KOJE SU NAJBOLJE VJEŽBE ZA STRAŽNJICU? Donosimo savjete za ljepši i snažniji gluteus

Tijelo je kreirano tako da je svaki, pa i najmanji njegov dio važan i često neophodan za vitalnost. Dr. Tamara Ratković posvetila je ovaj tekst funkcionalno iznimno važnom dijelu tijela - stražnjici

Shutterstock

Promotrite li pažljivo objave na društvenim mrežama i u medijima, lako ćete zaključiti da su stražnjice u prvom planu. Kao i grudi, stražnjica ima ulogu u evolutivnoj igri zavođenja i izbora partnera. No uzmemo li u obzir da smo osviještena bića na viskom stupnju evolucije, trebali bismo imati pametniji pristup tijelu. Nažalost, to nije tako. Mišići stražnjice igraju veliku ulogu u optimalnom funkcioniranju tijela i to ne smijemo zaboraviti. Taj je dio tijela i dom dvaju važnih energetskih sustava – prve i druge čakre, pa i na toj razini ima važnu funkciju. Ako je energija blokirana na razini muladhare (korijenske čakre) i svadhisthane (sakralne čakre), slabe su šanse da će nesmetano prolaziti i kroz ostale centre.

U određenom smislu postoji izravna veza između stražnjice i glave jer se, prema kineskoj tradicionalnoj medicini, mnoge akupunkturne točke kojima stimuliramo rad meridijana glave i koncentraciju upravo tu nalaze. Ovo lako možemo provjeriti DO-IN vježbama. Kada puno sjedimo, nastaje stagnacija energije u tijelu, što dovodi do pada koncentracije. DO-IN vježbe su koncipirane tako da pritiskanjem, trljanjem i lupkanjem po određenim mjestima na tijelu pokrenemo energiju kroz meridijane. Možemo ustati od stola i lagano, šakom, ritmičkim udaranjem tretirati mišiće stražnjice. U tom se dijelu tijela nalaze točke mnogih unutarnjih organa čijim se stimuliranjem možemo riješiti bolova u kukovima, zglobovima, donjem dijelu leđa i ramenima. Taj dio tijela nas najviše boli prije ili tijekom ciklusa, tako da je jako važan za reproduktivni sustav, za seksualnu energiju. Točnim određivanjem točaka na tom dijelu tijela dobar dijagnostičar može provjeriti stanje reproduktivnih organa.

Prema ajurvedi, cijela je zdjelica, s pripadajućim organima i mišićno-koštanim sustavom, dom korijenske i sakralne čakre. Korijen nas povezuje s našim precima, podrijetlom, prošlošću, majkom Zemljom, a sakralna čakra je važna za kreativnost, seksualnost i sposobnost da primimo i zadržimo izobilje. Korijen koji se nalazi u predjelu trtične kosti naš je izumrli rep koji nam pomaže u održavanju ravnoteže.
Iako mi zapadnjaci ne pristupamo ovom dijelu tijela s filozofskog i energetskog aspekta, kao što to čine u istočnim tradicijama, divimo mu se s estetskog aspekta. Gluteusima se u teretanama posvećuje možda najviše pažnje, posebno kada je riječ o ženama. Tim vježbama djelujemo na oblikovanje i definiranje glutealnog mišića, čime dodatno naglašavamo ženske atribute. Nerijetko se posvećujemo određenim dijelovima tijela pod utjecajem trendova, umjesto da im se posvetimo s gledišta funkcionalnosti i ravnoteže.

Shutterstock 

Upravo je taj mišić našeg tijela, koji nazivamo stražnjica, mnogo više od estetike ili trenutačnog trenda jer je funkcionalno itekako važan.
Glavna funkcija gluteusa je da tijekom stajanja, hodanja ili trčanja kontrolira fleksiju trupa na strani stojne noge te odnoženje zamašne noge. Zahvaljujući njemu, unutar kuka mogu se raditi ekstenzija, vanjska rotacija i odmicanje. Zajedno s ekstenzorima kralježnice on drži tijelo, a samu kralježnicu drži uspravnom. Upravo je zato gluteus vrlo važan za zdrava i stabilna leđa. Mišić stražnjice jako je snažan i čine ga tri glutealna mišića - maksimus, medius i minimus. Kada su oni jaki, tada je i zdjelica u pravilnom položaju – poravnata, odnosno nalazi se u tzv. neutralu.

Glutealni mišići predstavljaju potporni zid za mišiće leđa i pomažu im prilikom podizanja ili saginjanja kako ne bismo dodatno opteretili koljena. Zato se s pravom ubrajaju među najjače mišiće tijela. Glutealnom mišiću nikako ne odgovaraju pasivnost i sjedenje jer uslijed nekretanja može atrofirati, što umanjuje funkciju leđa, zdjelice i koljena. Hodanje ili trčanje kao aktivnost svakako mogu ublažiti navedene posljedice, ali neophodno je tu skupinu mišića aktivirati i određenim vježbama kako bi njihova funkcionalnost bila upotpunjena. Vježbe poput čučnja, zanoženja ili mosta mogu lijepo djelovati na njegovo oblikovanje.

Kada vježbamo, važno je znati zašto vježbamo te zašto neku vježbu izvodimo na određeni način. Nije isto kada prilikom podizanja u most aktiviramo lumbalni dio leđa ili kada angažiramo zdjelicu i podupremo je aktivacijom gluteusa. Iako može izgledati isto, to su dvije potpuno različite vježbe. Kada određeni mišići oslabe, često prilikom izvođenja vježbi dolazi do kompenzacije pa teret preuzimaju mišići pomagači. Upravo je zato važno imati dobrog instruktora koji će skrenuti pozornost na to koji dio tijela i koji mišić trebamo aktivirati. U početku neće biti lako, ali upornost se isplati. Jaki i zdravi glutealni mišići znatno će poboljšati držanje i preuzeti svoju važnu funkciju u kretanju cijelog tijela. I ne zaboravite: kada trčite, skačete, penjete se stepenicama – gluteusi su zaslužni za to!