu biti zagovaratelji poboljšanja trenutačnog stanja i primjer koji trebamo slijediti. Jedan od primjera umjetnika koji djeluju kao katalizatori promjena jest Olafur Eliasson. Ovdje nije riječ o umjetniku koji se isključivo bavi održivim izvorima umjetnosti, nego svojim radom potiče na razmišljanje o raznim ekološkim pitanjima. 

Eveling Salazar / Unsplash 

Njegova instalacija “The Weather Project” u londonskom muzeju Tate Modern potaknula je gledatelje na razmišljanje o povezanosti ljudskih aktivnosti i klimatskih uvjeta, odnosno položaju pojedinca u vremenu i prostoru. Reakcija publike nakon viđenoga bila je zapanjujuća, što znači da je autor uspio u namjeri ukazivanja na kolektivnu odgovornost. Također, Eliasson je poznat po korištenju prirodnih elemenata u svojim radovima, poput svjetla, vode i refleksija, što je jedan od oblika poticanja posjetitelja na promišljanje o prirodi i važnosti koju ima za čovjeka.

Unatoč tome što mnoge skupine slijede radikalne prakse uništavanja umjetnosti kako bi skrenule pozornost na ekološke katastrofe, istinski napredak dolazi smislenim i konstruktivnim pristupom. Umjetnost je izvor inspiracije, refleksije i boljitka pa svojim djelovanjem može senzibilizirati gledatelje o temeljnim problemima, ali i potaknuti ih na konkretne promjene u načinu življenja. Upravo zato umjetnost može ne samo propitivati, nego i ponuditi konkretne odgovore; ne mora se baviti jedino polemiziranjem o problemima, nego pronalaskom vrijednih rješenja.

Umjetnost je most između znanosti, emocija i djelovanja, a ima mogućnost pomoći nam živjeti u ekološki prihvatljivoj sadašnjosti kako bismo mogli doživjeti održivu budućnost. Ona ne razara, nego stvara i oblikuje pozitivne promjene u svijetu koji nas okružuje.

Allison Saeng / Unsplash