Bipolarni poremećaj ne bira, 'imuni' nisu ni slavni: Kako ne ostati zarobljen u začaranom krugu negativnih emocija?

Iako učestalost bipolarnog poremećaja može varirati ovisno o dijagnostičkim kriterijima, metodologiji i drugim čimbenicima, procjenjuje se da broj osoba s ovom dijagnozom iz godine u godinu bilježi značajan rast

Shutterrstock

Svjetski dan bipolarnog afektivnog poremećaja obilježava se svake godine 30. ožujka, na rođendan Vincenta Van Gogha - slavnog slikara za kojeg se pretpostavlja da je imao simptome navedenog poremećaja, a ovaj datum simbolično podsjeća na važnost razumijevanja mentalnog zdravlja.

Godine 2012. velška glumica i oskarovka Catherine Zeta-Jones u jednoj je od najgledanijih televizijskih emisija u SAD-u, Good Morning America, javno progovorila o svom iskustvu s izazovima mentalnog zdravlja, tj. bipolarnim poremećajem i složenim emocijama koje su pratile njezinu dijagnozu. “Znate što? Umorna sam od pričanja o tome jer nikada nisam željela biti zaštitno lice za ovo. Nikada nisam željela da ovo postane javno”, izjavila je.

Unatoč činjenici da život s ovim poremećajem raspoloženja može biti izrazito zahtjevan, Zeta-Jones ističe kako su podrška i prihvaćanje okoline igrali ključnu ulogu u njezinu nošenju sa svakodnevnim izazovima: “Svi imamo stvari s kojima se suočavamo i nosimo se s njima najbolje što možemo. Svi imamo probleme u životu i stvarno sam sretna što imam sjajne prijatelje i sjajnu podršku.”

Bipolarni poremećaj je psihijatrijsko stanje karakterizirano ponavljajućim epizodama manije i depresije, a potaknuto je složenim genetskim, neurobiološkim i okolišnim čimbenicima te popraćen psihijatrijskim i medicinskim komorbiditetima. Prema PubMed Central približno 2,4% populacije tijekom života iskusi neki od oblika bipolarnog poremećaja, uključujući bipolarni I, bipolarni II i subkliničke oblike, dok je u Hrvatskoj, kao i u ostalim europskim zemljama, taj broj nešto manji i iznosi oko 1%.

Bipolarni poremećaj ne bira - pogađa ljude svih profila, uključujući i one iz javnog života - osim glumice Catherine Zeta-Jones, o izazovima i važnosti destigmatizacije mentalnih poremećaja progovorile su i druge slavne osobe poput Mariah Carey, Demi Lovato, Vivien Leigh i drugih. Ipak, važno je naglasiti da na ovu vrstu poremećaja nije imun baš nitko pa ni stručne osobe iz psihijatrijske branše.

Dr. Kay Redfield Jamison, psihijatrica i autorica knjige An Unquiet Mind, osobno je prošla kroz teške faze bipolarnog poremećaja i postala glas za mnoge koji se suočavaju s istim izazovima. Sa 17 godina doživjela je prvi slom, a kasnije je priznala svoju borbu s maničnom depresijom, što je podijelila u vlastitoj knjizi, ali i brojnim predavanjima te stručnom djelovanju kroz koje šira javnost ima priliku pobliže se upoznati s učincima ovog stanja.

Bipolarni poremećaj se ne može izbjeći, ali njime se može upravljati i ne treba ostati zarobljen u začaranom krugu negativnih emocija. Osvještavanje problema prvi je potez, a potraga za profesionalnom pomoći nezaobilazan korak koji može osigurati kvalitetan život osobama s ovom vrstom poremećaja. „Depresija i bipolarni poremećaj mogu se učinkovito liječiti lijekovima i psihoterapijom, ali važno je potražiti pomoć na vrijeme“, naglašava dr. Jamison.