Veličanje nesavršenosti

Japansko viđenje estetike prema filozofiji wabi sabi koja se temelji na veličanju nesavršenosti kao stvoreno je da je danas evociramo i dom pretvorimo u mirno utočište od užurbanog i modernog života. Wabi sabi je vrsta umjetnosti u kojoj se izražava nesavršenost ljepote, drevni koncept koji se pojavio u 15. stoljeću kao odgovor na dotad dominantan kićeni stil uređenja interijera. Asketska jednostavnost bliska zen budizmu u dom unosi duhovnost, podsjećajući kako je on ponajprije mjesto za opuštanje i meditaciju. Iako je primjenjivan kako bi se stvorilo idealno okruženje za meditaciju, ne morate biti zaljubljenik u duhovnu obnovu i svakodnevno meditirati da biste stan pretvorili u oazu mira usred gradske vreve. Danas nam služi kako bi nam pomogao živjeti u sadašnjem trenutku.

Prema zen učenju trebali bismo u cijelosti sudjelovati u životu na nama najbolji način. Wabi se odnosi na jednostavan, nematerijalistički, skroman način života, pun poštovanja i obzira. Takvu osobu usrećuju sitnice i ona nalazi zadovoljstvo u sebi. To je osoba koja je prerasla potrebu za materijalnim bogatstvom kada je u pitanju samovrednovanje. Sabi se primjenjuje za simbolični prikaz nečeg što je prolazno – trošni izgled nekog predmeta govori nešto o njegovu životu. To može biti patina stare kožne jakne, kamena ili listopadnog drveta. Sabi prikazuje prolaznost vremena, ali i vrstu čežnje za bezbrižnim životom u ranom djetinjstvu.

dom
Domagoj Blažević dom
Sadašnjost

Odbacite nepotrebna razmišljanja o prošlosti i budućnosti. Kada živite u sadašnjosti, lakše dobijete najbolje od svojeg života. Dom i vrt uređen prema wabi sabi principu trebali bi sadržavati elegantne stvari koje potiču um da bude usredotočen – poput apstraktnih slika, upaljenih svijeća, rascvjetanog cvijeća, pomalo zahrđanih metalnih predmeta, ali i velikog prozora s kojega možete promatrati plutanje oblaka. Kako biste bili prisutni sada i ovdje, pomoći će i aktivnosti koje uključuju meditativan proces kao što je briga o biljkama, čišćenje ili premještanje ukrasnih predmeta. Budite prisutni u onome što činite i zadržite pozornost u sadašnjosti i ispunjavaju doma svježinom. Aktivnosti koje uključuju meditativni proces, odnosno prisutnost u onome što činimo, mogu biti konstruktivne.

Prirodnost

Težite tomu da se soba „stopi“ s prirodom koristeći se pri uređenju materijalima i oblicima koji se mogu naći u prirodi, poput punog drveta, gline, kamena, tepiha od čiste vune, a izbjegavajte laminat, sintetiku ili plastiku jer takvi materijali blokiraju povezivanje s prirodom.

Jednostavnost

Posvećujte pozornost malom broju stvari koje su vam važne. Vodite se prema principu manje je više. Svaki detalj treba imati svrhu, ne samo praktičnu i korisnu već i takvu da može potaknuti određeno emotivno stanje. U vašem domu bi se trebale ogledati vaše misli, interakcija i aktivnost. Raščišćavanje nereda koji se nagomilao može biti bolan i izazovan proces, ali kada u tome uspijete, oslobodili ste proces da istinski cijenite posebne predmete koje ste sačuvali i da uživate u njima. A kada kupujete nešto novo za svoj dom, budite sigurni da ste mudro izabrali, budite strpljivi i pričekajte pravu stvar.

Intuicija

Jedna od zen metoda za razvijanje intuicije je obavljanje aktivnosti koje se ponavljaju i ne zahtijevaju mnogo razmišljanja, već samo usmjerenost na detalje zadatka. Svaka radnja koja se ponavlja, poput glačanja, spremanja jela, molitve, vježbanja ili šetnje s psom, može biti korisna. Takvi rituali djeluju po principu asocijacija – ako ponavljate određenu radnju i osjećate se smireno tijekom njezina obavljanja, stvarate asocijaciju između aktivnosti i osjećaja, što će vas vratiti u stanje smirenosti. Jedan od osnovnih wabi sabi rituala je priprema, služenje i pijenje čaja, a vi možete osmisliti vlastitu ceremoniju.

Praznina

Stvorite prostor tako da nove stvari mogu ući u vaš život. Čak i u najmanjem stanu može se ostvariti ravnoteža između praznog i funkcionalnog prostora. Naslonjač, radni stol, police ili podovi neka budu što pročišćeniji. Na primjer, uz jednostavan prekrivač krevet će izgledati prostranije, dok dodavanjem jastuka ili plišanih igračaka ista postelja može izgledati pretrpano. Birajte čiste boje koje za razliku od šarenih uzoraka ostavljaju dojam praznog prostora.PageBreak

Prolaznost ljepote

Treba poštovati ljepotu koja ne traje vječno. Stvari čija je ljepota prolazna predstavljaju sam život, odnosno podsjećaju nas na ciklus života. Prolaznu ljepotu možete unijeti u dom birajući predmete koji će neizbježno starjeti i mijenjati se kao što su kameni podovi, podovi od punog drveta, namještaj od drveta, kože ili metala, paravani od papira i prirodno obojene pamučne zavjese. S vremenom oni će se mijenjati i domu davati drukčiji izgled.

dom
Kristina Lenard dom
Nesavršenost

Težnja prema savršenosti može potaknuti napredak, ali može stvoriti i veliko nezadovoljstvo. Skupocjeni predmet prestaje biti savršen kad vam dosadi ili se ošteti. Prema filozofiji wabi sabija nesavršeni predmeti imaju vrijednost jer živeći s njima razvijamo sposobnost da prihvatimo i volimo stvari, ljude i prirodu onakvi kakvi jesu. Oslobodite se strogih perfekcionističkih stajališta. Oštećenja koja mogu biti prihvatljiva su okrhnute vaze i posuđe, izgrebani drveni namještaj, od sunca izblijedjele zavjese, šarke koje škripe...

Promjene

Uživajte u spoznaji da je svaki dan drukčiji, da je svijet pun promjena i da ništa nije statično. Razmišljajte o svojem domu kao o projektu koji je stalno aktualan i u tijeku, prostoru koji raste i razvija se s vama i mijenja se iz dana u dan. Prihvatite stajalište da je svaka promjena pozitivna jer donosi novo iskustvo, čak i ako pritom gledate kako vaše zidne tapete blijede, omiljeni jastuk gubi formu ili je vaza okrhnuta. Ne stvarajte sami sebi pritisak da neke stvari morate pošto poto završiti. Prema wabi sabiju u domu ništa ne treba izgledati kao da je planski aranžirano ili kao da ste se trudili da dostignete savršenstvo. Budite otvoreni za često premještanje stvari i sretni što pravite izmjene. S vremena na vrijeme osvježite dom promjenom rasporeda, unošenjem novih biljaka ili mijenjanjem položaja slika.

Asimetrija

Oslobodite se pravila da predmeti moraju biti raspoređeni simetrično ili prema zacrtanim uzorcima. Simetrija stvara uređen i pozorno organiziran poredak, no kad se mozak jednom navikne na takvo uređenje, gubi daljnji interes. Osvrnite se oko sebe, priroda obiluje asimetričnim rasporedom. Ona potiče originalnost, kreativnost i inovativnost. Za početak, šalice i čaše ne moraju biti iz istih kolekcija, stolci također ne moraju biti identični, igrajte se i s osvjetljenjem, kombinirajte svjetla sa stropa i zidova sa stolnim lampama kako biste izbjegli oštre i velike sjene.

Uvažavanje

Što manje uvažavamo život, što se više žalimo, takvo kritičko raspoloženje utječe na naše nezadovoljstvo. Po wabi sabi filozofiji, ako smo u stanju zaista poštovati i najneobičnije stvari, onda imamo u sebi sve što je potrebno da budemo sretni. Prvo se trebate osloboditi kritičkih stajališta. Divite se stvarima zbog onog što jesu, a ne zbog cijene, popularnosti ili marke. Prevladajte opterećenost markama i modnim trendovima. Poenta je da se okružite jednostavnim predmetima kao što su neobojeni namještaj, jednostavni oblici ili pamučna odjeća, i da ih naučite cijeniti.

Spokoj

Oslobodite se nepotrebne buke, gužve i ometanja jer vas sprječavaju u pronalaženju unutarnjeg mira. Spokojan prema wabi sabiju znači biti u stanju mira u kojem se lakše prepoznaju intuitivni osjećaji. Knjižnice, muzeji, crkve ili umjetničke galerije imaju prostor i prazninu koji su idealni za postizanje spokoja. Kako biste lakše postigli osjećaj unutarnjeg mira, trebali biste boraviti u ambijentu koji je otvoren, prostran, tih i nije prenatrpan namještajem. Velike prostorije s visokim stropovima stvaraju umirujući ugođaj, ali i goli podovi i prazni zidovi učiniti će sobu većom. Izbjegavajte jarke boje, šarenilo, jako svjetlo, svjetlucave predmete i sjajne ulaštene površine jer odvlače pozornost. Drveni podovi, smirujuće boje poput zelene, bež ili plave, goli obojeni zidovi i veliki prozori pomoći će da napravite odgovarajuću atmosferu.

Nevezivanje

Što smo manje vezani, to nam je lakše biti iskren i prema sebi i prema drugima jer imamo manje razloga zavaravati sebe ili lagati drugima. Oslobađanje od vezanosti pomaže nam i da krenemo naprijed. Želite li biti nevezani, savjetuje wabi sabi, odustanite od svakodnevnih rutinskih sitnica kao što je sjedenje na istom stolcu, ostavljanje jakne i torbe na istome mjestu. Smislite što više promjena, premještajte namještaj, premjestite slike i predmete iz jedne sobe u drugu, ponekad prespavajte u drugoj sobi ili spavajte u drugom položaju.

Skromnost i umjerenost

Budite ono što jeste. Vodite skroman, nepretenciozan i nerazmetljiv život. Poniznošću olakšavamo razvoj unutarnje snage. Treba težiti stvaranju modernog doma koji je pritom jednostavan. Ako možete, uredite jednu sobu u domu koja ostavlja dojam mjesta koje je otvoreno, fleksibilno i ispunjeno duhovnošću jer ćete tako stvoriti prostor koji će vam pomoći da budete skromniji. Odbacite predmete koji predstavljaju odraz površne materijalističke prošlosti i koji vas vezuju uz nju, a inspiraciju potražite istraživanjem minimalističkih načina uređenja te proučavanjem starorimskog i starogrčkog interijera.