Upoznajte se s biotinom: Saznajte kako ga koristiti za poboljšanje rasta i zdravlja kose

Poznat i kao vitamin B7 ili vitamin H, sve je popularniji dodatak prehrani, osobito među onima koji se suočavaju s problemima tanke i lomljive kose

Shutterstock

Biotin je vitamin topiv u vodi, koji igra ključnu ulogu u brojnim metaboličkim procesima u tijelu. Pomaže tijelu u razgradnji masti, ugljikohidrata i proteina, omogućujući pretvaranje hrane u energiju. Iako je biotin potreban u vrlo malim količinama, njegova prisutnost je ključna za normalno funkcioniranje stanica, pa tako i stanica koje sudjeluju u rastu kose. Nedostatak biotina u tijelu rijetko se javlja, no kada se dogodi, može uzrokovati simptome poput suhe kože, lomljive kose, pa čak i gubitka kose.

Istraživanja pokazuju kako može biti iznimno koristan onima koji imaju problema s kosom, posebno kod osoba s dijagnosticiranim nedostatakom ovog vitamina. U tim slučajevima, uzimanje biotina kao dodatka prehrani može poboljšati kvalitetu kose, čineći je jačom i debljom. Međutim, kod osoba koje nemaju manjak biotina, učinci nisu tako dramatični. To znači da, iako biotin može pomoći kod problema s kosom kod nekih ljudi, on nije univerzalno rješenje za sve tipove kose ili svakoga tko traži gušću i zdraviju kosu.

Shutterstock 

Uzimanje biotina obično je sigurno, jer je ovaj vitamin topiv u vodi, što znači da se višak izlučuje mokraćom. Međutim, kao i kod svakog dodatka, treba biti oprezan. Preporučene doze biotina su obično između 30 i 100 mikrograma dnevno za odrasle. Veće doze, koje se često nalaze u suplementima za kosu i nokte, smatraju se sigurnima, ali kod nekih ljudi mogu uzrokovati probleme s kožom, poput akni, ili ometati laboratorijske testove, osobito testove funkcije štitnjače. Osobe s određenim stanjima, poput seboreičnog dermatitisa ili genetskih poremećaja metabolizma biotina, mogle bi imati koristi od dodataka. Međutim, imate li zdravu kosu i kožu te nemate manjak biotina, možda nećete vidjeti značajne rezultate.

Prirodni izvori biotina uključuju širok spektar namirnica, tako da je moguće zadovoljiti dnevne potrebe samo kroz prehranu. Biotin se može naći u jajima, posebno u žumanjku, orašastim plodovima poput badema i oraha, cjelovitim žitaricama, mesu poput jetre, avokadu, lososu i mliječnim proizvodima. Također, povrće poput špinata, brokule i cvjetače sadrži određene količine biotina.

Osobe koje žele poboljšati zdravlje svoje kose mogu započeti s prilagođavanjem prehrane i uvođenjem ovih namirnica bogatih biotinom, umjesto da odmah posegnu za suplementima. Na taj način osiguravaju i druge važne hranjive tvari koje pomažu zdravlju kose, poput omega-3 masnih kiselina, vitamina E i proteina.

Međutim, osobe koje imaju genetske predispozicije za gubitak kose, hormonalne promjene (poput onih koje se događaju nakon trudnoće) ili osobe pod kroničnim stresom možda neće vidjeti značajne promjene samo kroz unos biotina. U tim slučajevima, biotin može biti samo jedan dio složenijeg plana za obnovu kose, uz promjene u prehrani, redukciju stresa i, u nekim slučajevima, medicinske tretmane.

Zaključno, biotin može biti koristan za rast i jačanje kose kod osoba koje imaju njegov nedostatak, ali nije univerzalni lijek za sve probleme s kosom. Uzimanje prekomjernih doza biotina neće značajno ubrzati rast kose kod osoba koje već imaju dovoljno ovog vitamina u tijelu. Za one koji žele prirodni izvor biotina, raznolika prehrana bogata jajima, orašastim plodovima i povrćem može pružiti potrebne količine, a suplementi biotina mogu biti korisni u slučajevima gdje se nedostatak ne može nadoknaditi samo prehranom. Kao i kod svake vrste suplementacije, važno je konzultirati se s liječnikom prije uzimanja dodataka, kako biste bili sigurni da je to pravi izbor za vas.