Naš unutarnji dijalog, uvjerenja i fraze koje sebi redovito izgovaramo oblikuju našu stvarnost – mogu biti naš najveći saveznik ili najgori neprijatelj. Kada ih nesvjesno ponavljamo, mogu nas zarobiti u uvjerenju da je sve što nam se događa sudbina, loša sreća ili neizbježna nesreća. Umjesto da nas podržavaju, takva uvjerenja nas ograničavaju i sabotiraju.
No, kada ih preuzmemo u svoje ruke, postaju moćan alat za stvaranje života kakav želimo. Svaka pozitivna misao i podržavajuće uvjerenje mogu nas usmjeriti prema uspjehu, dok svaka negativna može stvoriti prepreku. Izbor je uvijek naš – prepustiti se nesvjesnim obrascima ili svjesno oblikovati svoju sudbinu.
Kako funkcionira samoprogramiranje?
Često je naš fokus na onome u što smo već uvjereni, a sve ostalo ostaje izvan okvira svakodnevne percepcije. Na primjer, placebo efekt - kada osoba vjeruje da uzima učinkovit lijek, samim time se programira za oporavak. S druge strane, situacija u kojoj pacijent s pogrešnom dijagnozom počinje umirati od nepostojeće bolesti također je primjer takvog učinka.
Isti efekt možemo primijetiti u mnogim drugim situacijama. Ako netko misli da je gubitnik, on će to i biti. No, ako vjeruje da ima sreće, sve će mu i uspjeti. Na kraju, sve što se događa u objektivnoj stvarnosti zapravo je njegov izbor, odluka i fokus pažnje.
Naša uvjerenja određuju naše postupke koji na kraju dovode do jednog ili drugog rezultata, a to se može i treba iskoristiti za ostvarenje vlastitih želja. „Mogu sve“ ili „Ne mogu ništa“ – ove fraze mogu odrediti vašu budućnost u jednom ili drugom smjeru, a na vama je da odlučite što ćete izabrati.
Kako se programirati za uspjeh?
Problemi se ne rješavaju iz oskudice ili očaja – iz tih stanja oni se samo nastavljaju umnožavati. Kako zaustaviti tijek događaja koji samo uništavaju i slabe? Donosite odluku i pritisnite dugme "stop" u trenutku kada misli koje su programirale sadašnje događaje počnu teći.
Da biste se programirali za uspjeh, važno je:
- održavati pozitivan stav
- vjerovati da možete postići ono o čemu sanjate
- fokusirati se na uspjehe, ma koliko mali bili
- razmisliti o tome kako sutra možete postići više.
Ovakav način razmišljanja čini osobu ne samo uspješnijom i sretnijom, već i zdravijom. Ovo je novi nivo brige o sebi koji dolazi iz glave. Ako ne vjerujete da je vaš cilj dostižan, nikada ga nećete postići. Nećete dati važan unutarnji impuls niti se okrenuti uspjehu ako smatrate da je to loše i nerealno.
Najvažnije fraze:
- "Mogu."
- "Već sam se snašao/la
- "Već sam uspio/la."
- "Sve što se događa – događa se ne meni, već za mene."
- "Okolnosti su takve da postižem ono što želim."
Svaki san koji se ostvari je jasno planirani skup akcija. Sanjate li o tome da postanete uspješni? Odlučite u kojoj oblasti želite uspjeti, po čemu ćete se razlikovati od drugih, koja je vaša snaga i prednost. Sanjate li o ljubavi? Zamislite svog odgovarajućeg partnera, zamislite kakav bi on ili ona trebali biti i kakav će odnos biti između vas.
Važno je da ne mijenjate samo svoje razmišljanje, već i svoje ponašanje. Trudite se ponašati svaki dan kao da se vaša želja već ostvarila ili će se uskoro ostvariti.
Može potrajati više od jednog mjeseca da se restrukturiraju percepcije, razmišljanja i ponašanja. Kao što jedan dan dijete i vježbanja nisu dovoljni da postignete svoju figuru iz snova, jedan mjesec nije dovoljan da ostvarite život iz snova. Potrebno je dugoročno drugačije razmišljati, ali i ponašati se sa skupom akcija.
Je li teško? Nesumnjivo - ali nove navike se zaista mogu oblikovati i one će stvoriti drugačiju stvarnost.
Izvor: Sensa.mondo.rs