SAČUVAJTE ZDRAVLJE I LJEPOTU KOŽE: Donosimo 8 mitova o kremama sa zaštitnim faktorom

Opasnost od sunčevog zračenja uzastopno se povećava iz godine u godinu. Potrebno je informirati se o mogućnostima zaštite od štetnog djelovanja sunca na našu kožu

Unsplash

Tko ne voli osjećaj topline sunca na koži i duge, sunčane dane? Vjerojatno se posebno veselite svojim omiljenim aktivnostima na otvorenom, kao što su biciklizam ili plivanje. Ipak, da biste u njima neometano uživali, potrebno je koristiti adekvatnu zaštitu od sunca za kožu. U nastavku donosimo popis najvećih mitova kada su kreme sa zaštitnim faktorom u pitanju.

1. MIT: Viši zaštitni faktori pružaju znatno veću zaštitu.
Krema sa SPF 30 blokirat će 97% sunčevih zraka. Iako skuplji, viši SPF blokirat će samo 1 do 2% više, a nijedna krema za sunčanje ne može pružiti 100% zaštitu. Također, SPF nema utjecaja na duljinu vremena tijekom kojeg će vas krema za sunčanje zaštititi.

2. MIT: Korištenje kreme sa zaštitnim faktorom prouzrokovat će nedostatak vitamina D.
Čak i ako se dobro namažete kremom za sunčanje, ona još uvijek dopušta 2 do 3% sunčevog UVB zračenja da dopre do vaše kože, a vašem tijelu treba samo malo da proizvede vitamin D. “Studije nikada nisu otkrile da svakodnevna upotreba kreme za sunčanje dovodi do nedostatka vitamina D“, stoji u članku koji je objavila američka zaklada za rak kože.

3. MIT: Ne možete izgorjeti ako je oblačno.
Važno je zaštititi kožu od sunca čak i ako vani nije osobito sunčano. U oblačnim danima do 90% sunčevih zraka još uvijek može prodrijeti kroz vašu kožu. Budući da toliko ne osjećate vrućinu, mogli biste doći u iskušenje da se ne pokrijete ili ne koristite kremu za sunčanje. 

4. MIT:  Zaštitni faktor u dekorativnoj kozmetici dovoljna je zaštita.
Korištenje kozmetike za lice sa zaštitnim faktorom 30 pružit će određenu zaštitu od sunca, ali ne djeluje tako dobro kao tradicionalna krema za sunčanje. Budući da na lice nanosite samo lagani sloj i da je konzistencija rijetka, šminka sa zaštitnim faktorom neće vas zaštititi cijeli dan na suncu. Također, nije vjerojatno da ćete nanijeti podlogu na uši, vrat ili druga područja izložena suncu.

5. MIT: Nije važno u koje se doba dana izlažete suncu.
UV zrake su najjače, a rizik od oštećenja kože najveći kada je sunce na vrhuncu, od oko 10 do 16 sati. Tijekom ovih sati, čak i kratko izlaganje suncu može dovesti do opeklina brže nego u drugim dijelovima dana, kao što je kasno poslijepodne ili rano jutro. Naravno, još uvijek možete izgorjeti ujutro i rano navečer. Ako ne, pokušajte ostati u hladu, nosite zaštitnu odjeću i koristite odgovarajuću kremu za sunčanje.

6. MIT:  Ako ste tamnoputi, ne treba vam zaštita od sunca.
Tamna koža neće tako lako izgorjeti kao svijetla koža, ali sunce ipak može dovesti do oštećenja kože i opeklina kod pretjeranog izlaganja. Kremu sa zaštitnim faktorom trebali bismo koristiti svi kao prevenciju od raka kože.

7. MIT: Sunčevo svjetlo ne probija se kroz prozor.
Ako provodite puno vremena izloženi suncu kroz prozor, ono neposredno može oštetiti vašu kožu. Prozori na zrakoplovima, vlakovima i autobusima također propuštaju UVA zrake. Dakle, potrudite se koristiti kremu sa zaštitnim faktorom čak i na putovanju.

8. MIT: Sve su kreme za zaštitu od sunca kreirane na jednak način.
Formulacije krema sa zaštitnim faktorom razlikuju se od proizvoda do proizvoda. Potrebno je pažljivo proučiti deklaraciju i odlučiti koja je idealna za vas.

Izvor: www.cancercenter.com