POČETAK DANA OD 5 UJUTRO? Donosimo vam ključne savjete za uspostavljanje nove rutine spavanja

Želite li iskoristiti mirnoću jutra i posvetiti se svojim interesima, dobro razmislite o bitnim ciljevima

Shutterstock

Dolaskom jeseni, dan se sve brže skraćuje, a raniji mrak i anksioznost kod nekih može utjecati na cirkadijani ritam. Riječ je o cikličnom kolebanju bioloških funkcija s trajanjem ciklusa od 24 sata. Ono se narušava ako unutarnji raspored spavanja i budnost nisu usklađeni sa ciklusom noći i dana. Osobe koje imaju poremećaj ovog ritma ne spavaju ili se ne bude u uobičajene sate. Poremećaji nastupaju ako područje mozga na koje utječe svjetlost ne primi živčani impuls koji mozgu daje signale o prestanku proizvodnje melatonina koji potiče spavanje. Kako bi se poremećaj ublažio, uz konzultacije s liječnikom, moguće je pokušati slijediti redoviti raspored spavanja, kao i rutinu prije odlaska na počinak.

Želite li pak pokrenuti svoje tijelo i um u ranijem periodu i stvoriti novu rutinu, donosimo vam nekoliko savjeta za buđenje u 5 sati ujutro. Zašto baš to doba? Opterećen dnevni raspored i obiteljske obaveze ne nude nam dovoljno vremena za bavljenje onime što nas interesira pa se mnogi odlučuju ustajati ranije. No, nije tako jednostavno kao što se na prvi pogled čini. Da, bitno je donijeti čvrstu odluku, ali trebate znati točne razloge za nju. Tek tada ćete biti dovoljno motivirani.

Već večer ranije zapišite svoje ciljeve. Zapitajte se što želite odraditi u periodu dok većina spava? Koje su to radnje kojima se inače ne stižete posvetiti? Radite li možda na vlastitom projektu ili poslovanju? Želite li pisati? Želite li otići u samotnu šetnju ili izvesti psa van bez žurbe? Naučiti neku novu vještinu? Nakon prvog dana, nastavite sastavljati popis dnevnih ciljeva. To će vam pomoći pri iskorištavanju sati do perioda u kojem ste se prije ustajali i vršili regularne radnje. Znat ćete točno što želite postići pa će vam taj period služiti kao rok za ispunjavanje ciljeva, a što potiče koncentraciju.

Naravno, nova, rana rutina sa sobom donosi i umor. Budete li umorni tijekom dana, ne drijemajte. Pričekajte doba za odlazak u krevet, pazeći na to koliko vam je inače sna potrebno. Nekim ljudima potrebno je sedam, a nekima devet sati sna. Ta potreba proizlazi iz genetskog nasljeđa, higijene spavanja, kvalitete sna, dnevnog ritma… Prije spavanja stoga također odradite neke aktivnosti; učinite svoj prostor ugodnijim, prozračite ga, tuširajte se i njegujte tijelo, pročitajte ulomke neke knjige koja je informativna, a ne zabavna. Najvažnije; ograničite pristup telefonu ili kompjuteru. Bitno je umiriti oči i um. Ako se budite putem telefona, ne stavljajte vrijeme na snooze. Ustanite se, ne odgađajte. Pustite glazbu koja će vas potaknuti na pokret i zakoračite u novi, željeni ritam.