4 NAVIKE KOJE SPRJEČAVAJU DEMENCIJU: Ovo su savjeti najdugovječnije nobelovke

Znanstvenica i dobitnica Nobelove nagrade Rita Levi-Montalcini živjela je preko 100 godina (1909. - 1912.), a isticala je 4 navike za koje je smatrala da sprječavaju demenciju u starosti

Profimedia

Rita Levi- Montalcini, talijanska znanstvenica i dobitnica Nobelove nagrade, poznata je po svojim radovima iz neurobiologije. Živjela je 100 godina, što je čini najdugovječnijom nobelovkom. Rođena je 1909. godine i odrasla je u vrijeme kada žene nisu bile podržavane da razvijaju karijeru, ali ona je, usprkos protivljenju svog oca, upisala medicinski fakultet. Poslije nekog vremena počela je diskriminacija Židova - Benito Mussolini donio je rasne zakone kojima je izbacio Židove s fakulteta i znanstvenih instituta. Tako je Rita morala napustiti svoj dom i otići u Belgiju.

Usprkos teškoćama, nastavila je raditi ono što voli i što je ispunjava, i na koncu dala doprinos cijelom svijetu. Ritino glavno otkriće bio je "faktor rasta živaca" za što je i dobila Nobelovu nagradu. Govorila je: "Da nisam bila diskriminirana ili proganjana, ne bih dobila Nobelovu nagradu". Znala je stvari sagledati iz drugog ugla, a bila je zahvalna i na neugodnim životnim okolnostima. 

Doživjela je duboku starost, a kada su je pitali o njenim životnim navikama za dugovječnost, odgovorila je da ne spava više od 6 sati dnevno, jede jednom dnevno i puno čita. Smatrala je prejedanje velikim stresom za tijelo, jer je potrebna velika količina energije za probavljanje hrane. Isticala je da je mozak najvažniji u ljudskom organizmu, kao i da se njegovim vježbanjem može smanjiti rizik od demencije u starosti. Evo koje su njene preporuke:

Čitanje teške literature - Mnogi znanstvenici su govorili da stalno učenje čuva vitalnost moždanih vijuga. 

Rješavanje logičkih zadataka i križaljki - potiče mozak da razmišlja van okvira.  

Pokušajte zapamtiti više - Na primjer, nakon čitanja svakog poglavlja, zatvorite knjigu i pokušajte zapamtiti detalje. Ponavljajte naučeno. Učenje poezije ili molitvi napamet također može biti jedan lijep način da vaš mozak i u starosti dobro funkcionira. 

Učite strane jezike - Ne morate ga tečno govoriti, poanta je da se vaš mozak "rasteže", tako se stvaraju neuronske veze. Znanstvenica je isticala da vam je potrebno oko 20 minuta dnevno. 

I na kraju, sačuvajte pozitivan duh, to je jedna od najvećih tajni dugog i sretnog života. Rita Levi-Montalcini je govorila: "Prije svega, nemojte se plašiti poteškoća. Iz njih izvucite najbolje."