Istina, biljke ne možemo posve zaštititi, ali svakako možemo umanjiti jačinu i učestalost napada. Isto tako, nećemo li se pobrinuti da spriječimo i liječimo bolesti i štetočine, mnoge će spore bolesti i kukci preživjeti zimu i odmah u proljeće napasti biljke.

Stoga je higijena od iznimne važnosti. Kada u vrtu imamo bolesne biljke, najbolje je redovito im uklanjati oštećene listove, grančice i plodove. Ne smijemo ih bacati na kompost jer bismo ga onečistili sporama – uporabom takvoga komposta iduće godine, brzo bi se zarazile sve nove i zdrave biljke. Zato je zaražene i odumrle biljne dijelove najsigurnije spaliti jer ćemo tako posve uništiti uzročnike.

Što se tiče prevencije i zaštite biljaka od bolesti, ako je ikako moguće, djelujmo na ekološki prihvatljiv način pomoću pripravaka na osnovi sode bikarbone, svježega mlijeka, preslice ili koprive.

Štetočina se pokušajmo riješiti mehaničkim putem tako da ih skupljamo s biljaka, a one sitne i mnogobrojne pokušajmo ukloniti prskanjem jakim mlazom vode. Upotrijebimo i ekološki prihvatljiva sredstva za zaštitu na osnovi pelina, koprive, buhača, duhana!