Mudre misli Carla Junga o preuzimanju odgovornosti: 'Ja nisam ono što mi se dogodilo, ja sam ono što izaberem postati'

Jedan od najutjecajnijih psihologa i psihijatara 20. stoljeća poznat je po vrijednim savjetima koji su i danas itekako relevantni, a jedan od njih govori o važnosti preuzimanja odgovornosti za vlastiti život

Shutterstock

Ime Carla Gustava Junga jedno je od najpoznatijih na psihološkoj sceni, a njegov značaj ne može umanjiti čak ni protok vremena ili upoznavanje s mnogim drugim modernim teorijama. Upravo je on utemeljitelj analitičke psihologije, a bavio se temama kao što su sustav ličnosti, arhetipovi, kolektivno nesvjesno, simbolika i religija.

Iako je Jung jedno vrijeme bio blizak sa Sigmundom Freudom koji ga je smatrao i svojim nasljednikom u području psihoanalize, njihova je poslovna suradnja prekinuta, a zbog određenih prijepora na znanstvenoj osnovi nastavili su zasebnim putevima. 

'Ja nisam ono što mi se dogodilo, ja sam ono što izaberem postati'

Misli Carla Gustava Junga i danas su vrijedan orijentir za ispravno življenje. Posebno se ističe njegovo naglašavanje važnosti preuzimanja odgovornosti za vlastiti put. Premda svi ponekad osjećamo da nam okolnosti nisu naklonjene i da vanjski faktori ometaju naše planove, takvo razmišljanje ne vodi nikamo.

Na prvi pogled, prebacivanje krivnje na vanjske čimbenike može se činiti bezopasnim. Ipak, sve dok ne prihvatimo da smo prvenstveno mi sami krojači vlastite sudbine, nećemo doživjeti istinski rast i razvoj. Nerijetko nam se trenutna situacija može učiniti puno gorom nego što uistinu jest, ali snaga naših misli nikada ne bi trebala ići u fatalističkome smjeru.

Važno je osvijestiti da se život ne sastoji samo od neuspjeha, čak i u trenucima kada ništa ne ide po planu. Koliko god se neki dani činili teškima i bezizlaznima, takvo stanje zaista nikada ne traje zauvijek. Svaka situacija nosi potencijal promjene i priliku za novi početak. S istim razmišljanjem trebamo pristupiti i analizi okolnosti koje nam idu u prilog - jesu li i dalje odgovorni samo vanjski faktori ili smo ipak i mi sami imali neke zasluge za njih? 

Preuzimanje odgovornosti za vlastiti život ne znači svaljivanje krivnje na sebe u trenucima neuspjeha. Naprotiv, to nas postavlja u glavnu ulogu gdje imamo kontrolu nad svojim postupcima i smjerom u kojem idemo. U konačnici, svatko mora sam za sebe pronaći snagu i način da nastavi prema cilju, čak i kada prvi pokušaj ne uspije. Svaki pad je prilika za učenje, a svaka prepreka samo privremena točka na putu do uspjeha.

I upravo zbog toga, važno je ne ojačavati nad svojom sudbinom, nego izabrati postati ona osoba koja je učinila baš sve da ostvari sve ono o čemu je sanjala i za što se toliko trudila, bez obzira na tešku prošlost koju smo možebitno iskusili. Tuge i razočaranja su sastavni dio baš svačije priče, ali nipošto nisu njezini glavni dijelovi.