Maksimalno iskoristiti dan i znati uživati u sitnicama – to bi, slažu se psiholozi, trebala biti formula sreće. Za razliku od onih koji misle da se samo krupni 'zalogaji' broje i koji nikada nisu u potpunosti zadovoljni, jer stalno očekuju više, sretnim ljudima baš sve može izazvati dobro raspoloženje – od lijepe riječi u prolazu do novih party cipela za blagdanske tulume. Životna radost se ne događa ni u budućnosti, ni u prošlosti, nego upravo sada.

Znanstvenici su složni oko sljedećeg: sreća u smislu zadovoljstva životom puno je manje povezana s okolnostima (imati sreće u životu) nego što se misli. Čak ni izuzetno velike promjene u životu dugoročno gotovo uopće ne utječu na razinu sreće. Nakon kratkotrajne euforije, osoba se ubrzo vraća na razinu od prije. Nije toliko važno što nam se događa, nego način na koji mi to doživljavamo. Ako kod svakog malog problema odmah pomislimo da je to nešto izuzetno loše i velika nepravda prema nama, taj će problem, ma koliko malen bio, za nas predstavljati veliki teret i onemogućiti nas u tome da osjećamo životnu radost. Stvar i obrnuto funkcionira: ako nas vesele male stvari, poput dekoracija kojima uoči blagdana uređujemo dom, novog filma u kinu ili serije na omiljenom streaming-u ili novog kaputa kojeg smo pronašli po super cijeni, svaki dan ćemo imati nekoliko razloga za zadovoljstvo. 

male stvari (3).jpg
Lookbook 

Pozitivna psihologija nudi tri načina za povećanje sreće: ugodan, angažiran i smislen život. Prvi od njih, ugodan život, omogućuje povećanje pozitivnih emocija užitka, radosti i zadovoljstva kroz ugodne aktivnosti: dobru hranu, odlazak na kavu s prijateljicama, odmaranje, kupnju, fizičku aktivnost… Bacite pogled na Lookbook.hr, jer tamo su ideje kako upotpuniti dan ugodnim aktivnostima. Angažiran život, pak, znači da trebamo otkriti i razvijati svoje jake strane te ih koristiti u aktivnostima koje će nas okupirati, dok smislen život - za razliku od angažiranoga - uključuje i aktivnosti povezane s nečim većim i širim od nas samih, što znači da svoj trud, sposobnosti i vrline koristimo i za dobrobit drugih, a po mogućnosti i za opće dobro. Koliko je to važno i u kojoj nas mjeri može ispuniti srećom, možda najbolje znaju volonteri, koji svjedoče kako takav oblik angažiranosti daje višu svrhu i smisao njihovim životima.

Nerijetko su najjednostavnije stvari i najučinkovitije. Primjerice, ako svakodnevno u svoju rutinu uvrstite malo kretanja, potaknut ćete razgradnju hormona stresa i izlučivanje hormona sreće. Dakle, vježbajte ili priuštite sebi kratki bijeg od rutine, a još puno ideja kako obogatiti svoj lifestyle, pronađite na platformi koja prati ritam modernih obitelji – Lookbook.hr-u.

male stvari (1).jpg
Lookbook 

Unesite u život i malo spontanosti, jer i to 'pojačava' užitak. Nemojte u potpunosti isplanirati svaki trenutak slobodnog vremena jer će, inače, umjesto vas, sve odluke donositi vaš kalendar s upisanim terminima. Osim toga, vježbajte izgovaranje male, ali slatke riječi „ne“. To će vam otvoriti put ka puno više slobodnog vremena i slobodnog prostora. A ideje kako iskoristiti višak vremena su na Lookbooku-u
Ako želite biti sretni morate osvijestiti kako su greške dozvoljene. Perfekcionizam nas čini hladnima i tužnima. Umjesto da se kažnjavate stalnim postavljanjem viših ciljeva, volite sebe. Imati cilj je dobro, ali želite li uvijek sve više i više i imate li svemu nešto za prigovoriti, nikada nećete biti potpuno zadovoljni.

I za kraj, tri ne manje važna savjeta. Manje pričajte o svojim planovima, više radite na njihovom ostvarenju; ne opirite se promjenama i, treće, tretirajte ljude onako kako biste željeli da se oni ponašaju prema vama. Jer, dobro se dobrim vraća! Zvuči kao klišej, ali toliko nam je puta život pokazao da ova izreka itekako 'drži vodu'.

*Sadržaj nastao u suradnji s Lookbookom.