5 koraka za jači imunitet zimi: Zdravstveni stručnjaci veliku pažnju poklanjaju jednoj vrsti namirnica koja štiti tijelo

Imunološki sustav složen je skup organa, stanica, tkiva i proteina koji rade zajedno kako bi zaštitili naše tijelo od štetnih napadača kao što su bakterije, virusi, gljivice i toksini

Shutterstock

Snažan imunitet može se učinkovito boriti protiv svega, od obične prehlade ili gripe do štetnih parazita, pa čak i stanica raka. Nasuprot tome, ugroženi imunološki sustav čini nas ranjivima na sve vrste mikroba i slabi našu sposobnost ozdravljenja, piše Forbes.

Stoga ne treba čuditi da aktivnosti u rasponu od prehrane zdravom hranom i zdravog načina života do boljeg sna mogu poboljšati naše cjelokupno zdravlje jačanjem našeg imunološkog sustava. 

Srećom, postoje načini na koje je moguće poboljšati prirodnu obranu svog tijela kako biste ostali otporni na bolesti.

1. Redovita rutina spavanja

San je ključna komponenta za jačanje vašeg imunološkog sustava. Tijekom sna vaše se tijelo obnavlja, a određene imunološke funkcije se poboljšavaju. Zapravo, nedostatak sna može oslabiti proizvodnju antitijela i stanica za borbu protiv infekcija, čineći vas osjetljivijima na bolesti.

Iako to može biti teško u našem užurbanom svijetu, odrasli bi trebali težiti sedam do devet sati kvalitetnog sna svake noći. Da biste to učinili, uspostavite redovitu rutinu spavanja, smanjite izlaganje svjetlu prije spavanja i stvorite opuštajuće okruženje kako biste poboljšali kvalitetu sna.

2. Šarenilo na tanjuru

Zdrava prehrana koja se sastoji od cjelovitih biljnih namirnica osigurava nam unos raznih hranjivih tvari. To uključuje namirnice poput voća, povrća, orašastih plodova, sjemenki i mahunarki, koje su sve bogate hranjivim tvarima i antioksidansima koji vam mogu dati prednost protiv štetnih patogena.

Antioksidansi u ovoj hrani prirodno smanjuju upalu borbom protiv nestabilnih spojeva poznatih kao slobodni radikali koji mogu uzrokovati upalu kada se nakupljaju u vašem tijelu u visokim razinama. Davanje prioriteta hrani bogatoj antioksidansima kao što su vitamini C, D i E, te mineralima poput cinka i selena može posebno pomoći vašem imunološkom sustavu. Ove hranjive tvari također pomažu u cjelokupnom zdravlju.

3. Ostanite hidrirani

Hidratacija vas ne štiti nužno od klica i virusa, ali sprječavanje dehidracije ključno je za očuvanje zdravlja. Dehidracija može uzrokovati glavobolje i ometati vašu fizičku izvedbu, fokus, raspoloženje, probavu te rad srca i bubrega. Ove komplikacije mogu povećati vašu osjetljivost na bolest.

Pijenje puno vode tijekom dana pomaže u ispiranju toksina i održavanju funkcioniranja imunološkog sustava. Cilj bi trebao biti unos dovoljno tekućine dnevno kako bi vam urin bio blijedožut.

4. Kontinuirana i umjerena tjelovježba

Dok dugotrajna intenzivna tjelovježba zapravo može potisnuti vaš imunološki sustav, umjerena tjelovježba (prikladna vašoj dobi) može ga ojačati. Vježbe poput brzog hodanja, mirne vožnje bicikla, trčanja, plivanja i laganog planinarenja učinkovite su u pomaganju vašim imunološkim stanicama da se redovito regeneriraju.

Kao cilj, prosječna odrasla osoba trebala bi imati najmanje 150 minuta umjerene tjelovježbe tjedno. Kako biste lakše održali rutinu, stručnjaci predlažu mijenjanje vašeg režima vježbanja. To ne samo da ga čini zanimljivim i ugodnim za vas, već izvođenje stvari poput uključivanja treninga snage u vaše normalne aktivnosti može izgraditi mišiće i poboljšati cjelokupno zdravlje.

5. Upravljajte razinama stresa

Dugotrajni stres potiče upalu i slabi imunološki sustav, kao što i povećava neravnoteže u funkciji imunoloških stanica. Zapravo, kronični stres i upale pridonose razvoju i napredovanju mnogih bolesti.

Aktivnosti poput meditacije, joge, vođenja dnevnika i drugih praksi svjesnosti mogu vam pomoći u upravljanju stresom. Ako je moguće, svaki dan odvojite vrijeme za sebe i upravljanje stresom, čak i ako je to samo nekoliko minuta dubokog disanja ili večernja šetnja.