Ponekad je potrebno vjerovati. Osjećati pripadnost okolini koja pruža sigurnost. Život se ne može voditi u konstantnom oprezu. U trenutcima ranjivosti, otvorenosti, ipak se često događaju pukotine unutar zidova koje smo gradili, a kroz koje se provuku ljudi iz sjene. Unoseći sjaj, zadivljujući, pomažući, ali samo nakratko. Jer njihov način djelovanja ne podupire iskrenost i predanost. Takve su kvalitete tek alat, maska koja postepeno ipak pada. A kada se to dogodi, može biti prekasno.
Lažni empati koriste se odlikama onih koji uistinu razumiju i žive značenje ovog pojma, a u svrhu manipulacije. Jedini cilj im je u konačnici ostvariti ciljeve za koje su im potrebne vještine, predanost i entuzijazam drugih. Naočigled shvaćaju i njeguju emocije svojih žrtvi, a potom ih ostavljaju izgubljenima, razočaranima, iskorištenima.
Nekoliko je osnovnih razlika između stvarnih empata; onih koji uistinu osjećaju ne samo emocije već i vibracije drugih te lažnih; koji znaju kako ih glumiti.
ŽELJA ZA DIJAGNOZOM
Jedan od manipulativnih alata, kojima lažni empati otkrivaju svoju potrebu za kontroliranjem drugih, želja je za postavljanjem dijagnoza. Ne sebi, već vama. Objašnjavajući kako se osjećate, vrlo suptilno urezuju u vaše misli svoju percepciju, a koju potom mogu iskoristiti. Ne samo kako nameću procjenu vašeg stanja i vještina vama, šire to unutar zajedničkih krugova ljudi, kako bi se, u slučaju sukoba ili uviđanja njihovog stvarnog karaktera zaštitili, a vama oduzeli moć.
Premda ćete se vjerojatno vratiti u svoju sredinu, na mjesto za koje ste se ranije izborili, nakon susreta sa lažnim empatima, osjećat ćete se kao da ste opet na početku. Zbog nametnute paranoje i pitanja što su uopće o vama izmislili, djelovat će vam kao da ne možete vjerovati ikome pa ni sebi, a postojat će i poriv za dokazivanjem. Ne činite to, time nećete povratiti kontrolu. Nikada ne sumnjajte u sebe i vlastito djelovanje. Ono vas je dovelo do određenih pozicija i one vam zasluženo pripadaju.
NE RAZUMIJU RIJEČ „NE“
Naravno, poznato im je značenje, ali ga ne prihvaćaju. Nemoguće im je zamisliti kako bi itko odbio pomoći im ili biti dijelom njihove zajednice, projekta, života. Prvenstveno jer svakodnevnom projekcijom tuđih kvaliteta na sebe i sami se uvjeravaju u istinitost i postojanost istih.
Ne cijene ako ih se ispravlja jer im je potrebno osjećati se superiorno, posebno, izdvojeno iz cjeline. Promovirajući se kao empati, već time si daju značenje koje je više od suosjećanja, koje pripada jedinstvenim individuama pa ne shvaćaju kako bi ih itko mogao umanjiti. Oduzeti ono što zapravo nije njihovo.
Istovremeno, navikli su izgrađivati personu pa će svakome koga upoznaju naglasiti svoju lažnu ulogu i opisati kako su upravo oni empati.
PRIMJEĆUJU NEGATIVNE EMOCIJE
Kako bi sakrili svoju laž, trudit će se pronaći u svojoj žrtvi pogreške, nešto što će moći prezentirati kao vaš karakterni propust. Stoga će se ekstremno truditi otkriti vaše tajne, emocije koje niste spremni dijeliti s drugima. Ako misle kako ste ljuti na nekoga pokušat će naglasiti kako osjećaju vašu ljutnju pa vam ju čak i nametnuti.
Pravi empati pak uživaju u pozitivnim emocijama, jer ih one ispunjavaju. Njihov je cilj dijeliti ih s drugima. Lažnima takvi osjećaji i stavovi nisu potrebni jer s njima ne mogu manipulirati.
Sumnjate li kako se netko lažno predstavlja kao empat, prisjetite se kako pravi empati ne dopuštaju negativnim emocijama da prevladaju i preliju se na njihovu okolinu. Radije se povlače u sebe nego povrijediti ikoga od bliskih ljudi.