3 MENTALNE BLOKADE KOJE KOČE NAPREDAK: Kako ih prepoznati i zauvijek ih se riješiti

„Spoznati sebe, početak je svih mudrosti“, rekao je veliki grčki filozof Aristotel, no riječi je ponekad lakše upiti nego primijeniti djelovanje ka njihovom ostvarivanju.

Priscilla Du Preez 🇨🇦 / Unsplash

Želite biti najbolja verzija sebe? Napredovati, uzdići se na mjesto koje zaslužujete te iskusiti uspjeh? Nastojite se poticati, kontinuirano pomičući granice, ispitujući ono što vam život pruža, ali i dalje vam nešto nedostaje? Baviti se sobom, znači spoznati sve vlastite vrijednosti i mane te ih korigirati ili razvijati. Čini li vam se kako nešto radite pogrešno i ne uspijevate realizirati svoje ciljeve, moguće je kako još uvijek niste upoznali onaj iskonski Ja.

U teoriji zvuči jednostavno, biti autentičan. U stvarnosti ova je osobina podložna mnogim utjecajima, koji su nerijetko izvan naše kontrole. Koliko god se trudili sudaramo se sa zidovima koji, još do jučer, nisu bili prisutni. Njih nazivamo mentalnim blokadama. Stanjima u kojima je i osnovni zadatak teško riješiti, a motivaciju je nemoguće pronaći. Periodima u kojima kopnimo, gubimo sposobnost koncentracije, kreativnosti pa čak i pamćenja, a sve uz prisutnost unutarnjeg neprijatelja – straha od neuspjeha.

Mentalne blokade javljaju se u trenutku kada se počnete ograničavati i sumnjati u svoje sposobnosti i vlastitu autentičnost, a posebno pod utjecajem stresa, zahvaljujući kojemu propitkujete sve. Osnovna, najčešća blokada, uvjetovana je okolinom i uvjerenjima koja iz nje prihvaćamo. Ona su zapravo sumnje i alati za samosabotažu. Poput misli kako nešto nikada ne biste mogli učiniti jer niste dovoljno sposobni za to. Umjesto da potiču napredak, takvi stavovi potiču strah od neuspjeha pa se pojedinci nerijetko nikada ne ohrabre učiniti korak ka korekciji takvog mišljenja.

Kako biste promijenili takvu situaciju, potrebno je ukloniti ova uvjerenja i suprotstaviti im se. U suprotnom, nikada nećete znati možete li ostvariti svoj puni potencijal. Upitajte se odakle takva ograničavajuća razmišljanja dolaze? Kad ste se prvi put susreli s njima i zašto ste ih uopće usvojili? A zatim probajte sebi dokazati koliko su neutemeljena. Ne morate nužno uspjeti, ali ovom vježbom dokazat ćete si kako ništa nije nemoguće pokušati.

Druga blokada odnosi se na nedostatak pronalaska životne svrhe. To ne znači kako morate limitirati svoje postojanje na samo jednu ulogu, ali bitno je znati definirati se i odrediti ono što vas zaista ispunjava, motivira. Svrha se može pojavljivati u različitim oblicima i mijenjati za života, baš kao što se i vi mijenjate.

Upitajte se zašto nešto radite? Zašto inzistirate na jednoj stvari, a zanemarujete drugu? Zašto u nečemu uživate? Pronađite svoju misiju i dopustite joj da vas lagano vodi kroz život. Ona je vaš putokaz i intuicijski saveznik.

Posljednja blokada okuplja sva vaša ograničavajuća razmišljanja. Ovdje više nije riječ o tome možete li nešto ili ne već, možete li širiti vidike i tražiti istinu umjesto ograničenja. Dobro je imati moralni kompas, vrijednosti, ali važno je ustanoviti kako se znanje mora širiti. Što se više zatvarate u svijet koji stvarate samo po svojim viđenjima, to vam je teže vidjeti sve prilike koje se nude. Dio smo kolektiva i premda se trebamo posvetiti vlastitom rastu, nemoguće je postići bez otvorenog uma.