Međunarodni dan žena obilježava se svake godine 8. ožujka i posvećen je promicanju prava žena, borbi protiv rodne diskriminacije i ukazivanju na postignuća žena diljem svijeta. Ovaj dan proizlazi iz povijesnih borbi žena za prava, jednakost i poboljšanje radnih uvjeta.
Upravo je ovo savršen trenutak za naglasiti kako su žene od prvoga trenutka stvaranja povijesti zaslužne sudionice i kreatorice iste. Prisutne su u svim sferama društva, a nemali broj njih utjecao je na kreiranje moderne sadašnjosti u kojoj živimo. U nastavku s vama dijelimo priču 8 utjecajnih i inspirativnih žena čiji značaj nadilazi prostorne i vremenske odrednice u kojima jesu ili su bile smještene.
1. Kleopatra
Kleopatra VII, egipatska kraljica koja je vladala od 51. do 30. pr. Kr., jedna je od najznačajnijih žena u povijesti. Bila je vješta političarka i diplomatkinja, a pokušala je očuvati neovisnost Egipta surađujući s različitim rimskim vođama, uključujući Julija Cezara i Marka Antonija. Poticala je razvoj egipatske kulture i umjetnosti te sebe predstavljala kao reinkarnaciju egipatske božice Izide. Njezina podrška umjetnicima i intelektualcima pridonijela je kulturnom procvatu tadašnjeg Egipta. Nažalost, život je skončala tragično - svijet prije i nakon nje nikada nije bio isti, a upravo ta činjenica ukazuje na njezinu povijesnu važnost.
2. Ada Lovelace
Ada Lovelace bila je engleska matematičarka i spisateljica koja je živjela u 19. stoljeću. Njezina značajnost proizlazi iz niza doprinosa, a najpoznatija je po svojoj ulozi u razvoju prvog računalnog programa. Adine vizije o računalnoj umjetnosti i kreativnom izrazu bile su dalekosežne, a posebno s obzirom na to što su računala u to vrijeme bila isključivo smatrana alatima za matematičke proračune. Danas se Ada Lovelace naziva prvom programerkom i njezino ime se često povezuje s promicanjem žena u znanstvenim, tehnološkim, inženjerskim i matematičkim (STEM) područjima.
3. Marie Curie
Marie Curie bila je poljsko-francuska fizičarka i kemičarka koja je živjela od 1867. do 1934. godine. Marie Curie prva je žena koja je osvojila Nobelovu nagradu, i to čak dvaput. Prvo, 1903. godine, zajedno s suprugom Pierrom Curieom i Henriem Becquerelom, dobila je Nobelovu nagradu za fiziku za rad na radioaktivnosti. Zatim je 1911. godine osvojila Nobelovu nagradu za kemiju za svoja istraživanja radija i polonija. Njezina dostignuća postavila su temelje za daljnji razvoj u području fizike i kemije.
4. Dora Maar
Henriette Theodora Marković, poznatija kao Dora Maar, rođena je u Francuskoj, a podrijetlom je Hrvatica. Odrasla je u umjetničkom okruženju, a strast prema umjetnosti oblikovala je njezinu karijeru kao fotografkinje i slikarice. Bila je dugogodišnja partnerica i muza slavnog slikara Pabla Picassa. Iako je njihova veza bila turbulentna, oboma je pridonijela umjetničkom stvaralaštvu. Često je služila kao model za njegove slike, a njezin utjecaj vidljiv je u nekim od njegovih remek-djela, uključujući i poznatu "Guernicu".
5. Zlata Bartl
Zlata Bartl hrvatska je stručnjakinja za prehrambenu tehnologiju. Rođena je u Sarajevu, a godine 1955. odlazi u Koprivnicu i tu započinje svoju znanstvenu karijeru. Već kao dijete, bila je strastvena zaljubljenica u kemiju. U laboratoriju tvrtke Podravka nastavlja svoj rad, a zahvaljujući njezinoj inicijativi 1957. godine počinje proizvodnja dehidriranih juha, dok 1959. godine započinje proizvodnja Vegete – prehrambenog proizvoda zahvaljujući kojemu je stekla slavu i naklonost.
6. Gloria Steinem
Gloria Steinem američka je novinarka, feministička aktivistica i suosnivačica časopisa Ms. Kroz svoj rad kao novinarka i spisateljica, Steinem je istraživala i promovirala pitanja vezana uz ženska prava, reproduktivno zdravlje, radnu jednakost i druge teme. Njezini članci i eseji ključni su, pa čak još i danas aktualni za podizanje svijesti važnosti ženskih pitanja.
7. Benazir Bhutto
Benazir Bhutto bila je prva žena premijerka u muslimanskom svijetu. Izabrana je kao premijerka Pakistana 1988. godine, otvarajući put svim budućim ženama liderkama u muslimanskim zemljama. Njezina politička karijera bila je usmjerena na poboljšanje obrazovanja u Pakistanu i promicanje ženskih prava. Nažalost, Benazir Bhutto ubijena je 2007. godine nakon što se vratila u Pakistan kako bi sudjelovala u izbornom procesu. Njezina smrt označila je veliki gubitak za demokratski pokret u Pakistanu.
8. Ayaan Hirsi Ali
Rođena Somalijka, Ayaan Hirsi Ali jedna je od trenutno najaktivnijih borkinja za ženska prava u muslimanskom svijetu. Poznata je po svojoj hrabroj i ustrajnoj borbi za prava žena, posebno u kontekstu islamskih društava. Njezino zalaganje usmjereno je na ukidanje praksa poput genitalnog obrezivanja, prisilnih brakova i drugih oblika diskriminacije. Kroz knjige, političke govore i rad u organizacijama za ljudska prava nastoji potaknuti pozitivne promjene za žene.