Svaka situacija nas uči
Život nije med i mlijeko; susrećemo se s izazovima zbog kojih se s vremena na vrijeme osjećamo beznadno. No bez tih padova, ne bismo znali cijeniti uspone, stoga ne očajavajte kada vas život neugodno iznenadi. Umjesto toga, kada se nađete u situaciji koja nije povoljna za vas, zapamtite lekciju koju iz nje možete izvući i razvijati se. Možete uspostaviti ravnotežu svojih misli tako da negativne misli nemaju nadmoć.
Viktorova priča
Poznati neurolog i psihijatar Viktor Emil Frankl govorio je o “volji da se pronađe smisao“ u životu. Njegova je ideja da umjesto da očekujemo nešto od života, pitamo život što očekuje od nas. Životni put i rad Viktora Frankla u temelju je obilježen osobnim iskustvom patnje, preživljavanjem strahota Drugog svjetskog rata u nacističkim koncentracijskim logorima gdje je proveo 3 godine, izgubio prvu suprugu, brata, roditelje i većinu prijatelja. Nakon povratka u Beč, našao se pred potpunim ništavilom.
No, umjesto očaja, probudila se u njemu silna volja za životom, neodoljiva potreba da patnje koje je doživio, pretvori u iskustvo smisla. Bolno iskustvo bilo je prekretnica života mladog i perspektivnog liječnika i potvrdilo mu je, jednom i zauvijek, da je osnovni pokretač ljudskog života njegova potraga za smislom.
Frankl je gradio logoterapiju na dubinama svojih spoznaja koje nisu bile samo teoretske, nego rezultat njegovih životnih iskustava: kroz pakao pronaći put do svjetla, do smisla.
”Odgovornost čovjeka je nešto strašno, ali u isto vrijeme nešto divno. Zastrašujuće je to da sam u svakom trenutku odgovoran za svoga bližnjega, da je svaka odluka – od najmanje do najveće – odluka zauvijek, i da u svakom trenutku iskoristim ili potrošim tu priliku. Svaki trenutak donosi tisuće mogućnosti, ali mogu izabrati samo jednu – sve ostale zauvijek osuđujem na propast. Međutim, to je ujedno i divna spoznaja – da je moja budućnost i budućnost stvari i ljudi oko mene – u svakom trenutku ovisna o mojoj odluci. To što spoznam u tom trenutku i to što dozovem u život, to postaje stvarnost zaštićena od prolaznosti i propadanja”, napisao je Frankl u svojoj knjizi “Liječnik i duša“.
Osnova njegova učenja je sljedeća: moramo pokušati pronaći smisao u svakom trenutku života, bez obzira je li riječ o negativnom, neutralnom ili pozitivnom iskustvu.
Stoga idući put kada se osjećate žalosno, pa čak i očajno, razmislite o ove tri riječi:
Vidim smisao u…
Kada usvojite ove riječi, pokušajte dovršiti rečenicu tragajući za smislom u svakoj situaciji. Bez obzira na to kako se stvari činile teškima, uvijek postoji mrvica pozitive u svakom trenutku; samo je moramo uočiti.
Ove tri riječi mogu vam pomoći prevladati mračna vremena i bolje razumjeti plan koji svemir ima za vas.
Zapitajte se: u ovom trenutku, u situaciji u kojoj se nalazim, što život očekuje od mene?
Ponekad će život od vas očekivati da budete žalosni, da oplakujete neki gubitak, da se osjećate nemoćno, ali jednom kada shvatite da u vašoj patnji postoji smisao, postat će vam lakše nositi se s njom.
Smisao nam pruža utjehu
Pronalazak smisla često je prvi korak u procesu iscjeljenja i pruža nam načine da se lakše nosimo s izazovima s kojima smo suočeni. On ne može otupiti našu bol, to nije njegova svrha, ali smisao nam može pružiti utjehu i trenutke olakšanja koliko god oni kratkotrajni bili.
Naravno, kada se suočavate s preprekom bilo koje veličine, korisno je koristiti kombinaciju pristupa. Ovo je samo jedan od mnogih koji se mogu koristiti kako bi se prevladala bol. Uostalom, smisao je hrana za duh.
Izvor: aconsciousrethink.com