KAKO SE OBRANITI OD VERBALNOG NASILNIKA? 4 taktike za trenutke u kojima vam se ne ukazuje poštovanje koje zaslužujete

Bez optužbi, sasvim iskreno, najčešće sami ljudima pokazujemo obrasce ponašanja koje smatramo prihvatljivima u komunikaciji. No, što kada pojedine granice pristojnog ophođenja postanu narušene. Kako reagirati, ako vam se ne nudi poštovanje?

Inside Weather / Unsplash

Neugodni, nasilni ljudi, koji ne znaju kontrolirati vlastite emocije, a imaju potrebu demonstrirati snagu, nude ipak jednu pozitivnu stvar – znanje. Ne ono koje izvire iz sukoba ili omalovažavanja, već obrasca ponašanja koji ostali mogu usvojiti, a koji je suprotan njihovom. Velike su šanse kako ste se do sada barem jednom našli u situaciji u kojoj si je netko uzeo za pravo tretirati vas kao da nemate apsolutno nikakve vrijednosti. Što ste tada učinili?

U većini slučajeva, normalne, nekonfliktne osobe, izbjeći će ulazak u raspravu, opravdavanje, naglašavanje vlastitih vrijednosti i argumentiranje. Automatski, izlaskom iz situacije, javlja se osjećaj bespomoćnosti ili gnjeva usmjerenog prema sebi, jer se u tom trenutku niste snašli. Najgore, moguće je upustiti se u analizu vlastitog djelovanja i povjerovati kako pripadate poziciji u koju vas nasilnik postavlja.

Američka bihevioralna stručnjakinja Karen Salmanshon, otkrila je četiri osnovne taktike koje pomažu obraniti se od neprimjerenog ponašanja i uspostaviti ravnotežu unutar odnosa kojom se ponovno zauzima mjesto koje zaslužujete.

1. NETOKSIČNA ZONA

Salmanshon isiče kako se prvenstveno treba osvijestiti misao kako u vašem životu nema prostora za toksične ljude i ponašanja koja pripadaju tom spektru. Vi niste ovdje kako biste bili nečija igračka za iživljavanje i usmjeravanje negativnih emocija. Ne služite kao ogledalo za projekciju tuđih problema i nesigurnosti.

Svoja ste osoba, svjesna vlastitih vrijednosti, potencijala i mogućnosti. Nitko drugi ne može vas uvjeriti u suprotno, ali ni vi ne biste trebali činiti isto. Jedina osoba koja treba imati vjere u vas, ste vi sami.

Tjelesno i mentalno zdravlje na prvom vam je mjestu i nikome nećete dopustiti da se usudi narušiti ga. Odgovorni ste sebi, brinuti se o njemu.

2. UMIRUJUĆA MANTRA

Trenutak koji se dogodio, zatekao vas je. Bili ste nespremni. Svjedočili ste rečenicama i optužbama kakve niste mogli zamisliti. Možda ste u šoku, možda u vama tinja bijes, ali svakako se valja uzemljiti i ostati uravnotežen.

U tom slučaju, od velike je pomoći prisjetiti se mantre koja vas ohrabruje. Umjesto toga, dovoljno je odmaknuti se i posvetiti sebi. Zatvorite oči i zamislite ispred sebe ponovno tu osobu koja vas je tretirala negativno. Zatim, zamislite kako im govorite jasno, dominanto samo jednu rečenicu poput: „ne zanima me“. Potom, dok ponavljate riječi zamislite kako isparavaju i pretvaraju se u ništavilo ili se smanjuju, smanjuju… sve dok potpuno ne nestanu.

3. PREPOZNAVANJE BOLI

Kažu kako upravo ljudi koji su oštećeni, nesigurni, bijedni… imaju potrebu omalovažavati druge. Njihovo djelovanje možete naučiti poništiti ako shvatite koliko sebe oni projiciraju na vas. Ne obraćaju se u stvarnosti vama, govore sebi. No, nažalost, rijetko čuju odjeke i shvate težinu svojeg ponašanja. Nedostaje im minimalne ljudskosti, empatije jer ne znaju što ona znači i kako izgleda.

To ne znači kako im trebate ponuditi opravdanje za ono što čine ili oprostiti. Ali nudi vam da se prisjetite svega što vas čini ispunjenom, kvalitetnom osobom, koja si takvo ponašanje nikada ne bi priuštila.Oni vole dramu. Hrane se njome, jer im nudi lažan osjećaj veličine i važnosti. Uskratite im ju. 

4. RAZGOVOR

Taktika koju ne treba izbjegavati. Sami trebate povratiti poštovanje koje vam se duguje. Naravno, tek nakon što ste se sabrali i posložili svoje prioritete te se podsjetili na vlastite vrijednosti. Ne suzdržavajte se izjasniti kako vas je takvo ponašanje povrijedilo, jer ga ne zaslužujete.

Prenesite osobi točne trenutke, riječi, opišite njihovo djelovanje i ukažite na efekt koji je ono imalo na vas. Ne znate li kako to formirati, dr. Salmanshon preporučuje izraze poput: „ne cijenim kada…“, „razočaravajuće je što…“. Tako ćete imati priliku jasno navesti sve problematične aspekte. Potom im ukažite kako ste svjesni da je moguće da nisu imali namjeru povrijediti vas, ali nadate se kako se takva situacija više neće ponoviti.

Za kraj, podsjetite sebe, ali i nasilnika, na svoje kvalitete iza kojih čvrsto stojite. Vaš cilj nije uvjeriti nasilnika u svoje stavove, ali jest osigurati si kvalitetan život, u kojemu nikome nećete dopustiti da vas svede na bespomoćnu, umanjenu verziju stvarnosti ili na ikoji način kontrolira.