No, kako to učiniti? Odakle krenuti? Voljeli biste jednostavno uskočiti u neku novu životnu priču ispunjenu srećom, stabilnošću, zadovoljstvom, a koja se sada čini tako dalekom. Nemogućom. Prvenstveno, dok se oporavljate prvo trebate ponovno upoznati sebe. Više niste osoba koja ste bili prije ulaska u odnos. Ne u potpunosti. Dijeljenjem života s drugim, uči se prilagodbi, a ponekad se i zatomljavaju vlastite potrebe. Treba ih stoga ponovno definirati kroz zdravu dozu samosvijesti i promišljanja.

KAKO SE PONAŠAM U KONFLIKTIMA

Prekidi se temelje na komunikaciji ili nedostatku iste. Nije nužan dolazak do točke pucanja i prepiranja, ali konflikt može biti nerazumijevanje i nemogućnost prihvaćanja pojedinih stavova. Zdravi odnosi u kojima su partneri ipak svjesni kako im nedostaje određenih pristupa i više nisu u mogućnosti rasti zajedno najčešće završavaju razgovorom. No, lako može imati optužujući ton i djelovati suviše kritično, a ne konstruktivno.

Kako ste sami reagirali u konfliktima s partnerom uvelike je bitan element vašeg budućeg napretka. Ako su oba partnera sklona izbjegavati sukobe i razmjenu mišljenja koja bi nekoga od njih mogla povrijediti, velike su šanse kako je odnos završen, a mnoštvo je nedorečenosti. Nedostaje zaključak, bez kojeg se teže oporaviti jer zapravo ne možete znati što je točno razlog prekida.

KAKO SE NOSIM S OSJEĆAJIMA

Premda u vezi biva dvoje ljudi, važno je znati na prvo mjesto staviti sebe, a ne biti podređen. Ne vodite li brigu o vlastitom mentalnom zdravlju i potrebama, lako ćete se izgubiti. Osjećat ćete se kako lagano kopnite i gubite interese. Morate biti u stanju iskazati što uistinu osjećate u svakom danom trenutku i biti iskreni prema sebi, ali i partneru.

Nakon prekida, posebno je bitno razmisliti o svojim emocijama. Zapisati ih. Ispustiti ih i dopustiti si vrijeme za njihovo proživljavanje. Ne morate ih zadržavati za sebe. Podijelite ih s najbližima, ali na kraju ih ipak pokušajte zaliječiti. Ne možete provesti život u ovom stanju jer ćete ga na taj način sasvim izgubiti.

Ono što o sebi otkrijete u upravo ovim trenutcima, bit će pokazatelj za sve što više ne želite iskusiti i vrijednosti te snagu koji u vama čuče.

KOJE SU TO POZITIVNE LEKCIJE KOJE MOGU USVOJITI

Da, osjećat ćete frustraciju, tugu, gubitak, poraz… ali potom treba ipak sagledati i sve što dolazi s usvojenim znanjem, iskustvom i novim periodom koji tek slijedi.

Najpozitivniji aspekt prekida upravo je upoznavanje sebe i svojih mogućnosti. Razmislite o tome što vam je nedostajalo, čega ste se odrekli ili zatomili zbog veze. Dajte si priliku iskušati to. Osluškujte vlastitu samoću. Nudi vam pregršt mogućnosti. Posvetite se sebi. Ne trebate nužno odmah tražiti nešto novo, dapače, iskoristite ovo vrijeme kako biste probudili najbolje segmente sebe.

POSTOJI LI NEŠTO VRIJEDNO MIJENJANJA

Biste li se vratili u prošlosti i promijenili išta? Ići dalje, znači otpustiti prošlost, ali još je bitnije znati prepoznati ulogu koju smo tada sami igrali. Pogotovo u trenutku kada se situacija činila bezizlaznom i prekid je bio jedini način. Nitko nije savršen, sasvim je normalno potkradanje pogrešaka, ali osoba koja je voljna napredovati, svoje treba naučiti vidjeti i priznati ih. Ne svaljujte krivnju automatski na drugu osobu.

Sagledate li se kritički, otkrit ćete obrasce ponašanja koji vas koče, a na kojima potom možete poraditi kako biste stvorili kvalitetniju budućnost i uistinu dobili ono što vam je potrebno.

ŠTO VIŠE NE ŽELIM

Mnogo je jednostavnije zamisliti idealnog partnera, način komunikacije, ispunjenje slobodnog vremena, budućnost… od uviđanja onoga što više nikada ne biste voljeli ponoviti jer to zahtjeva potpuno prihvaćanje prekida i sagledavanje vlastitog ponašanja. U redu je znati što želite. Želje mute vid. Zahvaljujući njima kao vodstvu gube se prilike. Znate li pak što ne želite, otvarate vrata novim, neočekivanim iskustvima koja vas mogu obogatiti.