Sabotirajuće misli vam kradu san? Mindfulness stručnjaci osmislili su 3 načina za utišavanje vlastitog uma

Ponekad je teško oduprijeti se overthinkingu, ali zahvaljujući određenim mindfulness tehnikama moguće je svjesno ih preusmjeriti u željenom smjeru

Shutterrstock

Ležite u krevetu i želite se odmoriti, ali vaš mozak je preopterećen sabotirajućim mislima? Ako ste se ikada osjećali zarobljeno u vlastitom umu, znate koliko je to iscrpljujuće.

Previše razmišljanja često je znak snažnog, inteligentnog i osjetljivog uma, ali ponekad donosi neiscrpan izvor umora. Ključ nije u tome da zauvijek utišate svoj um, nego da s njim izgradite novi odnos - onaj temeljen na svjesnosti, nježnosti i izboru.

Mindfulness stručnjaci osmislili su 3 koraka koja pomažu u svjesnom preoblikovanju mozga, prenosi Hack Spirit.

1. Prekinite neprestanu misaonu aktivnost fizičkom svjesnošću

Pretjerano razmišljanje obično počinje u vašoj glavi. Dakle, da biste prekinuli ciklus, morate izaći iz glave i ući u svoje tijelo. To zvuči jednostavno, ali kada ste u misaonoj spirali, iznenađujuće je teško.

Ipak, ne morate meditirati 30 minuta ili satima sjediti prekriženih nogu na jastuku - upravo je najveći problem to što mnogi pomisle da moraju napraviti previše toga. Zapravo, samo nekoliko sekundi prave tjelesne pažnje može vas uzemljiti. Poanta je prekinuti misaonu petlju nečim stvarnim i osjetilnim.

2. Označite misao, ali bez osuđivanja

Nakon što ste se uzemljili u sadašnjem trenutku, sljedeći korak je nježno imenovati misao koja vam je preuzimala um. Ovo je tehnika iz tradicionalnih praksi svjesnosti. Kada se pojavi misao, umjesto da se s njom borite, jednostavno je označite:

  • „To je briga za budućnost.“
  • „To je osuda o sebi.“
  • „To je stara priča koju stalno pričam.“

Ne odbacujete ove misli i ne osuđujete sebe što ih imate. Jednostavno to vidite onakvim kakvo jest: misao. Istina je da većina naših misli nisu činjenice. One su samo prolazno mentalno vrijeme. Kada označite misao, stavljate malu distancu između sebe i priče koju vaš mozak priča.

3. Preusmjerite svoju pažnju na namjerno djelovanje

Nakon što ste prekinuli petlju i imenovali misao, posljednji korak je krenuti naprijed. Ne s više razmišljanja, već s namjernim djelovanjem.

Zapitajte se što možete učiniti upravo sada? To može biti nešto malo i uzemljujuće:

  • Priprema šalice čaja.
  • Slanje poruke bliskoj osobi.
  • Kratka šetnja.
  • Udah na 5 sekundi.

Ili bi to mogao biti mali korak prema nečemu smislenom - čak i ako se još uvijek osjećate tjeskobno. Važno je da ponovno pronađete fokus. Premjestite svoju energiju iz mentalne buke u stvarni život.