5 drevnih mudrosti istočne filozofije: Osim što će vam promijeniti život, imaju moć smiriti vas usred kaosa

Uz ove duhovne principe ostvarite unutarnji mir usred životnog kaosa

Shutterstock

Drevna istočna filozofija nas uči da neizvjesnost nije neprijatelj, nego sastavni i neizbježni dio života. Iako može biti nelagodna, omogućuje nam rast i otvara vrata mogućnostima koje nismo mogli ni zamisliti, navodi Hack Spirit

Sljedeći put kada se osjećate izgubljeno, sjetite se: ne trebate imati sve odgovore odmah. Vjerujte procesu, živite u trenutku i pustite život da se odvija korak po korak. Ponekad se baš u nepoznatom krije naš pravi put.

Evo kojih 5 praktičnih alata istočne filozofije unose mudrost i mir u naš život. 

1. Prihvaćanje prolaznosti života

Većina ljudi žudi za sigurnošću. Želimo znati kako će se stvari odvijati, planirati sve unaprijed i imati kontrolu, ali život jednostavno ne funkcionira tako.

U budističkoj filozofiji postoji temeljno učenje zvano anicca, što znači prolaznost. Sve u životu je privremeno - situacije se mijenjaju, osjećaji dolaze i odlaze, ništa ne traje vječno. Iako to može zvučati zastrašujuće, zapravo je oslobađajuće.

2. Fokusiranje se na sadašnji trenutak

Umjesto da stalno brinemo o budućnosti, potrebno je fokusirati se na ono što možemo učiniti sada. To neće odmah riješiti sve probleme, ali donijet će jasnoću i unutarnji mir u trenucima to bude bilo najpotrebnije.

Ako se osjećate izgubljeno u neizvjesnosti, probajte ovo: zastanite i zapitajte se, što mi je trenutno pod kontrolom? Bez obzira na kaos oko vas, usmjeravanje pažnje na sadašnji trenutak može donijeti iznenađujuće olakšanje.

3. Otpuštanje vezanosti

U hinduističkoj i budističkoj filozofiji postoji snažan koncept nazvan nevezanost (vairagya na sanskrtu). Ovo učenje kaže da većina našeg patnje proizlazi iz vezivanja, bilo da se radi o materijalnim stvarima, odnosima ili idejama o tome kako bi život „trebao“ izgledati.

Što se čvršće držimo nečega, to je bolnije kada to neminovno nestane ili se promijeni. To ne znači da trebamo prestati mariti ili odustati od onoga što nam je važno. Umjesto toga, riječ je o prihvaćanju života bez opsesivnog vezivanja za određene ishode.

4. Pronalaženje ravnoteže u suprotnostima

Drevna kineska filozofija, posebno taoizam, naglašava važnost ravnoteže kroz koncept yin i yanga. Ove dvije sile predstavljaju suprotnosti - svjetlo i tamu, red i kaos, akciju i mir - ali one nisu u sukobu, već se međusobno nadopunjuju.

Život nije pitanje odabira jedne strane nad drugom; riječ je o prepoznavanju da su obje potrebne. Neizvjesnost može biti kaotična, ali također donosi rast, kreativnost i nove prilike.

4. Njegovanje unutarnje smirenosti

U svijetu koji je neprestano užurban, neizvjesnost može djelovati još intenzivnije. No, istočna filozofija uči da rješenje nije ubrzavanje, već usporavanje.

Prakse poput meditacije, dubokog disanja i tišine pomažu nam da pronađemo unutarnju jasnoću čak i usred kaosa.